ro

 

Economie
11 Martie, 2026 / 05:48
/ 04 Februarie, 2026

Republica Moldova va adera la Convenția brevetului european

Republica Moldova urmează să adere la Convenția privind eliberarea brevetelor europene, cunoscută drept Convenția brevetului european, după ce un proiect de lege în acest sens a fost examinat astăzi de Comisia parlamentară pentru politică externă. Inițiativa va fi propusă spre examinare în ședința plenară a Parlamentul, transmite MOLDPRES.

În prezent, Republica Moldova participă la sistemul Convenției brevetului european printr-un mecanism de cooperare aflat în vigoare din anul 2015. Odată cu aderarea propriu-zisă, țara noastră va deveni parte cu drepturi depline la Convenția brevetului european și va putea participa la sistemul european centralizat de acordare a brevetelor. Totodată, Republica Moldova va fi reprezentată în Consiliul de Administrație al Organizația Europeană de Brevete, alături de celelalte 39 de state părți la Convenție.

Potrivit autorităților, aderarea se înscrie în procesul de integrare europeană și presupune armonizarea regimului național de proprietate intelectuală cu standardele Uniunii Europene. Principalul obiectiv este integrarea Republicii Moldova în sistemul european de brevete, oferind inventatorilor, cercetătorilor și întreprinderilor acces la un mecanism unificat și recunoscut pentru protecția brevetelor pe piața europeană.

Convenția brevetului european are drept scop instituirea unui sistem unificat de brevetare în Europa, printr-o procedură unică de acordare a brevetelor valabilă în toate statele membre. Documentul vizează, totodată, simplificarea și armonizarea procedurilor de brevetare, asigurarea unor brevete de calitate și cu valoare juridică ridicată, promovarea inovației și a progresului tehnologic, precum și consolidarea cooperării europene în domeniul proprietății intelectuale.

Proiectul de lege urmează să fie supus dezbaterilor și votului în plenul Parlamentului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // „Hora tractoarelor” a deschis simbolic sezonul agricol din Moldova: eveniment în ajunul expoziției Moldagrotech Spring 2026

/ Acum 1 zi

Transparență în subvenționarea agricolă: AIPA a publicat analiza de gen și distribuția fondurilor pentru anul 2025

/ Acum 1 zi

Vinurile Moldovei au obținut 119 medalii la concursul internațional MUNDUS VINI Spring Tasting 2026 din Germania

/ Acum 1 zi

Subvenții pentru modernizarea agriculturii: peste 45 milioane de lei aprobate de AIPA săptămâna trecută

/ Acum 1 zi

Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat. Ministerul Finanțelor a lansat o nouă rundă de subscriere

/ Acum 1 zi

ANRE: Cotațiile petroliere cresc pe fondul conflictului din Golful Persic

/ Acum 1 zi

Energocom Trading a realizat prima tranzacție pe piața nereglementată a gazelor naturale

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal a încasat peste 780 de milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul se apreciază

/ Acum 2 zile

VIDEO // Cinci câini și o idee care a devenit afacere: povestea unei antreprenoare care a reușit să dezvolte un brand, începând de la gustări pentru animalele proprii

/ Acum 4 zile

Cooperarea economică și energetică, discutată de ministrul Mihai Popșoi cu reprezentanții Ministerului Economiei și ai companiei SOCAR, la Baku

/ Acum 4 zile

Guvernatoarea BNM, la București: „Viitorul aparține societăților care reușesc să utilizeze responsabil tehnologiile avansate, cu viziune și în beneficiul oamenilor”

/ Acum 4 zile

Cererea pentru anumite produse crește de 8 martie. Recomandările Fiscului pentru agenți economici și cetățeni

/ Acum 4 zile

Moldova își consolidează rolul în logistica regională: reuniune strategică la Bruxelles în format patrulateral

 


 
/ Acum 13 ore

Șefa statului Maia Sandu, despre diferendul transnistrean: „Cel mai mare obstacol în soluționarea conflictului este prezența ilegală a trupelor ruse în stânga Nistrului”

/ Acum 13 ore

ANSP: 77 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 13 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 13 ore

Consiliul Superior al Procurorilor intensifică selecția pentru funcțiile vacante din procuraturile specializate: peste 50 de procurori în cursa pentru promovare

/ Acum 13 ore

Autoritățile de mediu monitorizează petele uleioase observate pe Nistru, în amonte de Naslavcea

/ Acum 13 ore

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 13 ore

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”

/ Acum 13 ore

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ Acum 13 ore

Fostul președinte interimar al Judecătoriei Cahul a picat vettingul, fiind decăzut din dreptul de a exercita funcții publice pentru o perioadă de șase ani

/ Acum 14 ore

Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”

Vezi mai multe