ro

 

Politică
11 Februarie, 2026 / 23:54
/ 06 Octombrie, 2022

Starea de urgență a fost prelungită cu 60 de zile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 oct. /MOLDPRES/. Starea de urgență în Republica Moldova a fost prelungită cu încă 60 de zile. O hotărâre în acest sens a fost aprobată astăzi de Parlament, comunică MOLDPRES.

Cu solicitarea de prelungire a stării de urgență a venit în Legislativ premierul Natalia Gavrilița. Ea a menționat că necesitatea de prelungire a stării de urgență este determinată de riscurile și amenințările persistente ce vizează securitatea națională, precum și aprovizionarea Republicii Moldova cu resurse energetice pentru perioada rece a anului.

Potrivit hotărârii, pe durata stării de urgență, Comisia pentru Situații Excepționale (CSE) emite dispoziții cu caracter obligatoriu și executoriu pentru conducătorii autorităților administrației publice centrale și locale, ai agenților economici, ai instituțiilor publice, precum și pentru cetățenii Republicii Moldova și alte persoane aflate pe teritoriul țării.

Hotărârea de prelungire a stării de urgență  a fost luată la propunerea Guvernului, care are la bază Raportul Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova.

Parlamentul va informa, în termen de 3 zile, Secretarul General al ONU și Secretarul General al Consiliului Europei despre prezenta hotărâre și cauzele adoptării acesteia. Prezenta hotărâre intră în vigoare astăzi.

Starea de urgență a fost instituită la 24 februarie 2022, odată cu izbucnirea războiului în Ucraina. Începând cu data de 25 aprilie, starea de urgență pe întreg teritoriul țării a fost prelungită cu 60 de zile, iar de pe 8 august – cu încă 60 de zile.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova își consolidează apărarea spațiului aerian în fața provocărilor externe”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și Irlanda își consolidează dialogul în contextul integrării europene

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Arabiei Saudite a fost distins cu medalia „Meritul diplomatic” la încheierea mandatului

/ Acum 2 zile

VIDEO // Alexei Buzu: „Centrele Unificate de Prestare a Serviciilor vor fi extinse în toate localitățile, în special acolo unde primăriile vor fi amalgamate”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu respinge declarațiile privind o pretinsă producție de armament în R. Moldova: „Aici intervine minciuna - instrument predilect al suveraniștilor”

/ Acum 5 zile

Parlamentul urmează să examineze peste 300 de legi. Speakerul Igor Grosu: „În luna februarie, vor fi lansate consultările privind elaborarea noului Cod al Legislativului”

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu: „Depistarea unei noi drone pe teritoriul R. Moldova demonstrează caracterul agresiv și expansionist al Federației Ruse”

/ Acum 5 zile

MAE, după depistarea unei drone în raionul Drochia: „Condamnăm orice incident care reprezintă o încălcare a spațiului aerian și o amenințare la securitatea cetățenilor”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu denunță mesaje false distribuire în mediul online, care folosesc identitatea sa

/ Acum 5 zile

VIDEO // O nouă rundă de discuții privind reforma administrației publice locale. Alexei Buzu: „Facem reforma împreună, cu grijă pentru fiecare comunitate”

/ Acum 5 zile

Ministrul de Externe al Lituaniei reconfirmă la Chișinău sprijinul pentru parcursul european al țării noastre: „Vrem să construim o Europă mult mai puternică, cu Republica Moldova membru al UE”

/ Acum 5 zile

CEC solicită propuneri de modificare a Codului electoral, în perspectiva consolidării legislației electorale

/ Acum 6 zile

Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale vizează servicii mai bune și comasarea primăriilor mici”

/ Acum 6 zile

Un membru al Comisiei de evaluare externă a integrității etice și financiare a procurorilor a demisionat