ro

 

Societate
08 Iunie, 2026 / 01:07
/ 23 Aprilie, 2026

Apeductul Soroca-Bălți-Sângerei se extinde cu aproape 50 de kilometri în opt localități

Peste 30 de mii de locuitori din opt localități ale raionului Sângerei vor beneficia de acces la apă potabilă de calitate din râul Nistru. Acest progres este rezultatul semnării contractului de antrepriză pentru extinderea apeductului magistral Soroca-Bălți-Sângerei, un proiect menit să modernizeze infrastructura de bază și să protejeze sănătatea populației din nordul țării, transmite MOLDPRES.

Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord, în parteneriat cu Consiliul Raional Sângerei și compania SC „Montex-Gaz” SRL, a oficializat miercuri, 22 aprilie 2026, demararea lucrărilor în cadrul proiectului „Extinderea apeductului magistral în localitățile din raionul Sângerei”. Valoarea totală a investiției se ridică la 39,6 milioane de lei, resursele fiind asigurate de Guvernul Republicii Moldova prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL), cu susținerea cofinanțării locale.

„Această extindere nu rezolvă doar o problemă imediată de acces la utilități, ci reduce drastic riscurile asociate utilizării surselor nesigure de apă, precum fântânile poluate. Proiectul a fost gândit cu o perspectivă de ansamblu, oferind în viitor posibilitatea de conectare și pentru localitățile învecinate din raionul Telenești, unde criza apei potabile este tot mai acută”, a explicat Maria Prisacari, directorul ADR Nord.

Prin dezvoltarea acestui nod de infrastructură, statul își reafirmă angajamentul de a crește calitatea vieții în mediul rural. Odată finalizate lucrările de montaj și amenajare, mii de gospodării, școli și instituții medicale din raionul Sângerei vor avea la robinete apă sigură, extrasă din Nistru și tratată la standarde europene, eliminând dependența de condițiile climatice tot mai severe, a subliniat şefa Agenţiei de Dezvoltare Regională Nord.

Proiectul prevede construcția a peste 48 de kilometri de rețele noi, segmentați pe două direcții strategice. Prima ramificație va asigura alimentarea pe ruta Rădoaia – Izvoare – Drăgănești – Cotiujenii Mici, în timp ce a doua direcție va face legătura între Sângerei, Grigorăuca, Copăceni și Prepelița. Dincolo de noile rețele, investiția va permite și punerea în funcțiune a unui tronson de 32 de kilometri construit anterior, dublând practic impactul social prin includerea altor zece localități în sistemul centralizat.

Bălți
Soroca
Sângerei

 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Curtea de Apel a menținut condamnarea Marinei Tauber la 7 ani și 6 luni de închisoare

/ Acum 2 zile

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică

/ Acum 2 zile

Prejudiciu de un milion de lei într-o zi din cauza fraudelor telefonice

/ Acum 2 zile

„Nu au fost depistate noi pete de petrol pe Nistru”. Ministrul Mediului anunță când va fi verificată siguranța peștelui

/ Acum 2 zile

Ministerul Apărării anunță deplasări de tehnică militară pe timp de noapte în cadrul unor exerciții planificate

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pregătește o nouă ediție a Cărții Roșii. Zeci de specii vor fi incluse, iar altele vor fi eliminate de pe listă

/ Acum 2 zile

Energocom atenționează privind noi tentative de fraudă: escrocii se prezintă la locuințele cetățenilor drept reprezentanți ai instituției

/ Acum 2 zile

Strada Albișoara va fi închisă temporar în acest weekend pentru un eveniment sportiv

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pregătește un dosar împotriva Rusiei pentru poluarea Nistrului. Prejudiciul estimat depășește 455 de milioane de lei

/ Acum 2 zile

DOC // O nouă distincție oficială pentru parada dedicată celor 35 de ani de independență

/ Acum 2 zile

Mecanismul internațional de Evaluare a Necesităților Post-Dezastru în urma crizei de poluare a râului Nistru, lansat la Chișinău

/ Acum 2 zile

VIDEO // Descinderi într-un dosar cu tranzacții fictive și scheme de plată a muncitorilor străini. Administratorul unei companii de construcții a fost reținut

/ Acum 2 zile

Performanță pentru patru absolvenți de liceu: vor susține o singură probă în sesiunea de bacalaureat

/ Acum 2 zile

VIDEO // Fugar căutat în mai multe dosare penale, prins de poliție și trimis la executarea pedepsei