ro

 

Societate
10 Mai, 2026 / 02:27
/ Acum 3 zile

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, despre fragmentele de drone depistate la Telenești și Chișinău: „Atât timp cât Rusia continuă războiul în Ucraina, țara noastră este amenințată direct”

Atât timp cât Federația Rusă continuă războiul nejustificat în Ucraina prin distrugerea infrastructurii și uciderea oamenilor, Republica Moldova este în amenințare directă de survolare ilegală sau de incidente ce implică drone și rachete. Declarația a fost făcută astăzi de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, după ședința de Guvern, informează MOLDPRES.

Cu referire la fragmentele de drone depistate recent, oficialul a subliniat că instituțiile specializate continuă acțiunile de cercetare și verificare, iar rezultatele vor fi comunicate ulterior.

„Specialiștii analizează procedura incidentului, originea și obiectele depistate. La finalizarea investigațiilor, rezultatele vor fi anunțate. Este important să aducem la cunoștința cetățenilor doar informații verificate pentru a nu manipula la acest subiect. Ministerul Apărării desfășoară activități concrete în vederea sporirii capacității naționale de apărare, continuăm procesul de modernizare, inclusiv în domeniul apărării antiaeriene. Acest lucru are lor prin utilizarea bugetului național și prin intermediu asistenței acordate de parteneri”, a declarat Anatolie Nosatîi.

De asemenea, ministrul a îndemnat cetățenii să fie prudenți atunci când găsesc obiecte suspecte ce pot fi părți componente ale unor drone.

„Rugăm oamenii să fie vigilenți și să anunțe de urgență instituțiile statului în cazul depistării unor obiecte suspecte. Este important ca, după posibilitate, locul să fie protejat astfel încât, în zonă, persoanele să nu poată avea acces pentru a preveni incidentele periculoase pentru cetățeni”, a punctat Anatolie Nosatîi.

Mai multe părți componente a unei drone au fost depistat săptămâna trecută într-un câmp din raionul Telenești. Aceasta ar fi survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova în data de 30 martie 2026. De asemenea, un obiect asemănător unei drone a fost depistat pe acoperișul unui bloc din sectorul centru al capitalei. Acesta nu conținea substanțe explozive.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Percheziții într-un dosar de escrocherie. Victimele, prejudiciate cu peste 2 milioane de lei

/ Acum 1 zi

MEC lansează Decada valorilor general-umane: o serie de a evenimente desfășurate în școli pe parcursul lunii mai pentru promovarea valorilor democratice

/ Acum 1 zi

Doi bărbați, inclusiv un fost funcționar al Primăriei Chișinău, au fost condamnați la închisoare pentru o schemă frauduloasă cu achiziții publice

/ Acum 1 zi

Peste 1.500 de voluntari au marcat Ziua Mondială a Crucii Roșii în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Judecători, procurori și avocați au semnat Carta interprofesională a justiției

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat ajutorul de 30 000 de lei pentru veteranii celui de-al Doilea Război Mondial

/ Acum 1 zi

Vremea se schimbă brusc: meteorologii au emis Cod galben de ploi puternice

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Echipe din întreaga țară s-au reunit la finala EuroQuiz Moldova 2026. Marele premiu - o vizită la Bruxelles

/ Acum 1 zi

Marea finală EuroQuiz Moldova 2026, organizată la Chișinău. Kaja Kallas și Maia Sandu, prezente la deschiderea evenimentului

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru recrutarea și exploatarea femeilor în Spania

/ Acum 1 zi

O femeie de 40 de ani, aflată în stare gravă, a fost transferată la București cu un elicopter SMURD

/ Acum 1 zi

Medalii de argint și bronz pentru elevi din Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică

/ Acum 1 zi

MAE condamnă survolarea neautorizată a spațiului aerian de către un aparat de zbor fără pilot: „Această încălcare gravă este inacceptabilă”

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR // Semnificația zilelor de 8 și 9 mai 1945; cum a devenit Ziua Europei simbol al reconcilierii și păcii

 


 
/ Acum 11 ore

ZIUA EUROPEI // Ambasadorul Italiei, Giuseppe Maria Perricone: „Suntem onorați să vă fim alături în acest moment crucial pentru viitorul Moldovei”

/ Acum 11 ore

CFM a recepționat un nou lot de tehnică feroviară, destinat modernizării infrastructurii pe tronsonul Bender – Basarabeasca – Etulia – Giurgiulești

/ Acum 11 ore

Ungaria începe o nouă eră politică. Conservatorul Peter Magyar preia funcția de prim-ministru

/ Acum 12 ore

BTA: Etapa a doua a Giro d’Italia începe la Burgas, după retragerea lui Matteo Moschetti din cursă

/ Acum 12 ore

Președinta Maia Sandu, la conferința dedicată zilei de 9 mai: „Apărarea adevărului ține de reziliența democratică și de securitatea națională”

/ Acum 12 ore

Rusia folosește memoria celui de-al Doilea Război Mondial pentru a justifica agresiunea. Ambasadorul Paun Rohovey: „Ucraina luptă pentru libertate”

/ Acum 12 ore

Aproximativ 200 de sportivi au participat la Campionatul Național de Lupte

/ Acum 13 ore

ZIUA EUROPEI // Inspirată de poezia lui Vieru în lupta pentru libertate, Letonia îndeamnă moldovenii să preia din experiența letonienilor în drumul spre UE. Ambasadorul Edgard Bondars: „Viitorul nostru este împreună”

/ Acum 13 ore

Hantavirus / Șase cazuri confirmate până acum, potrivit OMS

/ Acum 13 ore

Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”. Maia Sandu: „Viitorul european al Republicii Moldova înseamnă asumarea trecutului, așa cum înseamnă alegerea adevărului în locul propagandei”

Vezi mai multe