Risc de infectare cu virusul West Nile în mai multe țări europene. ANSP îndeamnă călătorii să respecte măsurile de protecție împotriva înțepăturilor de țânțari
Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) îndeamnă persoanele, care au planificate călătorii, să respecte măsurile de protecție împotriva înțepăturilor de țânțari, pentru a reduce riscul infectării cu virusul West Nile. Atenționarea vine în contextul creșterii numărului de cazuri în mai multe state europene, inclusiv în Grecia, comunică MOLDPRES.
Potrivit informațiilor publicate de Organizația Națională de Sănătate Publică din Grecia (EODY), în perioada iunie – august curent, în țară au fost înregistrate 110 cazuri autohtone de infecție cu virusul West Nile, dintre care 81 cu manifestări neurologice. În ultima săptămână, au fost raportate 45 de cazuri noi, iar nouă persoane au decedat.
„Datele privind supravegherea sezonieră a infecției cu virusul West Nile confirmă circulația virusului în Grecia și în alte țări europene, inclusiv Italia, România, Macedonia de Nord, Franța, Spania și Germania. Virusul West Nile se transmite în principal prin înțepătura țânțarilor infectați. Majoritatea persoanelor infectate nu prezintă simptome sau dezvoltă forme ușoare ale bolii. În unele cazuri, însă, infecția poate evolua sever, cu afectarea sistemului nervos central, manifestată prin meningită, encefalită sau alte complicații neurologice. Riscul de forme severe este mai mare în special la persoanele vârstnice și la cele cu anumite afecțiuni cronice”, a subliniat ANSP.
În acest context, specialiștii în sănătate recomandă persoanelor ce planifică sau efectuează călătorii în zonele în care a fost semnalată circulația virusului West Nile să poarte haine care acoperă cât mai mult suprafața corpului, mai ales în orele când țânțarii sunt mai activi.
„Este important ca acestea să utilizeze produse repelente împotriva țânțarilor. Puteți utiliza plase de protecție la ferestre și uși. De asemenea, cetățenii sunt îndemnați să acorde o atenție sporită persoanelor în vârstă și celor cu boli cronice”, a remarcat ANSP.
Persoanele care, în timpul călătoriei sau după revenirea în Republica Moldova, dezvoltă febră, dureri de cap, slăbiciune, vărsături, tulburări de conștiință, dezorientare sau alte manifestări neurologice trebuie să se adreseze medicului și să informeze despre călătoria efectuată.
Spitalul raional Ungheni va primi cu sprijinul Japoniei un microscop chirurgical oftalmologic
Accident în lanț pe bulevardul Dacia din capitală. Două persoane au fost transportate la spital
Ministrul Alexandru Gasnaș, întrevedere cu ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai R. Moldova, inclusiv în modernizarea sistemului de sănătate”
Ministra Finanțelor: „Politica fiscală pentru anul 2027 nu își propune impozitarea moștenirilor primite de cetățenii R. Moldova, inclusiv de cei aflați în diaspora”
VIDEO // Percheziții în raionul Drochia. Patru bărbați, documentați pentru deținerea ilegală a armelor și munițiilor
GALERIE FOTO // Antrenamente pentru parada dedicată Zilei Independenței. Peste 100 de unități de tehnică militară și specială vor fi prezentate în PMAN
Ziua Internațională a Tineretului 2026, marcată la Bălți, cu participarea a peste 1500 de tineri din întreaga țară
Cinci instituții de învățământ din stânga Nistrului vor fi dotate cu echipamente moderne pentru cantine printr-un proiect finanțat de Guvernul României
„Restart în educație”: MEC propune ca în municipiile Chișinău, Bălți și în UTA Găgăuzia, reforma să intre în vigoare din 2028
Investigațiile financiare paralele vor fi desfășurate după un mecanism comun la nivel național
VIDEO // Un bărbat din capitală, reținut pentru furturi din buzunare în locuri publice
VIDEO // Două parcări noi vor fi amenajate pe teritoriul Moldexpo, cu o capacitate de circa 150 de locuri
FOTO // Magistrala de apă Chișinău-Strășeni-Călărași se apropie de finalizare: au fost instalați peste 47 de kilometri de conductă
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Funcționarea sistemului eCall va fi reglementată prin lege
Cod galben de pericol de incendiu în perioada 15–21 august. Recomandările autorităților
Procurorul Alexandru Capmari a trecut evaluarea externă de integritate
Trafic intens la Leușeni-Albița: călătorii sunt îndemnați să opteze pentru puncte alternative
Un cetățean moldovean, transportat cu SMURD din Austria în Republica Moldova pentru continuarea tratamentului
O femeie de 73 de ani din Durlești, înșelată să-și vândă apartamentul și să transmită escrocilor 61.000 de euro
Un sistem modern de gaze medicale a fost instalat la Institutul Oncologic cu sprijinul CNAM
VIDEO // Un minor de 16 ani, suspectat că a furat un ATV în Chișinău
Comunitatea evreiască din Republica Moldova are un nou Prim-Rabin
VIDEO // Schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei, deconspirată de autorități
Pompierii moldoveni intervin pentru stingerea unui incendiu forestier de proporții în Grecia
VIDEO // Absolvenții cu certificat ASGP pot alege din peste 50 de meserii pentru formare profesională
DOC // Termenul pentru depunerea ofertelor la privatizarea hotelului „Zarea” a fost prelungit
FOTO // Arta care păstrează legătura cu acasă. Două artiste din diaspora își expun lucrările la Parlament
Încasările din impozitul pe chirii au crescut cu 33,7% în primele șapte luni ale anului 2026
FOTO // Zeci de primari și reprezentanți ai autorităților locale au discutat la Bălți despre oportunitățile pentru tineri
DOC // Programul Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030, publicat în Monitorul Oficial