ro

 

Societate
23 Ianuarie, 2026 / 04:21
/ 05 Decembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu despre camionul cu arme depistat la frontieră: „Nu pare a fi un caz sistemic sau care face parte dintr-un trafic organizat”

Cazul ce vizează camionul cu arme, depistat la frontiera moldo-română, nu pare a fi unul sistemic sau care face parte dintr-un trafic organizat. În prezent, organele de forță din Republica Moldova și România continuă ancheta pe acest caz, iar ulterior vor fi anunțate măsurile întreprinse. Declarația a fost făcută de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul emisiunii Cabinetul din umbră, difuzată la postul Jurnal TV, comunică MOLDPRES.

Potrivit oficialului, faptul că Republica Moldova se află în apropierea unui război „ne face, în mod automat, vulnerabili la tot felul de fenomene”.

„Nu suntem primii și, spre regret, nici ultimii la care se întâmplă astfel de cazuri. E important să învățăm lecția. După cum știți, investigăm acest caz foarte minuțios, o să ajungem la un rezultat și o să tragem concluziile necesare pentru a face spațiul nostru mai sigur, astfel încât să nu mai treacă camioanele cu armament prin țara noastră. Din ceea ce am văzut, nu pare a fi un caz sistemic sau care face parte dintr-un trafic organizat. Pare a fi un caz unitar, dar să vedem cum se încheie investigațiile”, a declarat Alexandru Munteanu.

Premierul a oferit asigurări că subiectele ce vizează siguranța și securitatea cetățenilor sunt tratate de autorități cu maximă responsabilitate.

„Subiectul a fost discutat și la Consiliul Național de Securitate. Siguranța cetățenilor este tratată cu maximă seriozitate pentru că avem responsabilitate față de oameni. În prezent, ancheta este desfășurată în comun cu partea română. Vrem să ajungem la rădăcinile cazului, pentru că acest camion, care se îndrepta spre România, intenționa să treacă și prin alte țări, care posibil ar fi și ele implicate. În urma anchetei vom informa cetățenii și vor fi luate eventuale decizii privind anumite demisii”, a subliniat Alexandru Munteanu.

Un camion cu armament a fost reținut pe 20 noiembrie în punctul de trecere Leușeni–Albița. Mijlocul de transport este înmatriculat în Republica Moldova și se deplasa spre Israel. Transportul ar fi fost realizat prin contrabandă de către un cărăuș care circula periodic din Ucraina cu un camion marfar.

În prezent, administratorul unei companii, bănuit de organizarea contrabandei cu armament, se află în arest pentru 30 de zile. Totodată, sub conducerea procurorilor continuă investigarea, în stare de arest, a altor trei persoane: conducătorul întreprinderii care a comandat transportarea mărfii, conducătorul companiei de transport, precum şi brokerul. De asemenea, şoferul camionului, cetățean al Republicii Moldova, a fost reținut de autoritățile din România, care au ridicat şi marfa de contrabandă.

Serviciul Vamal al Republicii Moldova desfășoară o investigație internă pentru a identifica orice potențial element de corupție sau breșă de securitate în acest caz. Acțiunile de investigație au loc în colaborare cu instituțiile române și cu organele penale din Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

A fost lansată Campania „Un loc la masă”, dedicată integrării copiilor în familii

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru joi precipitații slabe, ceață și polei

/ Acum 1 zi

Procurorul Alexandru Cernei, despre acuzațiile de fals în acte aduse lui Vladimir Plahotniuc: „Normele Codului penal permit autorităților de drept să desfășoare procesul penal”

/ Acum 1 zi

Anul Calului de Foc sărbătorit la Chișinău printr-o recepție oferită de Ambasada Republicii Populare Chineze

/ Acum 1 zi

În școli vor fi organizate activități dedicate comemorării victimelor Holocaustului

/ Acum 1 zi

Rectorul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București, distins cu titlul Doctor Honoris Causa al UTM

/ Acum 1 zi

Oficiul Medicilor de Familie Șamalia din raionul Cantemir, modernizat cu sprijinul CNAM

/ Acum 1 zi

Lapoviță și ninsori, prognozate pentru următoarele zile: AND recomandă prudență în trafic

/ Acum 1 zi

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

/ Acum 1 zi

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, vizită pe platoul Cocieri: „Locuitorii sunt asigurați cu produse alimentare și bunuri esențiale”

/ Acum 1 zi

Încă doi procurori au promovat evaluarea externă

/ Acum 1 zi

Accident grav în raionul Florești. Un biciclist a decedat, după ce a fost lovit de un microbuz

/ Acum 1 zi

Avocatul Radu Jigău se retrage din concursul pentru judecător la Curtea Supremă de Justiție

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministra Natalia Plugaru, întrevedere cu omologul român, Petre Florin Manole: „România este pregătită să ajute R. Moldova cu experiență, cu soluții și cu sprijin real, atunci când este nevoie”