ro

 

Societate
29 Mai, 2026 / 19:47
/ 10 Noiembrie, 2022

Deputații au ratificat mai multe protocoale legate de serviciile poștale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 nov. /MOLDPRES/. Deputații au votat astăzi mai multe proiecte de lege, care prevăd aderarea la protocoale adiționale la Regulamentul General al Uniunii Poștale Universale (UPU), la Constituția Uniunii Poștale Universale, precum și aderarea la Aranjamentul privind serviciile poștale de plată și la Convenția Poștală Universală și Protocolul ei final, comunică MOLDPRES.

Aderarea la aranjamentul privind serviciile poștale de plată și protocolul lui final prevede că fiecare țară membră va depune eforturi pentru ca serviciile poștale de plată să fie oferite sau acceptate prin intermediul mijloacelor electronice.

Convenția Poștală Universală și Protocolul ei final stipulează posibilitatea introducerii de către operatorii desemnați a taxelor autodeclarate per colet și per kg, bazate pe tariful intern și posibilitatea țărilor membre de a extinde sau de a modifica lista articolelor pe care le interzice sau le admite condiționat, ca import sau în tranzit.

Republica Moldova este membru al Uniunii Poștale Universale din anul 1992, iar în 1997, țara noastră a aderat la Constituția UPU și la celelalte acte ale UPU. În prezent 192 de țări fac parte din Uniunea Poștală Universală.


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai

/ Acum 23 ore

Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament

/ Acum 1 zi

Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026

/ Acum 1 zi

Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut

/ Acum 1 zi

Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore

/ Acum 1 zi

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul

/ Acum 1 zi

Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”

/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis un nou Cod galben de intensificări ale vântului

/ Acum 1 zi

Ministrul Educației, Dan Perciun: „Nu este nevoie de niciun referendum pentru a afla ce cred părinții și profesorii din Chișinău despre cei șase ani de administrare a școlilor din municipiu”