Mitropolia Basarabiei cere intervenția autorităților statului după incidentele violente de la Dereneu
Mitropolia Basarabiei solicită intervenția imediată a autorităților statului în urma incidentelor produse în această seară la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Dereneu, raionul Călărași, lăcaș pe care îl consideră în mod legal în proprietatea și folosința sa. Într-un comunicat oficial, instituția religioasă condamnă ceea ce numește o escaladare „gravă, violentă și flagrant ilegală” a acțiunilor desfășurate la fața locului, transmite MOLDPRES.
„Cu puțin timp în urmă, un grup organizat de aproximativ 150 de persoane, format din ierarhul, clericii și susținătorii structurii religioase subordonate Patriarhiei Ruse din Chișinău, mobilizați din mai multe localități ale țării și coordonați cu implicarea directă a primarului localității Dereneu, a rupt în mod deliberat cordonul forțelor de ordine și a pătruns forțat în incinta bisericii. Această acțiune a fost una premeditată, violentă și executată în dispreț total față de lege, ordinea publică și autoritatea statului”, se arată în comunicatul Mitropoliei Basarabiei.
Reprezentanții Mitropoliei susțin că, în timpul acestor acțiuni, mai mulți polițiști ar fi fost agresați fizic și ar fi suferit leziuni, iar faptele ar întruni elementele unor infracțiuni grave împotriva ordinii publice și a autorității statului.
„Comportamentul manifestat de acest grup organizat are toate caracteristicile unei acțiuni coordonate de tip infracțional, desfășurate în afara oricărui cadru legal, precum și în afara oricăror norme morale sau creștine. Spargerea și ocuparea forțată a unui lăcaș de cult, în prezența copiilor minori aflați deja într-o stare de vulnerabilitate extremă, reprezintă o formă de violență colectivă care depășește orice limită a tolerabilului într-un stat de drept”, afirmă Mitropolia Basarabiei.
Instituția religioasă afirmă că biserica din Dereneu a fost ocupată ilegal în perioada 2018–2026 de către un preot desemnat de Mitropolia Chișinăului, împreună cu un grup de susținători care, potrivit comunicatului, nu ar reprezenta în mod legitim comunitatea parohială. Mitropolia Basarabiei invocă existența unor acte juridice — contracte și documente înregistrate în Registrul bunurilor imobile — care ar confirma dreptul său de posesie și folosință asupra lăcașului de cult.
În acest context, Mitropolia Basarabiei solicită:
identificarea și tragerea la răspundere penală a persoanelor implicate în violențe și organizarea acțiunilor;
restabilirea urgentă a ordinii publice la Dereneu;
garantarea siguranței credincioșilor săi și a accesului liber la biserică;
intervenția instituțiilor responsabile de protecția copilului, invocând faptul că minori s-ar fi aflat în zonă în timpul incidentelor.
Reprezentanții Mitropoliei avertizează că tolerarea unor astfel de acțiuni ar putea crea un precedent periculos pentru ordinea publică și libertatea religioasă din Republica Moldova și cer aplicarea strictă a legii.
Șase persoane printre care primarul localității și avocatul unui preot, reprezentant al Mitropoliei Moldovei, au fost reținute marți seara de ofițerii Inspectoratului Național de Investigații (INI), Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP) și ai Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială „Fulger”, în urma incidentelor produse la biserica din sat.
Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca
Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori
Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie
Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare
VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră
Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale
ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare
Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori
VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem
Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei
Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025
Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei
DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial
Echilibrul de gen devine obligatoriu în consiliile companiilor listate la bursă
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: măsurile speciale pentru protejarea sistemului energetic și reducerea consumului în perioada stării de urgență au intrat în vigoare
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu directorul adjunct al Departamentului pentru Europa de Est și Asia Centrală din cadrul Oficiului pentru Afaceri Externe, Commonwealth și Dezvoltare al Regatului Unit
Fostul lider democrat își va afla sentința în dosarul „frauda bancară” pe 22 aprilie
FOTO // IGSU și SMURD desfășoară exerciții simulate de urgență pe ambele maluri ale Prutului
CEC a constituit consiliile electorale de circumscripție pentru localitățile unde vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a inspectat Centrala de la Novodnestrovsk și a confirmat stoparea sursei de poluare pe râul Nistru
Președinta Maia Sandu a inspectat șantierul „Podului de Flori” la Ungheni unde se construiește prima conexiune de tip autostradă cu România
Comisiile juridice din Parlamentul Republicii Moldova și Senatul României se reunesc la Chișinău
UE va deveni membru fondator al Tribunalului pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei
Scutirile fiscale pentru raioanele de est ale Moldovei vor fi eliminate treptat
Majorările salariale pentru mai multe categorii de bugetari nu se amână. Ministrul Finanțelor: „A fost o problemă de comunicare”
VIDEO // Cinci persoane, reținute pentru escrocherii cu criptomonede și spălarea banilor
Ce înseamnă starea de urgență în sectorul energetic: explicațiile Ministerului Energiei
Noi tarife pentru distribuția și transportul energiei electrice, aprobate de ANRE
Atenție, șoferi! Amenzile rutiere aplicate în străinătate ar putea fi recunoscute și executate în Moldova