ro

 

Politică
19 Iulie, 2026 / 14:10
/ 09 Ianuarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu: „Condamnăm cu fermitate utilizarea de către Rusia a rachetei Oreșnik în atacurile asupra Ucrainei”

Republica Moldova condamnă cu fermitate utilizarea de către Rusia a rachetei balistice Oreșnik în atacurile sale asupra infrastructurii energetice a Ucrainei. Mesajul a fost transmis de premierul Alexandru Munteanu, informează MOLDPRES.

Oficialul a subliniat că Republica Moldova este solidară cu Ucraina și optează pentru o pace justă și durabilă.

„Condamnăm cu fermitate utilizarea de către Rusia a rachetei balistice Oreșnik în atacurile sale brutale, care au avut loc noaptea trecută asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, lăsând locuitorii din Kiev, Lviv și Krivii Roh fără electricitate sau apă. Moldova este solidară cu Ucraina și cu o pace dreaptă”, a scris Alexandru Munteanu pe platforma X.

Armata rusă a lansat, în noaptea de joi spre vineri, 36 de rachete și 242 de drone asupra Ucrainei, au anunțat Forțele aeriene ucrainene vineri. Atacul masiv a inclus și o rachetă hipersonică „Oreșnik”, care a fost lansată asupra orașului Liov (Lviv), din vestul Ucrainei, la granița cu Polonia, fiind pentru a doua oară când Rusia recurge la acest tip de rachetă în războiul pe care îl duce în Ucraina.

„Un astfel de atac, produs în apropierea graniței Uniunii Europene și NATO, reprezintă o amenințare gravă la adresa securității continentului european și un test pentru comunitatea transatlantică”, a menționat ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha într-o postare pe Platforma X. 

Bombardamentele masive ale Rusiei de noaptea trecută au făcut cel puțin patru morți la Kiev și zeci de răniți.

Racheta Oreșnik, capabilă să lovească ținte aflate la mii de kilometri distanță cu focoase nucleare, a fost utilizată pentru prima dată cu încărcătură convențională în noiembrie 2024 împotriva orașului Dnipro (centrul-estul Ucrainei).

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Igor Grosu: „Lista finală a miniștrilor va fi aprobată și anunțată în următoarele zile”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu anunță că Parlamentul s-ar putea reuni în sesiune extraordinară în august

/ Acum 3 zile

Vasile Tofan, după consultările cu societatea civilă, sindicatele și patronatele: „Avem nevoie de cooperare și de mai multă productivitate în economie și în instituțiile statului”

/ Acum 3 zile

Liderii europeni reuniți la Kyiv reafirmă sprijinul pentru Ucraina și susțin accelerarea negocierilor de aderare ale Republicii Moldova la UE

/ Acum 3 zile

Cabinetul condus de Vasile Tofan va cere marți votul de încredere al deputaților

/ Acum 3 zile

Încă o judecătoare a picat evaluarea externă

/ Acum 3 zile

Eugeniu Osmochescu mizează pe învestirea noului Guvern săptămâna viitoare, în timp ce miniștrii evită să spună dacă rămân în funcții

/ Acum 3 zile

Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu, după deschiderea negocierilor pe clusterul 6: „Am dat dovadă de perseverență și calitate. Trebuie să continuăm implementarea reformelor”

/ Acum 3 zile

Reguli noi pentru remunerarea persoanelor care vor asigura interimatul funcției de șef al misiunilor diplomatice

/ Acum 3 zile

Guvernul a acceptat demisia șefului APP

/ Acum 3 zile

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi a prezentat în Parlamentul European prioritățile Republicii Moldova în domeniul securității și apărării

/ Acum 4 zile

FOTO // Vasile Tofan a avut o discuție cu micii antreprenori: „Vreau să reconstruim încrederea și optimismul oamenilor de afaceri, astfel încât să investească și să crească acasă”

/ Acum 4 zile

Expiră termenul pentru depunerea rapoartelor financiare ale partidelor politice. Cinci formațiuni nu au început procedura

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”