Spațiul aerian al R. Moldova ar fi fost survolat de o dronă în timpul unui nou atac al Rusiei asupra Ucrainei
Spațiul aerian al Republicii Moldova ar fi fost survolat noaptea trecută de o dronă în timpul unui nou atac al Rusiei asupra Ucrainei. Zona este verificată, iar deocamdată nu s-au identificat obiecte care să prezinte riscuri pentru siguranța cetățenilor, informează MOLDPRES.
Potrivit Poliției de Frontieră, o patrulă mobilă a raportat detectarea sunetului unui aparat de zbor neidentificat, asemănător unei drone, la aproximativ 2 000 de metri de linia frontierei de stat, pe direcția Săiți (RM) – Lesnoe (UA).
„Aparatul de zbor s-ar fi deplasat la o altitudine de până la 100 de metri, pe traseul Alexandrovca (UA) – Săiți (RM), ulterior îndreptându-se spre Tocuz și Opaci. Autoritățile au informat partea ucraineană, care a confirmat observarea, pe teritoriul Ucrainei, a unei drone, fără încărcătură explozivă. Aparatul de zbor a dispărut ulterior de pe radarul autorităților ucrainene”, a anunțat Poliția de Frontieră.
Cu referire la caz, Ministerul Apărării al Republicii Moldova a subliniat că în urma schimbului de informații cu partenerii din Ucraina și România, s-a confirmat survolarea spațiului aerian național de către o dronă. Aparatul de zbor nu a fost detectat de sistemele de monitorizare a spațiului aerian din cauza altitudinii mici de zbor.
Totodată, în România, două aeronave de luptă au decolat noaptea trecută pentru monitorizarea situației aeriene la granița cu Ucraina, după ce o dronă a survolat spațiul aerian al României. Astfel, la ora 00:20 a fost transmis un mesaj Ro-Alert pentru nordul județului Tulcea, iar pentru câteva minute a fost detectat semnalul unei drone care a pătruns aproximativ 8 km în spațiul aerian național, dinspre Vâlcov către Periprava și Chilia Veche, unde a dispărut de pe radar.
Potrivit Ministerului român al Apărării, drona a reapărut intermitent pe radare, timp de aproximativ 12 minute, dinspre Colibași (Republica Moldova) către Foltești și, ulterior, în zona localității Oancea (România). Încă două aeronave, F-16 ale Forțelor Aeriene Române, au fost ridicate de la Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii.
„Cazuri de impact cu solul nu au fost raportate. Echipe de specialiști sunt pregătite să înceapă căutările pe teren”, a mai comunicat Ministerul Apărării Naționale al României.
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Emiratele Arabe Unite
Programul național pentru învățarea limbii române pentru anii 2026-2028, aprobat de Guvern
Moldova se alătură luptei globale împotriva pescuitului ilegal
Un bărbat a murit, iar 27 de persoane au fost evacuate după ce un incendiu a izbucnit într-un bloc din capitală
Un bărbat din Chișinău va sta șapte ani la închisoare pentru escrocherie și furt în valoare de 70 000 lei
Mai mult de jumătate dintre adulții din Moldova sunt supraponderali, iar un sfert suferă de obezitate
Iuliana Albu, numită de Guvern director la Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale
Celula de Criză a MAE: Orientul Mijlociu rămâne o zonă volatilă, cetățenii sunt îndemnați să evite deplasările
Modernizarea managementului deșeurilor din Moldova, pe agenda Green Energy Expo & Romenvirotec 2026 la Bucureşti
VIDEO // Campanie națională de împădurire: autoritățile invită cetățenii să participe la plantările din 14 martie
Otilia Dandara, aleasă rector al Universității de Stat din Moldova
Inegalitatea salarială atinge un nivel critic: femeile din Moldova au muncit cu 41 de zile mai mult pentru același venit
METEO // Cer senin și temperaturi de până la 12 grade, miercuri, 4 martie
Agenda evenimentelor, miercuri, 4 martie
Sculptura „Take the world into the world” a creatorului român Mircea Cantor va fi prezentată la Chișinău
Fregata iraniană scufundată în Oceanul Indian a fost lovită de o torpilă trasă de un submarin american, anunță SUA
BTA: Recepție de Ziua Națională a Bulgariei organizată la Parlamentul României
VIDEO // Serviciul de vânzare-cumpărare a mașinilor este disponibil online
Acces mai sigur la Mănăstirea rupestră Țipova. A fost dat startul proiectului de modernizare a traseului turistic
Un nou acord moldo-german accelerează modernizarea sistemului sanitar-veterinar, conform standardelor UE
Magistratele Elena Croitor și Oxana Parfeni au promovat evaluarea externă
Statul va aloca peste 196 de milioane de lei pentru măsurile de ocupare a forței de muncă. Ministra Natalia Plugaru: „Ne propunem să ajutăm circa 100 000 de cetățenii să-și găsească un loc de muncă”
Energia electrică procurată de Energocom, mai ieftină în luna februarie
Decada Memoriei și Recunoștinței // Elevii vor avea acces gratuit la spectacole și evenimente cultural-artistice
Un tânăr va sta 12 ani la închisoare după ce a ucis în bătaie un bărbat într-o clădire părăsită din Chișinău
Deputații reiau monitorizarea politicii de reintegrare: prima ședință a Comisiei parlamentare pentru reintegrare va avea loc pe 6 martie
Republica Moldova și Ucraina vor colabora pentru repatrierea în siguranță a copiilor neînsoțiți
Destinațiile turistice înscrise în competiția „Destinația Anului 2026” au trecut cu succes în etapa următoare
Concursul „Pădurea - Sufletul Planetei”, ediția a II-a: elevii din Moldova și România, invitați să promoveze importanța spațiului forestier
Peste 600 de liceeni îi vor ajuta pe absolvenții de gimnaziu să se pregătească de examenul la matematică