ro

 

Societate
13 Mai, 2026 / 02:00
/ 23 Iulie, 2025

Peste 12 mii de persoane, angajate în câmpul muncii cu sprijinul ANOFM. Ministrul Alexei Buzu: „Vom continua să muncim”

Peste 12 mii de persoane au fost angajate în câmpul muncii prin intermediul Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), de la începutul anului 2025, informează MOLDPRES.

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a menționat că structurile statului vor continua să sprijine cetățenii în căutarea unui loc de muncă.

„Sunt mândru de colegii mei de la ANOFM și, în special, de colegii din subdiviziunile teritoriale, care muncesc la turații maxime pentru a asigura cât mai mulți cetățeni cu un loc de muncă decent. Vom continua să muncim pentru toate persoanele din Republica Moldova care sunt în căutarea unui loc de muncă”, a subliniat Alexei Buzu.

Din cele 12 059 de persoane plasate în câmpul muncii, 5 298 sunt femei (43,9%), 1 967 de persoane cu vârstele de 55 de ani și peste (16,3%),143 - persoane cu dizabilități, 88 - migranți reveniți de peste hotare și 34 - persoane de etnie romă.

Din cei 4 003 șomeri plasați în câmpul muncii, 2 112 sunt femei (52,8%), 2 512 - locuitori din mediul rural (62,8%), 1 194 - tineri între 16 și 35 de ani (29,8%), 669 - persoane cu vârstele de 55-63 ani (16,7%), 143 - persoane cu dizabilități, 82 - migranți reveniți de peste hotare și 34 - romi.

Aceste persoane s-au angajat în diverse domenii economice, precum: 33,3% – activități de servicii colective, sociale și personale; 13,5% – agricultură; 13,0% – industrie; 12,9% – industria prelucrătoare; 11,5% – comerț cu ridicata și cu amănuntul; 11,0% – construcții; 4,3% – administrație publică; 4,1% – sănătate și asistență socială, 2,8% – învățământ; 1,7% – transporturi, depozitare și comunicații şi altele.

ANOFM recomandă persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă să se adreseze la subdiviziunile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă pentru a beneficia de sprijin la angajare. Serviciile sunt gratuite și sunt disponibile atât pentru șomeri, cât și pentru persoanele angajate care doresc să-și schimbe locul de muncă.

Mai multe informații pot fi obținute apelând gratuit la numărul Centrului de apel al ANOFM – 0 8000 1000 sau pe portalul www.angajat.md. Șomerii înregistrați la subdiviziunile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă pot beneficia de susținere, precum și de servicii și măsuri active care sporesc șansele de angajare.

În anul 2024, 16 699 de persoane au fost ajutate de ANOFM să-și găsească un loc de muncă, ceea ce ar însemna că circa 25% din toți șomerii din Republica Moldova au fost plasați în câmpul muncii prin intermediul subdiviziunilor teritoriale pentru ocuparea forței de muncă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 12 mai

/ Acum 1 zi

Amalgamare voluntară la Ungheni: 32 primării își unesc forțele pentru un nivel de trai mai bun

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, despre cazul minorului decedat în unitatea militară din Cahul: „Trebuie să luăm decizii foarte dure, dar bine documentate”

/ Acum 1 zi

Noi norme de personal pentru instituțiile publice de tip școală primară-grădiniță vor fi aplicate din1 august

/ Acum 1 zi

Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un tânăr, reținut pentru obținerea unor profituri ilicite prin punerea în circulație a bancnotelor contrafăcute

/ Acum 1 zi

Decesul minorului de 16 ani, într-o unitate militară de la Cahul. Poliția a inițiat o cauză penală pentru încălcarea regulilor de mânuire a armei

/ Acum 1 zi

Regulile de admitere în învățământul profesional tehnic au fost modificate

/ Acum 1 zi

Ziua ușilor deschise la Casa Națională de Asigurări Sociale: oportunități de angajare și experiență practică

/ Acum 1 zi

Primăria capitalei anunță începerea lucrărilor de reabilitare a străzii 31 August, pe porțiunea cu caldarâm

/ Acum 1 zi

Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Va fi o anchetă riguroasă”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Captură de 1,2 kg de marijuana, la postul vamal Leușeni. Două persoane, reținute de oamenii legii

/ Acum 1 zi

Serviciul Special Antigrindină a instituit o Comisie de anchetă după ce trei persoane au fost rănite în urma contactului cu obiecte asemănătoare unor componente de rachete antigrindină

/ Acum 1 zi

Glonț găsit în corpul minorului decedat într-o unitate militară de la Cahul: Expertiza medico-legală este în desfășurare