ro

 

Externe
18 Martie, 2026 / 16:22
/ 01 Februarie, 2026

VIDEO // Școala modernizată cu sprijinul UE și o brutărie devenită simbol local: vizita președintelui Parlamentului în două sate din Sîngerei

Președintele Parlamentului a efectuat o vizită de lucru în localitățile Flămînzeni și Bilicenii Vechi din raionul Sîngerei, unde a văzut proiecte care schimbă în mod vizibil viața comunităților locale — de la o școală modernizată după standarde europene, până la o afacere de familie care a devenit un reper al satului, transmite MOLDPRES.

În satul Flămînzeni, școala locală trece printr-un amplu proces de modernizare, realizat cu sprijinul Uniunii Europene. Instituția a fost renovată și eficientizată energetic, fiind dotată cu panouri fotovoltaice, pereți izolați, sistem de ventilare și anti-incendiu, cantină modernă și table interactive. Tot aici a fost construit și un teren de fotbal, cu ajutorul Federației Moldovenești de Fotbal.

„Astfel de școli vom avea în toată țara”, a menționat oficialul, subliniind importanța investițiilor în educație și infrastructură modernă pentru copii.

 

La Bilicenii Vechi, președintele Parlamentului a vizitat brutăria deschisă de soții Igor și Mihaela Daraban, care au ales să investească în localitatea lor de baștină. Pornind de la producerea pâinii cu maia, afacerea s-a dezvoltat treptat, iar astăzi include și o cafenea și o gamă variată de produse — pizza, cozonaci și rulade, toate coapte pe vatră.

La început de drum, familia Daraban a beneficiat de finanțare prin programul „Start pentru Tineri”, fonduri care le-au permis să procure utilajele necesare pentru brutărie.

Igor și Mihaela sunt considerați un exemplu de antreprenori care, prin muncă și inițiativă, contribuie la dezvoltarea satului și oferă o șansă comunității lor.

„Moldova are o șansă datorită oamenilor ei”, a concluzionat președintele Parlamentului.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

VIDEO // Ucraina va testa roboți-soldați umanoizi Phantom MK-1

/ Acum 5 zile

Președintele sârb Aleksandar Vucic afirmă că țara sa poate să fie atacată de Croația, Albania și Kosovo

/ Acum 5 zile

SUA ar putea escorta nave comerciale prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 5 zile

Armata iraniană ameninţă să „incendieze” şi „distrugă” infrastructuri petroliere şi gaziere în Orientul Mijlociu

/ Acum 5 zile

SUA autorizează temporar vânzarea de petrol rus depozitat pe nave

/ Acum 5 zile

Benjamin Netanyahu declară că Israelul este „pe punctul de a zdrobi Iranul și Hezbollah”

/ Acum 5 zile

România // Nicușor Dan, după întrevederea cu Volodimir Zelenski: „Am primit garanții privind continuarea funcționării școlilor în limba română din Ucraina”

/ Acum 5 zile

Parteneriat strategic între România și Ucraina. Acordul a fost semnat la București de Nicușor Dan și Volodimir Zelenski

/ Acum 6 zile

VIDEO // Președintele Ucrainei, primit cu onoruri militare de șeful statului român, la Palatul Cotroceni

/ Acum 6 zile

Aproximativ 30.000 de militari participă la exerciții NATO desfășurate în Norvegia și Finlanda

/ Acum 6 zile

Lumea se confruntă cu cea mai mare întrerupere a aprovizionării cu petrol din istorie, susține Agenţia Internaţională pentru Energie

/ Acum 6 zile

UE analizează plafonarea prețului gazelor după creșterea cotațiilor pe bursă

/ Acum 6 zile

Preţul petrolului a depăşit din nou 100 de dolari pe baril

/ Acum 6 zile

Autoritățile turce dau asigurări că vacanțele în Turcia se desfășoară normal, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu