ro
Oficial
27 August, 2025 / 10:46
/ Acum 12 ore

Președinta Maia Sandu a vizitat facultățile de științe agricole din cadrul Universității Tehnice a Moldovei

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md
		

Președinta Maia Sandu a vizitat facultățile de științe agricole din cadrul Universității Tehnice a Moldovei. Șefa statului a remarcat schimbările care  s-au făcut în ultimii ani în cadrul acestei instituții. „Cu câțiva ani în urmă, decizia de a uni Universitatea Agrară cu Universitatea Tehnică a trezit multe critici și temeri. Dar iată că, la scurt timp, vedem deja rezultatele acestei decizii: laboratoare renovate și dotate la cele mai înalte standarde, sere moderne, săli de studii modernizate”, a spus Președinta Maia Sandu.

Șefa statului a mai menționat că în ultimii doi ani, statul, împreună cu partenerii de dezvoltare, a investit circa 45 de milioane de lei în echiparea și reînnoirea infrastructurii facultăților cu profil agrar. Aceste schimbări au trezit în rândul tinerilor un nou interes pentru aceste domenii, iar cifrele pentru admitere încep să crească.

„Moldova are nevoie de specialiști buni în agricultură și zootehnie – pentru a face față schimbărilor climatice, pentru a crește sectorul zootehnic și pentru a face agricultura competitivă. Prin reforme serioase putem pregăti acești specialiști acasă, în universitățile noastre”, a punctat Președinta Maia Sandu.