
Serviciul Vamal a încasat peste 863 mil de lei în ultima săptămână
În ultima săptămână, Serviciul Vamal a încasat la bugetul de stat peste 863,9 milioane de lei, ceea ce reprezintă îndeplinirea cifrei de control pentru perioada de referință în mărime de 107,6%, informează MOLDPRES.
În această perioadă, persoanele fizice au introdus bunuri a căror valoare în vamă depășește limita neimpozabilă, fiind încasate plăți în valoare circa 29,0 milioane lei, ceea ce reprezintă 3,4% din totalul sumei. Banii colectați de la contribuabili sunt vărsați direct în bugetul de stat și redistribuiți pentru salarii, dezvoltarea infrastructurii și proiecte sociale.
De asemenea, pe parcursul săptămânii trecute, au fost perfectate 12 606 declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 73 256 de traversări. Cele mai tranzitate posturi vamale rămân a fi Leușeni și Sculeni, cu 16 372 și, respectiv, 13 416 traversări.
De la începutul anului curent, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat circa 14,2 miliarde de lei, ceea ce constituie îndeplinirea cifrei de control la 103,2%.
ANRE a aprobat noi tarife la apă pentru consumatorii din Bălți
Exporturile de bunuri s-au majorat în ultimii ani cu 44%, înregistrând o creștere medie anuală de 9,5%
Legea care prevede introducerea taxei de stat la depunerea contestațiilor, publicată în Monitorul Oficial
Peste 30 de fermieri din ţară vor primi bani de la stat pentru modernizarea întreținerii solurilor
VIDEO // Avantajele integrării în piața financiară europeană, explicate de BNM: transferuri internaționale mai sigure, acces extins la servicii și libertate financiară reală
AgroFin 2025: Fermierii din nordul țării au fost informați despre oportunitățile de finanțare pentru afacerile agricole
Antreprenorii pot beneficia de credite preferențiale de până la 375 de mii de euro pentru dezvoltarea afacerilor
Euro și dolarul cresc la sfârșit de săptămână
Doina Nistor la Londra: „Construim împreună o țară europeană sigură și rezilientă”
Pe 1 iunie, pentru copii va fi lansat „Trenul Copilăriei”, o călătorie specială dedicată celor mai mici pasageri
Premierul Dorin Recean: „Guvernul va continua să sprijine proiecte precum Conacul Manuc Bei din Hânceşti”
Încrederea investitorilor s-a îmbunătățit considerabil după victoria lui Nicușor Dan
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Parcul Național Orhei, una dintre cele mai spectaculoase arii naturale protejate, deschis pentru un nou sezon estival
FOTO Cu ajutorul UE, în oraşul Căuşeni a fost deschisă o spălătorie socială
R. Moldova şi Ucraina consolidează relaţiile în domeniul protecției mediului
CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite în luna martie de prestatorii contractaţi
Moldelectrica și Ukrenergo au semnat un set de acte privind implementarea mecanismului de alocare intrazilnică a capacității transfrontaliere
Tendințele de pe piața muncii și perspectivele de angajare în Republica Moldova, discutate la Chișinău
Președinta Maia Sandu: „Republica Moldova și Muntenegru merg pe același drum – drumul spre Uniunea Europeană”
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu l-a felicitat pe noul Președinte ales al României, Nicușor Dan
Copiii din raionul Ștefan Vodă vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Ministrul Mihai Popșoi, întrevedere cu omologul său leton, Baiba Braže: „Letonia este o susținătoare fermă a integrării europene a R. Moldova”
Un forum de afaceri Republica Moldova – Uniunea Europeană urmează a fi organizat în luna septembrie
Ziua mondială de comemorare a persoanelor decedate de SIDA, marcată în capitală printr-o acțiune inedită
Regatul Unit și UE au semnat un nou parteneriat strategic, la cinci ani după Brexit