Specialiștii recomandă cetățenilor să evite procurarea florilor din plastic pentru vizita la cimitir de Paștele Blajinilor
Autorităţile şi ecologii recomandă cetățenilor să evite procurarea florilor și decorațiunilor din plastic pentru vizita la cimitir de Paștele Blajinilor, întrucât acestea poluează solul și aerul, iar în procesul de ardere elimină substanțe cancerigene, transmite MOLDPRES.
Potrivit specialiștilor, utilizarea florilor artificiale pune în pericol sănătatea oamenilor și afectează în mod negativ mediul înconjurător.
„Florile și decorațiunile din plastic elimină o cantitate semnificativă de substanțe toxice, poluând solul, aerul, iar în apele subterane nimeresc coloranți ce conțin metale grele. Perioada de descompunere a produselor petrochimice poate să ajungă și până la 300 de ani. De asemenea, în procesul de ardere se elimină dioxine, furani și substanțe cancerigene”, susțin experții ecologiști.
În acest context, cetățenii sunt îndemnați să contribuie la protecția mediului înconjurător și să renunțe la procurarea decorațiunilor artificiale, iar drept alternativă se propune sădirea plantelor decorative multianuale.
Creștinii ortodocși sărbătoresc astăzi Paștele Blajinilor, zi în care sunt pomeniți cei răposați. De Paștele Blajinilor, credincioșii vizitează mormintele celor apropiați, le aduc flori, preoții oficiază slujbe de pomenire, după care rudele oferă pomeni de sufletul morților.
Judecătorii Natalia Mămăligă și Petru Triboi au promovat evaluarea externă
Evaluarea școlilor private va fi unificată: autoritățile introduc standarde minime și controale periodice
Condamnarea lui Vladimir Plahotniuc în dosarul „Frauda bancară”. Șeful PA, Marcel Dumbravan: „Acesta ar fi beneficiat de 39,2 milioane de dolari și 3,5 milioane de euro sustrase din Banca de Economii, Unibank și Banca Socială”
Apeductul Soroca-Bălți-Sângerei se extinde cu aproape 50 de kilometri în opt localități
VIDEO // Substanțe psihoactive vândute ca suplimente de slăbire: percheziții în Chișinău și un suspect reținut
Procurorul anticorupție Alexandru Cernei a promovat evaluarea externă
Cinci școli din Moldova implementează programul „Școala Viitorului” pentru îmbunătățirea procesului educațional
Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, va fi extrădat vineri în Republica Moldova
Trei loturi de preparate alimentare cu un conținut periculos de grăsimi trans au fost blocate la frontieră de inspectorii ANSA
Percheziții în Chișinău și Orhei într-un dosar de corupere electorală: 26 de persoane, bănuite
LIVE // Procuratura Anticorupție oferă detalii despre condamnarea lui Vladimir Plahotniuc la 19 ani de pușcărie
DOC // Agenții imobiliari vor fi obligați să dețină un certificat de competență profesională. Noile modificări legislative, publicate în Monitorul Oficial
Consulatul General al Republicii Moldova la Sacramento lansează un program de stagii pentru diaspora
Ambasada Republicii Moldova la Washington își reia activitatea după renovarea sediului
Cotații în creștere pentru euro și dolar: curs valutar anunțat de BNM
Catastrofa nucleară de la Cernobîl, comemorată la Chișinău. Ambasadorul Paun Rohovey: „Securitatea nucleară capătă din nou o importanță critică”
Aur pentru Republica Moldova. Marin Robu a devenit campion european la haltere
O familie din Orhei și-a transformat locuința într-o casă eficientă energetic, cu sprijinul programului FEERM
Președinta Maia Sandu salută sprijinul UE pentru Ucraina și sancțiunile împotriva Rusiei: „O Europă mai sigură și mai securizată”
Adjunctul Procurorului-șef al Procuraturii Anticorupție, audiat în fața Comisiei de evaluare
Agenda evenimentelor vineri, 24 aprilie
Autoritățile vor lansa Planul național pentru siguranța jurnaliștilor
VIDEO // Premierul român Ilie Bolojan urmează să conducă interimar Ministerul Energiei
USA Freedom 250 // Premierul Alexandru Munteanu: Parteneriatul cu SUA aduce rezultate concrete pentru cetățenii Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă ”
Zelenski: Ucraina merită o aderare deplină la UE, nu doar una simbolică
Declarația de la Londra: Regatul Unit și Republica Moldova extind cooperarea, cu noi oportunități în educație și cercetare
VIDEO // Prejudiciu de peste 1,5 milioane de lei. Șapte membri ai unei grupări, reținuți pentru escrocherii telefonice
DOC // Guvernul României accelerează proiectul liniei electrice Suceava-Bălți prin declararea acestuia ca obiectiv de importanţă națională
Speakerul Igor Grosu, întrevedere cu președintele CESE, Séamus Boland. Etapele procesului de aderare la UE, pe agenda discuțiilor