Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
Președintele Ungariei, Tamas Sulyok, a promulgat sâmbătă cel de-al 17-lea amendament la Legea Fundamentală, care prevede încetarea mandatului șefului statului în funcție în ziua următoare intrării în vigoare a modificării constituționale, transmite MTI, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Într-un mesaj video publicat pe rețelele sociale, Sulyok a declarat că președintele nu are competența constituțională de a trimite amendamentele constituționale la Curtea Constituțională pentru un control de fond, astfel că nu dispune de mijloace legale pentru a contesta actualul amendament, chiar dacă acesta ar putea intra în conflict cu anumite principii constituționale.
Șeful statului a precizat că, prin promulgarea legii, și-a îndeplinit obligația prevăzută de Legea Fundamentală, după o analiză atentă a opțiunilor juridice și a propriei conștiințe.
'Semnătura mea reprezintă ultimul act al datoriei mele prezidențiale și un semn al respectului meu deplin pentru instituția președintelui, în orice împrejurare', a declarat Tamas Sulyok.
Totodată, președintele a calificat cel de-al 17-lea amendament constituțional drept 'un exemplu grav și rușinos de abuz de putere politică', afirmând că acesta marchează 'un punct de ruptură în democrația constituțională a Ungariei' și provoacă 'răni profunde' valorilor sale fundamentale - democrația, separația puterilor și statul de drept.
'Valorile fundamentale ale unei societăți libere au fost călcate în picioare în interes politic. Întreaga responsabilitate pentru această decizie revine autorității care a modificat Constituția', a declarat Sulyok.
El a susținut că amendamentul 'a pus efectiv capăt statului democratic de drept' rezultat din moștenirea revoluției din 1956 și a schimbării de regim din 1989-1990 și că, după intrarea sa în vigoare, instituția prezidențială va deveni subordonată executivului și factorului politic, își va pierde rolul constituțional și nu va mai putea acționa ca mecanism de control și echilibru al puterilor în stat.
Amendamentul a fost promovat de guvernul condus de premierul Peter Magyar, liderul partidului TISZA (Respect și Libertate), formațiune de centru-dreapta, proeuropeană și anticorupție, care a câștigat alegerile din aprilie cu o majoritate de două treimi. Magyar a argumentat că măsura este necesară pentru punerea în aplicare a reformelor constituționale și instituționale promise după schimbarea de guvern și a susținut că președintele Tamas Sulyok, ales de fosta majoritate Fidesz-KDNP, este asociat fostului regim.
Tamas Sulyok, ales în 2024 de Parlamentul ungar cu sprijinul majorității Fidesz-KDNP conduse de fostul premier Viktor Orban, ar fi trebuit să își încheie mandatul în martie 2029. În urma adoptării amendamentului constituțional, mandatul său va înceta însă la ora 00:00, pe 20 iulie. În conformitate cu dispozițiile Legii Fundamentale, Agnes Forsthoffer, președinta Parlamentului, va exercita temporar atribuțiile șefului statului, a declarat sâmbătă premierul Peter Magyar într-un mesaj video publicat pe Facebook.
Potrivit lui Magyar, Parlamentul trebuie să aleagă un nou președinte în termen de 30 de zile.
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Țările UE nu au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei
Petrolul se scumpește pe fondul reluării schimburilor de atacuri dintre SUA și Iran
Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
BTA: Marina Militară a Bulgariei raportează o reducere a numărului de mine marine plutitoare din Marea Neagră
Donald Trump susține că acceptă să discute cu Iranul, dar afirmă din nou că armistițiul e „terminat”
Serghei Lavrov susține că Rusia va continua războiul în Ucraina până când va atinge obiectivele cerute de Putin în 2024
Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești
În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
Cod galben de caniculă: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Controalele vamale au scos la iveală obligații suplimentare de aproape un milion de lei
O nouă sesiune a programului EcoVoucher începe astăzi. 825 de familii vor primi câte 6.000 de lei pentru electrocasnice eficiente
Chișinăul găzduiește în acest weekend târguri și iarmaroace cu produse autohtone în toate sectoarele capitalei
Comuna Iabloana din raionul Glodeni găzduiește un festival care aduce împreună Republica Moldova, Ucraina și România
Pericol la scăldat în zilele caniculare. Autoritățile recomandă prudență maximă
Vasile Tofan s-a consultat cu antreprenorii privind programul de guvernare: „Statul trebuie să ofere reguli clare și predictibile”
Temperaturi de până la 33 de grade în zilele de odihnă. Duminică sunt posibile ploi cu descărcări electrice
Volodimir Zelenski anunță măsuri pentru consolidarea relațiilor dintre Ucraina și Polonia
Comentariu în legătură cu eliberarea din detenția ilegală a unor cetățeni din regiunea transnistreană a Republicii Moldova
Andrian Gavrilița își încheie mandatul la Finanțe: „Voi continua să-mi ajut țara, indiferent de rolul în care mă voi regăsi”
Cristian Jardan: „A fost o onoare și un privilegiu să servesc Republica Moldova și Ministerul Culturii”