Bugetul asigurării medicale obligatorii pe 2026 votat de Guvern. Prețul poliței medicale rămâne neschimbat
Membrii Cabinetului de miniștri au aprobat astăzi proiectul fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală (AOAM) pentru anul 2026. Documentul stabilește venituri în sumă de 18.832.275,8 mii de lei și cheltuieli de 19.217.484,8 mii de lei, ceea ce generează un deficit de 385.209 mii de lei, comunică MOLDPRES.
Proiectul a fost prezentat în ședință de Ministrul Sănătății, Emil Ceban, care a specificat că și în 2026 prețul poliței medicale obligatorii rămâne neschimbat, fiind menținut procentul de 9% aplicat la salarii și alte recompense, în timp ce categoriile de persoane fizice care plătesc suma fixă vor achita 2.527 lei sau 5.686 lei, după caz. Nomazii digitali și cetățenii aflați peste hotarele țării mai mult de 183 de zile vor obține statutul de asigurat după achitarea integrală a primei.
Fondurile aprobate vor acoperi atât serviciile medicale și medicamentele, cât și investiții majore pentru modernizarea instituțiilor publice de sănătate.
În acest sens, pentru reparațiile capitale ale unor instituții medicale cheie sunt alocate 240,2 milioane de lei. Printre acestea se numără: IMSP Institutul de Medicină Urgentă, IMSP Institutul de Cardiologie, IMSP Institutul Mamei și Copilului, IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”, IMSP Institutul Oncologic.
Documentul prevede și posibilitatea redistribuirii fondurilor între programele AOAM pe parcursul anului, în limita a 2% din suma anuală a fondului de bază, decizie care va fi aprobată de Consiliul de Administrație al CNAM fără modificarea legii.
Cheltuielile fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală pentru anul 2026 se prevăd în sumă de 19 217 484,8 mii lei, cu o creștere față 2025 cu 1 826 014,1 mii lei sau (+10,5%). Ponderea cheltuielilor FAOAM în raport cu PIB se estimează la nivel de 5,1%.
Fondul pentru achitarea serviciilor medicale și farmaceutice (fondul de bază) pentru anul 2026 se preconizează în volum de 18 664 334,8 mii lei (99,3% din veniturile prognozate ale FAOAM cu excepția celor cu destinație specială) sau cu 1 562 805,1 mii lei (+9,1 %), mai mult comparativ cu suma aprobată pentru anul 2025.
MAE: Nicio victimă printre cetățenii moldoveni în statele afectate de conflictele din Orientul Mijlociu
VIDEO // Circa 200 de tineri din școlile cu predare în limbile minorităților naționale și-au evaluat competențele de comunicare în limba română
VIDEO // Eroii Războiului de la Nistru, comemorați la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Este o zi a durerii și a demnității”
Incident în parc: două tinere aproape de înec după ce au mers pe gheața lacului „Valea Trandafirilor”
VIDEO // Șase bărbați arestați după destructurarea unei rețele care exploata sexual minore și tinere
VIDEO // Circa 309 mii de cereri de perfectare a noii cărți de identitate, depuse la ASP
Certificatul de concediu medical devine exclusiv digital în Republica Moldova, începând cu data de 1 martie
Ultima lună pentru depunerea declarațiilor de avere și interese personale
Copiii din Hâncești vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Un bărbat a fost înjunghiat mortal într-un subsol din capitală. Suspectul, imobilizat cu focuri de armă
Ziua Memoriei și Recunoștinței, marcată în Republica Moldova: 34 de ani de la Războiul de pe Nistru
Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor
Agenda evenimentelor, luni, 2 martie
1992 - Războiul care nu se uită // Vladimir Coica, eroul fără medalii: „Nu te puteai gândi că te vor ucide, am trăit din curaj”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu șefa Oficiului Ambasadei Norvegiei la Chișinău, Kamilla Kolshus
Participarea vicepremierului pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, la evenimentele de comemorare a eroilor căzuți pe Nistru
Instrument nou pentru aplicarea corectă a normelor privind substanțele periculoase
Sectorul agricol din Republica Moldova înregistrează creșteri: producția globală a urcat cu aproape 14% în anul 2025
Reluare limitată a zborurilor în Emiratele Arabe Unite. Recomandările MAE pentru cetățenii moldoveni
Programare online la serviciile cadastrale pentru şase raioane şi municipiul Bălţi care trec la sistemul digital de rezervare
Câștigul salarial mediu lunar brut, în creștere cu circa 9 la sută în trimestrul IV din 2025
Atenţie, fals! Fraudă online în numele MPay și EVO. Cetățenii, vizați prin SMS-uri false privind „taxe de drum restante”
Proiecte rutiere, feroviare și logistice, discutate la Chișinău cu o delegație a Republicii Elene
1992 - Războiul care nu se uită // „Datoria mai presus de frică”. Mărturiile generalului Victor Gusleacov
FMI confirmă credibilitatea Băncii Naționale a Moldovei și eficiența politicilor sale monetare
Încasările Fiscului la buget au crescut cu peste 13 la sută în primele două luni din 2026
GALERIE FOTO // Ziua Memoriei și Recunoștinței, în obiectivul MOLDPRES: omagiu eroilor căzuți pentru Independența Republicii Moldova
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Un tren a fost lovit de o dronă în regiunea ucraineană Dnipropetrovsk. Sunt morți și răniți
Peste 81.000 de persoane și-au achitat prima de asigurare medicală în primele două luni ale anului 2026