ro

 

Cultură
15 Aprilie, 2026 / 16:00
/ 16 Mai, 2025

Republica Moldova își întărește parteneriatul cu UNESCO pentru protejarea patrimoniului cultural

Ministrul Culturii al Republicii Moldova, Sergiu Prodan, se află într-o vizită oficială la Paris, unde a avut o întrevedere cu Ernesto Ottone, Directorul General adjunct al UNESCO. Discuțiile s-au axat pe consolidarea cooperării dintre Republica Moldova și UNESCO în domeniul protejării și promovării patrimoniului cultural, relatează MOLDPRES.

Oficialii au discutat despre promovarea patrimoniului material și imaterial al Republicii Moldova pentru includerea acestuia pe Listele Patrimoniului Mondial UNESCO.

„Am abordat teme esențiale precum protejarea patrimoniului cultural, combaterea traficului ilicit de bunuri culturale, promovarea patrimoniului nostru material și imaterial pentru înscrierea pe Listele UNESCO, precum și candidatura Republicii Moldova pentru un loc în Consiliul Executiv al UNESCO”, a declarat Sergiu Prodan.

Un alt subiect analizat a fost evaluarea rezultatelor trainingului regional privind combaterea traficului ilicit de bunuri culturale mobile, organizat de UNESCO și autoritățile moldovene în perioada 1–3 aprilie 2025 la Chișinău. Evenimentul a reunit experți internaționali și delegați din mai multe țări din regiune, contribuind la întărirea capacităților naționale în domeniul protejării patrimoniului cultural.

În seara zilei de 15 mai, pe scena UNESCO din Paris, Moldovan National Youth Orchestra a prezentat un concert cu lucrări semnate de Ștefan Neaga, Eugen Doga, Oleg Negruța și alți compozitori autohtoni. Evenimentul, organizat cu sprijinul Ambasadei Republicii Moldova în Franța și al Delegației Permanente pe lângă UNESCO, a evidențiat talentul tinerilor muzicieni și angajamentul țării pentru promovarea patrimoniului cultural pe plan internațional.

„Moldova are multe de spus în lume – iar cultura este una dintre cele mai puternice voci ale noastre”, a menționat Sergiu Prodan.

Republica Moldova a devenit membru UNESCO cu drepturi depline pe data de 27 mai 1992. 


 
Ultimele Știri
/ 03 Aprilie, 2026

BTA: Literatura bulgară a devenit din ce în ce mai vizibilă pe scena internațională, afirmă ministrul adjunct al Culturii, Stoyanov.

/ 02 Aprilie, 2026

PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”

/ 02 Aprilie, 2026

GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub

/ 01 Aprilie, 2026

FOTO // Personalități marcante ale culturii și istoriei, readuse în atenția publicului la Biblioteca Națională

/ 31 Martie, 2026

VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”

/ 30 Martie, 2026

FOTO // Teatrul ieșean, în fața publicului din Chișinău de Ziua Mondială a Teatrului

/ 30 Martie, 2026

FOTO // Producții autohtone, prezentate la Cinemateca Bibliotecii Naționale. Filmul „Și va fi...” a deschis seria proiecțiilor

/ 27 Martie, 2026

INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”

/ 27 Martie, 2026

Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului

/ 27 Martie, 2026

Astăzi se împlinesc 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România. La Chișinău vor avea loc mai multe evenimente culturale

/ 26 Martie, 2026

Ziua Națională a Greciei, sărbătorită la Chișinău prin spectacolul „Jurământul. Amintirile unei femei”

/ 26 Martie, 2026

BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev

/ 24 Martie, 2026

FOTO // Foametea din 1946–1947, adusă în atenția Europei printr-o expoziție la Bruxelles

/ 24 Martie, 2026

Producătorii de media din Moldova, mai aproape de piața europeană a serialelor