ro
Societate
04 Decembrie, 2025 / 15:14
/ Acum 51 minute

Ministra Daniella Misail-Nichitin, despre cazul din localitatea Pepeni: „Cetățenii sunt avertizați să nu atingă și să nu transporte dronele căzute sau obiectele similare”

Cetățenii sunt avertizați să nu atingă și să nu transporte dronele căzute sau obiectele similare. În astfel de cazuri, persoanele trebuie să apeleze imediat Serviciul 112. Avertizarea a fost făcută de ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, informează MOLDPRES.

Oficialul a subliniat că poliția a intervenit ieri în localitatea Pepeni, raionul Sângerei, pentru a extrage componentele dronei care erau la domiciliul persoanei care a identificat-o.

„Drona a fost găsită de localnici în adiacentul satului Pepeni. Zona a fost securizată. Nu era o dronă care prezenta pericol pentru populație, deoarece nu conținea exploziv. În acest context, atenționez toți cetățenii ca atunci când găsesc sau văd obiecte zburătoare, inclusiv cele care sunt la sol, să nu le atingă și să nu încerce să le schimbe amplasarea. Persoanele trebuie să apeleze imediat Serviciul 112 sau să anunțe poliția pentru a crea acel spațiu sigur pentru cetățeni. Trebuie să cunoașteți că aceste obiecte pot prezenta pericol. Toate măsurile ce necesită a fi întreprinse vizează activitatea polițienească”, a declarat Daniella Misail-Nichitin.

Ministra a precizat că experții continuă investigațiile pe acest caz și vor oferi detalii suplimentare despre componentele dronei după finalizarea expertizei. De asemenea, aceasta a anunțat că, pe acest caz, va fi audiat bărbatul care a depistat drona și ulterior a transportat-o și dezasamblat-o, iar „în funcție de gravitatea faptei, vor fi aplicate și măsurile necesare”.

O dronă a fost identificată ieri în apropierea localității Pepeni, raionul Sângerei. Aparatul de zbor a fost găsit sâmbătă, pe un deal din apropierea localității. Doi bărbați au dezmembrat drona, au scos motorul și restul pieselor acesteia. Ulterior, obiectul a fost adus în sat, fără a se raporta autorităților.

Oamenii legii au stabilit că este vorba de un aparat de zbor rusesc fără pilot, de tip Gerbera, utilizat pentru inducerea în eroare. Sistemul poate fi folosit atât ca mijloc improvizat de atac, cât și pentru misiuni de observare și culegere de informații, inclusiv pentru identificarea mijloacelor de apărare antiaeriană și monitorizarea impactului altor platforme aeriene.

Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Meteorologii prognozează pentru ziua de joi ploi slabe și ceață 

/ Acum 18 ore

Peste 20 000 de persoane au fost plasate în câmpul muncii cu sprijinul ANOFM

/ Acum 19 ore

CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale pentru luna decembrie

/ Acum 20 ore

FOTO // Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. Parlamentul găzduiește expoziții ale elevilor care transmit mesaje de empatie și diversitate

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, joi, 4 decembrie

/ Acum 20 ore

Drona identificată în raionul Sângerei este de tip Gerbera. IGP: Aceasta nu conține explozibil și nu prezintă pericol pentru siguranța publică

/ Acum 21 ore

Proiectele regionale, analizate și optimizate împreună cu preşedinţii de raion. Vladimir Bolea: „Doar colaborarea și transparența pot asigura dezvoltarea reală a regiunilor”

/ Acum 21 ore

IGP: Specialiștii urmează să examineze drona depistată în raionul Sângerei pentru a stabili caracteristicile și eventualele riscuri asociate

/ Acum 22 ore

Ex-judecător achitat în dosarul „Laundromat”, găsit vinovat de Curtea de Apel pentru hotărâri ilegale de peste 1 miliard de dolari

/ Acum 22 ore

FOTO, VIDEO // O dronă a fost depistată în localitatea Pepeni, raionul Sângerei. Polițiștii se deplasează la fața locului

/ Acum 23 ore

VIDEO // Comisia Națională Antidrog propune urgentarea promovării proiectului ce impune pedepse mai aspre pentru comercializarea și răspândirea substanțelor narcotice

/ Acum 23 ore

Peste 250 de elevi au concurat la finala Campionatului Național „Sub cușma lui Guguță”

/ Acum 23 ore

FOTO // Șase orașe din Moldova au primit utilaje moderne pentru intervenții în situații de urgență, oferite de UE

/ Acum 1 zi

Ministerul Educației pregătește noi măsuri de protecție a elevilor împotriva drogurilor

/ Acum 3 ore

Investiții europene în eficiență energetică la Centrul de Transfuzie din Bălți: condiții moderne pentru colectarea sângelui

/ Acum 3 ore

DOC // Decizie publicată în Monitorul Oficial. Fondurile și resursele economice ale bașcanei Evghenia Guțul, blocate de Serviciul Fiscal de Stat

/ Acum 3 ore

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, despre drona găsită la Pepeni: „Tratăm serios acest caz, trebuie investigat”

/ Acum 3 ore

Bugetul asigurării medicale obligatorii pe 2026 votat de Guvern. Prețul poliței medicale rămâne neschimbat

/ Acum 4 ore

Executivul a aprobat proiectul Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2026. Ministra Natalia Plugaru: „Acest buget vine să demonstreze responsabilitatea pe care o avem față de cetățeni”

/ Acum 4 ore

Șeful Direcției Generale Locativ-Comunale a capitalei a fost reținut de CNA în cazul achizițiilor publice

/ Acum 4 ore

Guvernul a aprobat proiectul Legii bugetului de stat pentru anul 2026 – „Bugetul Investițiilor Responsabile”

/ Acum 4 ore

Alexandru Munteanu anunţă pentru 2026 creșteri salariale țintite şi o nouă lege a salarizării

/ Acum 4 ore

Subiectul securității regionale, discutat la Casa Albă. Vicepremierul Mihai Popșoi: „R. Moldova a devenit mai pregătită și mai rezilientă datorită sprijinului partenerilor internaționali”

/ Acum 4 ore

Bugetul pentru 2026, aprobat de Guvern. Documentul prevede investiții record și creșteri salariale

Vezi mai multe