Polițiștii au prezentat recomandări pentru copii în timpul vacanței de vară
Chişinău, 5 iun. /MOLDPRES/. Polițiștii au prezentat recomandări pentru copii în timpul vacanței de vară, transmite MOLDPRES.
Inspectoratul General al Poliției recomandă ca în drumeţii să nu vă îndepărtaţi de grup sau de persoana adultă care vă însoţeşte, nu primiţi nimic de la persoane necunoscute sau despre care aveţi puţine informaţii și nu vă jucaţi pe drumurile publice sau în apropierea acestora, ci doar în locurile special amenajate în acest sens, unde nu circulă maşini.
Oamenii legii recomandă să nu vă deplasaţi cu rolele/skateboard-ul pe partea carosabilă, iar când circulaţi cu bicicleta evitaţi zonele aglomerate şi arterele principale cu trafic mare.
Totodată, traversaţi strada numai pe trecerea de pietoni şi doar la culoarea verde a semaforului, nu deschideți ușa persoanelor necunoscute și nu oferiți informații despre familia voastră celor cu care comunicați pe internet.
Vacanța de vară a început pe 31 mai curent. Copiii vor reveni la studii pe 1 septembrie.
Foto: IGP
Peste 176 de mii de persoane au beneficiat în luna februarie de medicamente și dispozitive medicale compensate
Sentință de achitare într-un dosar complex de abuz în serviciu, atacată de Procuratura Anticorupție
Mitropolitul Basarabiei, Petru: „Actul Unirii din 1918 a fost posibil datorită credinței, conștiinței naționale și unității spirituale”
FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut o întrevedere cu omologul său slovac, Robert Kaliňák. Securitatea regională și sporirea rezilienței naționale, pe agendă
CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatori în luna februarie
Intrarea triumfală de la Complexul memorial „Cimitirul Eroilor” din Chișinău, inaugurată după reabilitare
VIDEO // Droguri de circa 2 milioane de lei. Doi concubini, reținuți pentru comercializarea substanțelor narcotice
MEC a inițiat procesul de elaborare a Planului național de prevenire și intervenție în caz de bullying
Maia Sandu, la Adunarea Judecătorilor: „Reforma justiției nu o facem pentru că ne-o cere UE, ci pentru că oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”
CSM s-a întrunit anul trecut în 50 de ședințe și a adoptat peste 700 de hotărâri
VIDEO // Rețea de șantaj online destructurată: 10 suspecți, reținuți
Circa 300 de magistrați participă la Adunarea Generală a Judecătorilor
Nouă medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
Condiții mai bune pentru pacienți și medici la Spitalul raional Briceni
Linia electrică Isaccea – Vulcănești a fost reparată integral, fiind restabilită securitatea aprovizionării cu energie electrică
VIDEO // Congresul PAS va fi organizat în iunie: urmează a fi aleasă conducerea formațiunii
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Parlamentul se alătură inițiativei globale „Ora Pământului”. Igor Grosu: „Fiecare dintre noi trebuie să folosească energia în mod responsabil”
Ambasadorul Mihai Mîțu: „Relațiile dintre Republica Moldova și România sunt foarte importante și au atins cote impresionante”
Republica Moldova a recepționat încă cinci tone de material absorbant ecologic pentru intervenții pe râul Nistru
Moldova Digital Summit, organizat în iunie la Chișinău. Eugeniu Osmochescu: „Transformarea digitală este una dintre cele mai puternice resurse ale Republicii Moldova”
Republica Moldova revine la ora de vară, în noaptea de sâmbătă spre duminică
Ora Pământului // Ministrul Dorin Junghietu: „Fiecare kilowatt economisit înseamnă mai puțină presiune asupra sistemului și un impact mai mic asupra mediului”
Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat
Parlamentul a întreprins mai multe măsuri pentru a reduce consumul de energie
Președinta Maia Sandu va avea o întâlnire cu moldovenii stabiliți în Irlanda
Energocom: Consumul de energie electrică pentru sâmbătă este acoperit integral
Bacalaureat 2026: Peste 18 mii de elevi vor susține examenele în 92 de centre
Guvernul se alătură inițiativei internaționale „Ora Pământului”
Flux sporit de călători în ajunul sărbătorilor pascale. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, anunță măsuri pentru fluidizarea traficului