Republica Moldova evită și astăzi deconectările de energie electrică prin mecanisme de urgență și cooperare regională
Societatea pe Acțiuni Energocom anunță că, pentru ziua de vineri, 27 martie, s-a reușit acoperirea comercială completă a necesarului de consum de energie electrică al Republicii Moldova. Rezultatul a fost obținut în urma unor coordonări tehnice de urgență, după ce anterior fuseseră semnalate deficiențe de capacitate transfrontalieră care puneau în pericol stabilitatea rețelei în orele de vârf, transmite MOLDPRES.
Potrivit autorităţilor, succesul operațiunii se datorează unui efort comun depus de S.A. Energocom, Ministerul Energiei și operatorul de sistem Moldelectrica, în strânsă colaborare cu operatorii de transport din România și Ucraina, precum și cu partenerii europeni.
„Această mobilizare a permis realocarea capacităților comerciale necesare pentru a evita deconectările planificate în intervalul critic de seară, cuprins între orele 18:00 și 22:00”, subliniază Energocom.
Potrivit sursei citate, în contextul avertismentelor privind insuficiența capacităților de transport (NTC) pentru ziua curentă, în această dimineață a avut loc o ședință tehnică extraordinară între operatorii de sistem implicați. În urma discuțiilor, s-au aplicat mecanisme de urgență pentru realocarea capacității pe piața „IntraDay”, facilitând astfel achizițiile de ultim moment necesare echilibrării sistemului.
Conform datelor furnizate de Energocom, pentru data de 27 martie a fost achiziționat un volum total de 11.649 MWh.
„Structura surselor de energie care alimentează astăzi țara este următoarea: 44,5% reprezintă energie produsă local, provenind de la centralele termoelectrice (CET-uri) și din surse de energie regenerabilă (SER); 28,5% constituie contracte bilaterale de import deja existente; 27% reprezintă energie achiziționată de pe platformele de tranzacționare din România și Ucraina, prin licitații desfășurate pe parcursul zilei de astăzi”, indică Energocom.
În acelaşi timp, autoritățile din domeniul energetic avertizează că situația rămâne una instabilă. Limitările tehnice la nivelul infrastructurii de import persistă, ceea ce înseamnă că riscurile de neacoperire a consumului în zilele următoare nu pot fi complet eliminate.
Echipele tehnice realizează zilnic estimări de consum și planifică achizițiile pentru perioadele imediat următoare, însă echilibrul sistemului electroenergetic depinde în mare măsură și de comportamentul consumatorilor. În acest sens, S.A. Energocom și Ministerul Energiei îndeamnă cetățenii să manifeste maximă responsabilitate și să utilizeze rațional energia electrică, în special în intervalele orelor de vârf: dimineața, între 06:00 și 09:00, și seara, între 17:00 și 23:00. Reducerea consumului neesențial în aceste perioade contribuie direct la prevenirea deficitului și la menținerea funcționării neîntrerupte a serviciilor energetice pentru întreaga populație.
Cooperarea în domeniul energetic dintre Republica Moldova și România, discutată în cadrul unei conferințe desfășurată la Chișinău. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Ne unește proiectul unui viitor liber, prosper, sigur și împreună”
Leul se apreciază față de euro și dolar
FOTO // Oportunitățile investiționale ale R. Moldova, prezentate la „Economic Diplomatic Club Bucharest”. Ambasadorul Mihai Mîțu: „Țara noastră rămâne deschisă investițiilor”
România accelerează proiectul strategic Vulcănești–Chișinău: „Un pilon al securității energetice și al viitorului european al Republicii Moldovai”
Republica Moldova va găzdui prima ediție a Expoziției internaționale „China Expo Auto, Mobilitate și Agrotech”
Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe
Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor
VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”
Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește ușor
AIPA a recepționat peste 500 de cereri pentru compensarea accizei la motorină
De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea pierderilor provocate de seceta din 2025
Guvernatoarea Băncii Naționale, Anca Dragu: „Economia Moldovei va continua să crească în 2026, dar inflația rămâne o provocare” majoră
FOTO // Republica Moldova va participa la China International Import Expo. Vicepremierul Mihai Popșoi: „O platformă importantă care va deschide noi oportunități pentru exportatorii noștri”
Serviciul Vamal a încasat peste 871 de milioane de lei în ultima săptămână
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
VIDEO // Ședința Parlamentului, perturbată de Ion Ceban, după ce acesta a părăsit spațiul rezervat publicului și a încercat să ocupe tribuna centrală. Igor Grosu: „Este o provocare”
Un nou pas pentru consolidarea securității energetice: Republica Moldova va crea stocuri de urgență de produse petroliere
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer
FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 31 de lei
Meteorologii au emis un nou Cod galben de intensificări ale vântului
Curtea de Conturi va avea proceduri noi de bugetare
Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică
Ministrul Educației, Dan Perciun: „Nu este nevoie de niciun referendum pentru a afla ce cred părinții și profesorii din Chișinău despre cei șase ani de administrare a școlilor din municipiu”
Votat în Parlament: Moldovenii care muncesc în Slovacia vor beneficia de pensii și alte prestații sociale
Adrian Băluțel: „Statul își extinde protecția socială pentru cetățenii plecați. Peste 800 de mii de moldoveni, vizați de acorduri sociale”
GALERIE FOTO // Un nou model de permis de conducere este pus în circulație în Republica Moldova
Acordul CSI privind Fondul umanitar interstatal, denunțat de Parlamentul Republicii Moldova
Transportatorii moldoveni vor beneficia de încă 300 de autorizații pentru curse în Azerbaidjan
Australia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova