ro

 

Economie
12 Martie, 2026 / 12:32
/ 05 Februarie, 2026

Drumarii luptă cu poleiul și ghețușul pentru siguranța șoferilor: echipamente și echipe de intervenţie în teren pentru a restabili circulația pe traseele afectate

Administrația Națională a Drumurilor (AND) informează că, din cauza poleiului și a ghețușului format în urma condițiilor meteo nefavorabile, circulația rutieră se desfășoară în continuare cu dificultate pe mai multe drumuri naționale, unele sectoare prezentând risc sporit pentru participanții la trafic, transmite MOLDPRES.

Potrivit AND, intervențiile sunt în plină desfășurare la nivel național. Echipele de drumari sunt mobilizate continuu pentru asigurarea viabilității rețelei rutiere și menținerea siguranței circulației. Toată tehnica disponibilă este antrenată pentru restabilirea traficului pe sectoarele afectate, acționându-se cu utilaje speciale și materiale antiderapante, atât mecanizat, cât și manual, pe toate traseele unde sunt semnalate depuneri de polei sau carosabil alunecos.

„La această oră, drumurile G103 și G40 sunt blocate, iar pe aceste sectoare se intervine activ prin răspândirea materialului antiderapant. De asemenea, pe drumul M5, în raionul Strășeni, localitatea Codreanca, traficul greu este restricționat, camioanele fiind staționate pe acostament până la finalizarea intervențiilor. Lucrări de combatere a lunecușului și restabilire a condițiilor normale de circulație se desfășoară și pe alte artere importante, inclusiv pe R21 – direcția Morozeni, G81 – sectorul Strășeni, G13 – sectorul Soroca, precum și pe drumurile R15, G25, G24 și pe alte sectoare afectate”, explică drumarii.

AND mai atenționează că, pe unele trasee naționale, circulația se desfășoară în condiții de ceață densă, care reduce semnificativ vizibilitatea și impune o prudență sporită din partea conducătorilor auto.

Echipele de drumari rămân în teren, continuând acțiunile de patrulare și intervenție pentru combaterea ghețușului, iar autoritățile vor reveni periodic cu informații actualizate privind evoluția situației și starea drumurilor naționale.

În acest context, Administrația Națională a Drumurilor îndeamnă participanții la trafic: să reducă viteza și să adapteze stilul de conducere la condițiile de drum; să respecte restricțiile temporare impuse; să evite deplasările neesențiale, iar, în cazul condițiilor deosebit de dificile, să amâne pornirea la drum.

Condițiile de circulație rămân dificile, iar prudența maximă este esențială pentru siguranța tuturor participanților la trafic.


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Importurile de carburanți sunt în creștere. Dorin Junghietu: „Este adus mai mult combustibil pentru a compensa consumul sporit de pe piață”

/ Acum 23 ore

Parlamentul ar putea introduce noi facilități pentru mediul de afaceri

/ Acum 23 ore

Calea Ferată din Moldova scoate la licitație active imobiliare și unități de tracțiune: „Este un proces de valorificare a bunurilor neutilizate”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Program pilot pentru modernizarea ascensoarelor în blocurile locative. Guvernul alocă 40 de milioane de lei pentru prima etapă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor fi sprijiniți pentru a continua lucrările agricole”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre situația din sectorul energetic: „Monitorizăm cu atenție. Avem suficiente resurse și posibilități ca să menținem situația sub control”

/ Acum 1 zi

Lucrări de întreținere pe drumurile naționale. Drumarii continuă plombarea gropilor și instalarea indicatoarelor rutiere

/ Acum 1 zi

Programul „Casa Verde” // Alte o mie de familii vor beneficia de granturi de până la 200 de mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor

/ Acum 1 zi

Venituri totale de circa 12 milioane de lei, declarate de freelanceri în luna februarie

/ Acum 1 zi

Proceduri de achiziții publice de circa 46 de miliarde de lei, verificate de ANSC în ultimii ani

/ Acum 1 zi

Leul își continuă aprecierea față de euro și dolar

/ Acum 1 zi

Stocurile de produse petroliere, monitorizate zilnic de autorități. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Nu se prefigurează o penurie la combustibil”

/ Acum 1 zi

Guvernul indexează venitul lunar minim garantat

/ Acum 1 zi

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”