În municipiul Chișinău s-a dublat numărul celor care vor să construiască
Chişinău, 2 nov. /MOLDPRES/. În Republica Moldova a sporit numărul de autorizații pentru construirea clădirilor rezidențiale, transmite MOLDPRES.
Biroul Național de Statistică informează că în lunile ianuarie-septembrie curent s-au eliberat 3 279 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale şi nerezidenţiale, în creștere cu 50,1% față de aceeași perioadă a anului trecut.
În ianuarie-septembrie 2021 s-au eliberat 2 442 autorizații de construire pentru clădiri rezidenţiale și 837 autorizații pentru clădiri nerezidenţiale, în creștere cu 62,2% și, respectiv, cu 23,3% față de primele 9 luni din 2020.
Cele mai multe autorizații pentru construcția clădirilor rezidențiale s-au înregistrat în următoarele regiuni: mun. Chișinău (+761 autorizații sau de 2,2 ori mai mult), Nord (+25 sau +12,6%), Centru (+145 sau +39,7%), Sud (+25 sau +21,6%). Totodată, în UTA Găgăuzia s-au eliberat cu 20 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidențiale ori cu 11,8% mai puțin comparativ cu perioada respectivă a anului precedent.
FOTO // Soții Sergiu și Veronica Secaș au inițiat o afacere la Slobozia Mare, cu sprijinul UE. Igor Grosu: „Sudul Moldovei se dezvoltă datorită antreprenorilor noștri curajoși”
UE va crește cu 25 de milioane de euro alocările pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova, în bugetul pentru 2026
Dorin Junghietu: „Linia independenței Vulcănești-Chișinău ar putea fi funcțională la începutul lunii ianuarie 2026
Aeroportul Internațional Chișinău a obținut autorizarea de a furniza servicii de alimentare cu combustibil
Ministrul Finanțelor Andrian Gavriliță a discutat despre reformele în domeniile vamale și fiscale cu Ambasadorul României Cristian-Leon Țurcanu
Continuarea proiectelor comune de cooperare și asistența oferită autorității fiscale naționale de către partenerii americani, discutate la Ministerul Finanțelor
Dorin Junghietu: „A fost încheiat un contract de comodat cu Lukoil pentru preluarea în administrare a activelor de la Aeroport, cu titlu gratuit”
VIDEO // Sute de fermieri și cercetători au participat la Forumul „AgroCunoștințe” - o platformă a transferului de inovații și practicilor de succes
Sergiu Carmanschi preia conducerea Moldelectrica: „Vom continua să dezvoltăm un sistem electroenergetic modern”
Vicepremierul Eugen Osmochescu, la Bruxelles: „Moldova este un exemplu de stat care, în ciuda provocărilor, a avansat semnificativ pe calea europeană”
Republica Moldova, reprezentată la un târg internațional dedicat producției de electronică, organizat în Germania
Opt deputați noi în Parlament. CEC va propune Curții Constituționale validarea mandatelor aleșilor poporului
Numărul cazurilor de infecții respiratorii acute în creștere cu peste 9 la sută, în ultima săptămână
Producătorii autohtoni, promovați pe piețele externe. Campania „Produs în Moldova. Pentru toată lumea”, lansată de Agenția de Investiții
Moldova sub Cod Galben de condiții complicate ale vremii pe 19 noiembrie: lapoviţă, ninsori şi ploi în toată ţara
Invitație inedită la cea mai mare expoziție de mobilă din Republica Moldova: o canapea gigantică a fost instalată în centrul capitalei
Chișinăul îmbracă straie de sărbătoare. Program amplu de evenimente pentru Sărbătorile de Iarnă
Parlamentul Republicii Moldova găzduiește reuniunile Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Președinta Sandu la Moldova Security Forum: „Instituțiile statului au învățat lecțiile din 2024 și au acționat coordonat pentru a limita ingerințele străine în 2025”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o discuție cu eurodeputați români, susținători fideli ai parcursului european al Republicii Moldova
Progresul Reformei administrației publice, analizat în cadrul ședinței prezidate de Secretarul general adjunct al Guvernului, Lilia Dabija
Trei judecători vor fi transferați temporar la Curtea de Apel Centru
La Chișinău a fost inaugurat Biroul pentru Independența și Reziliența Energetică a Moldovei
Bărbatul care a atacat o magistrată cu o cheie de gaz în sala de judecată va sta cinci ani după gratii
Cristina Gherasimov: „Moldova, pregătită să întărească securitatea UE”