
VIDEO // Strugurii autohtoni au apărut pe piețele din Chișinău. Unele prețuri au scăzut ușor față de săptămâna trecută
Strugurii au început să fie comercializați în piețele din Chișinău, prețurile pornind de la 25 de lei/kg. Totodată, cumpărătorii au în această perioadă o gamă mai variată de fructe de sezon, iar unele produse înregistrează ușoare ieftiniri comparativ cu săptămâna trecută, transmite MOLDPRES.
Piersicile și caisele au înregistrat o scădere ușoară – de la 50–60 lei/kg la 45–50 lei/kg. Prunele au scăzut la preț și se găsesc cu 15 lei/kg. Murele și afinele s-au ieftinit considerabil: dacă săptămâna trecută afinele costau 150 lei/kg, acum prețul este de 120 lei/kg. Murele au coborât de la 80 la 40 lei/kg.
Roșiile se găsesc de la 25 lei, iar castraveții își mențin prețul, variind între 10 și 40 lei/kg, în funcție de mărime și calitate. Pepenele verde costă 5 lei/kg, iar cel galben, cu 10–18 lei/kg, identic cu săptămâna trecută. Porumbul dulce rămâne la 7–8 lei bucata.
La fel, prețurile pentru vinete (15–20 lei), cartofi (13–15 lei), ceapă, morcovi, dovlecei și ardei (între 10 și 20 lei/kg) nu au suferit modificări. Usturoiul, una dintre cele mai scumpe legume, rămâne la 60 lei/kg, în scădere față de 80 lei în urmă cu două săptămâni.
Legăturile de pătrunjel, mărar sau leuștean se vând cu 5 lei, iar țelina cu 3 lei. În sectorul lactatelor, brânza de vaci se menține la 60 lei/kg, iar cea de oi – de la 130 la 140 lei/kg. Ouăle continuă să fie vândute cu prețuri cuprinse între 15 și 30 lei pentru 10 bucăți.
O ușoară scumpire a fost înregistrată la peștele proaspăt, care a ajuns la 78 lei/kg. Carnea, în schimb, își păstrează prețurile constante.
USMF „Nicolae Testemițanu” s-a clasat pe locul II la nivel național în Webometrics
METEO // Vreme confortabilă, fără precipitații în prima zi a lunii august
Premierul Dorin Recean în discuții cu tinerii stagiari din serviciul public: „Împreună, vom continua calea europeană de dezvoltare a țării”
Șapte localități din perimetrul Zonei de Securitate vor beneficia de finanțare în cadrul Programului național „Europa este aproape”
CNAS anunță finanțarea prestațiilor sociale pentru luna august
Maia Sandu semnalează implicarea lumii criminale în posibile acțiuni de destabilizare în contextul alegerilor: „Instituțiile statului au obligația să monitorizeze și să prevină asemenea tentative”
Incident periculos în Durlești: Un post de transformare vandalizat, 140 de consumatori rămași fără energie electrică
DOC // Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Italia
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Cetățenii moldoveni stabiliți în Marea Britanie își vor putea schimba permisele de conducere fără examene suplimentare
Donald Trump ordonă poziționarea a două submarine nucleare americane în apropierea Rusiei
Extinderea cooperării dintre Moldova și Finlanda, discutată la Helsinki
Produsele moldovenești, vedete la prima ediție a Expoziției Naționale „PRODUS AUTOHTON”, organizată la Chișinău între 22–24 august
Comisia de evaluare a procurorilor continuă audierile procurorilor anticorupție
Număr record de vehicule electrice și hibride înmatriculate în primul semestru din 2025
Tineri din mai multe țări, reuniți la Chișinău în cadrul primei ediții a Școlii de vară francofone
VIDEO // Mai mult de jumătate din stâlpii necesari pentru Linia Vulcănești–Chișinău au fost deja ridicați
Circa 100 de studenți din țară și din diaspora s-au reunit la Chișinău la Forumul „Moldovan Students United”
Peste 19.000 de cazuri de protecție a copilului, gestionate în 2025 datorită reformei RESTART
Obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, anunță Putin
Moldovagaz riscă să rămână fără licența pentru furnizarea gazelor. Energocom preia controlul asupra infrastructurii de asigurare cu gaz
Cultura națională va fi în centrul atenției la Congresul Diasporei
Peste 30 de obiecte explozive au fost găsite și nimicite în satul Răscăieți, raionul Ștefan Vodă
Peste 46 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget în șapte luni din 2025
Atenție, șoferi! Noi marcaje rutiere în Chișinău
Moldova și Finlanda își extind cooperarea în domeniile securității cibernetice și energiei verzi