ro

 

Societate
28 Mai, 2026 / 11:02
/ 01 Februarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, mesaj de Ziua autonomiei locale: „Ne aflăm într-un proces de schimbare, iar reforma pe care am început-o este pentru oameni”

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a transmis un mesaj cu prilejul Zilei autonomiei locale și a lucrătorului din administrația publică locală, subliniind rolul esențial al autorităților locale în dezvoltarea comunităților și în soluționarea problemelor cetățenilor, transmite MOLDPRES.

Premierul a subliniat semnificația autonomiei locale, pe care a descris-o drept responsabilitatea de a lua decizii în interesul direct al comunității.

„Autonomia locală înseamnă responsabilitatea de a lua decizii pentru binele comunității. Lucrăm împreună pentru a găsi soluții la problemele oamenilor și pentru a răspunde nevoilor reale din localități”, a declarat Alexandru Munteanu.

Șeful Executivului a menționat că actualul proces de reformă a administrației publice este orientat spre consolidarea autorităților locale și creșterea eficienței acestora.

„Tocmai de aceea, ne aflăm într-un proces de schimbare, iar reforma pe care am început-o este pentru oameni și pentru autorități locale mai puternice, mai eficiente și mai respectate. Ne dorim primării cu mai multă libertate de decizie, digitalizare care să vă ușureze munca și servicii publice mai bune pentru cetățeni”, a subliniat premierul.

Prim-ministrul a mulțumit, totodată, tuturor angajaților din administrația publică locală pentru profesionalismul și implicarea lor în activitatea zilnică desfășurată în sprijinul cetățenilor.

 

Ziua Autonomiei Locale și a Lucrătorului din Administrația Publică Locală este sărbătorită anual în Republica Moldova pe 1 februarie. Această zi profesională a fost instituită prin Hotărârea Guvernului nr. 754 din 8 februarie 2012 pentru a recunoaște eforturile și importanța funcționarilor din administrația locală.


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

Accident grav la Căușeni. O femeie și un bărbat au decedat la fața locului

/ Acum 18 ore

Peste 19 mii de candidați s-au înscris la examenul de Bacalaureat 2026

/ Acum 19 ore

Premieră medicală: o tumoră rară de nerv facial îndepărtată printr-o intervenție de 10 ore. Pacientul se simte bine și a fost deja externat

/ Acum 19 ore

Republica Moldova vrea să devină hub regional pentru turismul medical. Autoritățile pregătesc o strategie în acest sens

/ Acum 19 ore

Circa 70 de gospodării au fost afectate de inundațiile provocate de ploile puternice. Pagubele urmează a fi estimate

/ Acum 20 ore

Moldova își extinde prezența diplomatică în Regatul Unit. Primul Consulat Onorific a fost deschis la Manchester

/ Acum 20 ore

Cod galben de instabilitate atmosferică. În țară se prevăd ploi cu descărcări electrice și grindină

/ Acum 21 ore

Ministra Daniella Misail-Nichitin îndeamnă cetățenii să fie prudenți și să nu răspundă solicitărilor escrocilor: „Evitați să transmiteți date bancare sau coduri SMS”

/ Acum 21 ore

Moldovenii care muncesc în Slovacia vor beneficia de pensii

/ Acum 21 ore

Ministrul Apărării denunță o campanie de denigrare

/ Acum 22 ore

Meteorologii au emis Cod galben de intensificări ale vântului, cu rafale de până la 22 m/s

/ Acum 22 ore

Armata va putea valorifica activele militare scoase din uz

/ Acum 22 ore

Activitatea postului de trecere Leova–Bumbăta va fi temporar sistată

/ Acum 23 ore

Procesul de recunoaștere a diplomelor de studii obținute în instituții de peste hotare va fi eficientizat