La Chișinău va avea loc în premieră o conferință de film documentar
Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. O conferință de film documentar cu genericul "Hai cu Doc!", va avea loc în premieră la Chișinău în perioada 29-30 septembrie. Evenimentul se va desfășura între orele 11:00 – 17:00, în incinta Artcor, informează MOLDPRES.
Potrivit organizatorilor, în cadrul conferinței, opt speakeri cu o carieră de succes - regizori, producători, distribuitori și promotori ai filmului documentar, vor împărtăși experiența proprie și vor pune în discuție subiecte de actualitate din industria filmului documentar.
Proiectul este un concept Centrului Național al Cinematografiei, realizat în parteneriat cu Asociația Industriilor Creative din Moldova, COR și susținut de USAID, Suedia și Marea Britanie.
Speakeri: Alexander Nanău, regizor de film, nominalizat la două premii Oscar cu documentarul „Colectiv”, Alexandra Likhacheva și Anna Shalashina, regizoarea și, respectiv, producătoarea filmului ”Kretsul”, câștigătorul premiului Eurimages Co-production Development Award la Transilvania Pitch Stop 2020, Olga Lucovnicova, regizoarea scurtmetrajului „Nanu Tudor”, premiat cu Ursul de Aur la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, Berlinale 2021, Irena Taskovski, producător de film și distribuitor, CEO și fondatoarea Taskovski Films Network, companie internațională de vânzări și producție, Natalia Arshavskaya, Commissioning Editor la Current Time TV, SUA ,Victoria Belopolsky, Director ArtDocFest, festival rus de filme documentare non-format Natalia Andronachi, Coordonatoare Moldox Lab, laborator de film documentar în cadrul Moldox Festival.
INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului
Astăzi se împlinesc 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România. La Chișinău vor avea loc mai multe evenimente culturale
Ziua Națională a Greciei, sărbătorită la Chișinău prin spectacolul „Jurământul. Amintirile unei femei”
BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev
FOTO // Foametea din 1946–1947, adusă în atenția Europei printr-o expoziție la Bruxelles
Producătorii de media din Moldova, mai aproape de piața europeană a serialelor
Ambasada SUA acordă granturi între 25.000 și 250.000 de dolari prin programul „Freedom 250”
PREMIERĂ // „Opera de trei parale”, o lecție de supraviețuire pe scena Teatrului Național „Satiricus”
Ziua Internațională a Poeziei. Cătălina Balan, poeta care a transformat vulnerabilitatea în sursă de inspirație: „Fiecare vers este un strigăt și un destin care se scrie”
Un nou turneu european al Teatrului „Mihai Eminescu”: două spectacole vor fi jucate pe scenele din Italia și Bruxelles
Ministerul Culturii promovează lectura în rândul copiilor prin Programul „Citește-mi 100 de povești”
FOTO // Expoziția „Viața noastră” a artistului Emil Childescu, vernisată la Muzeul Național de Artă
Monumentele istorice din Chișinău, vizitate de miniștrii Culturii din Moldova și Grecia
Japonia își reconfirmă statutul de partener strategic pentru dezvoltarea sectorului agricol din Republica Moldova
Încă nouă personalități din domeniul culturii vor primi indemnizații de merit
Peste 1,488 de milioane de lei au fost încasate la bugetul de stat, în rezultatul controalelor vamale
Peste 4600 de pacienți vor beneficia anual de condiții mai bune la Spitalul Ialoveni
ADR Nord valorifică experiența României în parcursul european
CEC a aprobat programul acțiunilor privind organizarea referendumului în comuna Coșnița, raionul Dubăsari
Mecanismul de determinare a sumelor TVA spre rambursare pentru producătorii agricoli a fost modificat
Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de Paști
Trei tentative de transportare ilicită a mijloacelor financiare, prevenite la Aeroport
O fostă deputată a fost condamnată pentru îmbogățire ilicită. Statul i-a confiscat peste 700.000 de lei
CNMC a prezentat raportul integrat intermediar privind acțiunile întreprinse în perioada stării de urgență
Transportul public din capitală va activa conform unui program special în noaptea Învierii
Instituții publice și organizații neguvernamentale pot depune proiecte pentru finanțare prin Fondul Internațional pentru Diversitate Culturală, gestionat de UNESCO
VIDEO // Proiectul liniei electrice Strășeni–Gutinaș avansează: construcția ar putea începe în 2027
Ecologiștii avertizează: arderea cauciucurilor de Paște este ilegală și dăunătoare sănătății
Tentative de fraudă prin sms-uri și platforme online. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți