ro
Societate
11 Septembrie, 2025 / 17:08
/ Acum 2 ore

Numărul elevilor înscriși la studii în școli profesionale, colegii și centre de excelență, în creștere. MEC anunță rezultatele admiterii

Numărul elevilor admiși la programele de învățământ profesional tehnic secundar a crescut cu 15 la sută în acest an, iar la programele de învățământ profesional tehnic postsecundar cifra tinerilor înscriși s-a majorat cu 5 la sută. Totodată, cifra elevilor care au ales să-și continue studiile în învățământul dual a crescut cu 26 la sută. Datele au fost prezentate astăzi de secretara generală a Ministerului Educației și Cercetării, Galina Rusu, după finalizarea admiterii în școli profesionale, colegii și centre de excelență, transmite MOLDPRES.

Astfel, pentru programele de învățământ profesional tehnic secundar au fost anunțate 8.622 de locuri în total, dintre care 8.267 la buget și 355 cu achitarea taxei de studii, iar admiterea s-a încheiat cu o creștere de 15 la sută a numărului elevilor admiși.

„Conform datelor prealabile, constatăm o creștere de aproape 15% față de anul precedent a numărului de elevi admiși la programele de învățământ profesional tehnic secundar, la acest nivel. Au fost anunțate 8.622 de locuri în total. Admiterea prealabilă indică un număr de 8.192 de candidați, dintre care 7.888 la buget și 304 la locurile cu achitarea taxei de studii. În medie avem o rată de acoperire de 95%”, a declarat Galina Rusu.

Cele mai solicitate calificări sunt operator pentru suportul tehnic al calculatoarelor, operator introducere, validare și prelucrare date, mecanic auto, electrician-electronist auto, bucătar, chelner, electro-gazo-sudor-montator, tăietor cu gaze, lăcătuș și redresare caroserii, electromontator la întreținerea utilajului electric, operator tranșare carne, tractorist și bucătar.

Totodată, a crescut cu aproximativ 5% numărul de elevi înscriși la programele de învățământ profesional tehnic postsecundar. La acest nivel au fost anunțate 11.218 locuri, dintre care 3.930 la buget și 7.288 la taxă.

„Constatăm admiterea prealabilă de 10.017 elevi, dintre care 3.728 la buget și 6.289 la taxă. Avem astfel o acoperire generală de 89,2% per ansamblu”, a menționat Galina Rusu.

În acest an, la programele de învățământ profesional tehnic postsecundar, cele mai multe cereri au fost depuse la specialitățile tehnologia informațiilor, servicii de protecție și securitate, medicină, îngrijirea bolnavilor și stomatologie.

„Ne bucurăm să vedem în topul domeniilor, cu o solicitare mare, pedagogia și științele educației, specialitățile învățământ primar și educație timpurie, unde de altfel avem și un număr mare de locuri vacante în sistemul educațional. Completează lista specialităților business și administrare, profilurile contabilitate, finanțe și bănci, arhitectură și construcții”, a subliniat secretara generală a MEC.

În același timp, numărul elevilor care au ales să-și continue studiile în învățământul dual a crescut cu 26 la sută, comparativ cu 2024 și cu 112% față de admiterea din 2023.

„Avem înscriși la această etapă 2125 de elevi la programe de învățământ dual, dintre care 1690 la nivelul 3, secundar, ceea ce înseamnă în mare parte școli profesionale și 435 de elevi la nivelul 4, secundar, ceea ce în mare parte înseamnă colegii și centre de excelență. Acest rezultat reprezintă o creștere cu 26% față de numărul de elevi admiși în anul precedent și cu 112%, deci practic dublu, față de admiterea 2023”, a punctat Galina Rusu.

În anul curent, învățământul dual din Republica Moldova cuprinde 45 de instituții de învățământ profesional tehnic, care în parteneriat cu peste 200 de unități economice, oferă programe de formare profesională prin învățământ dual pentru 61 de programe de studii.

În cadrul învățământului dual, tinerii beneficiază de instruire gratuită și remunerație ce pornește de la 5,5 mii de lei, în funcție de volumul de lucru. Aceștia  primesc bursă, care începe de la 700 lei, dar și cazare la cămin.

În Republica Moldova funcționează 81 de instituții de învățământ profesional tehnic, inclusiv 14 centre de excelență, 35 de colegii și 32 de școli profesionale.