Peste 20 de specialiști și șefi de laboratoare au fost instruiți de către experții OMS
Chişinău, 17 mar. /MOLDPRES/. Peste 20 de specialiști și șefi de laboratoare publice din țară au fost instruiți de către experții Organizației Mondiale a Sănătății /OMS/ în testarea rapidă cu identificarea antigenului SARS-CoV-2, pentru a extinde capacitățile Republicii Moldova de testare și a îmbunătăți accesul la diagnosticarea COVID-19, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor Agenției Națională pentru Sănătate Publică, testarea rapidă va permite obținerea rezultatelor într-un timp mai scurt, va spori capacitatea de gestionare a cazurilor și vor permite măsuri rapide de sănătate publică și de monitorizare a contacților.
Conform surse citate, pentru început, aceste tipuri de teste vor fi folosite în unitățile de primiri urgente și la nivel asistenței medicale primare. Testele rapide la antigenul SARS-CoV-2 vor fi folosite doar în cazul în care persoana prezintă simptome COVID-19 sau la pacienții care au fost în contact cu o persoană confirmată. Or, testul rapid nu poate fi aplicat persoanelor asimptomatice.
De asemenea, aplicarea testelor rapide este recomandată pentru testarea persoanelor dintr-o instituție de tip închis sau semi-închis unde poate exista un potențial focar de boală.
Testarea rapidă trebuie aplicată în primele 5-7 zile de la debutul simptomelor. După această perioadă, rezultatul testului rapid trebuie ignorat, deoarece ar putea prezenta rezultate incorecte. În situația în care persoana prezintă simptome de COVID-19, iar testul rapid este negativ - este necesar ca proba prelevată să fie testată prin metoda PCR pentru confirmarea diagnozei.
Un bărbat nevăzător a căzut într-o groapă din raionul Căușeni. Salvatorii au intervenit la fața locului
Alegeri locale noi. Cetățenii pot solicita votarea cu urna mobilă
Emil Ceban a fost prezentat echipei Ministerului Sănătății
Autoritățile au lansat înscrierea la programul de compensații pentru perioda rece a anului. Cum vor fi achitați banii
Doi bărbați din raionul Drochia au fost condamnați la opt și nouă ani închisoare pentru comercializarea drogurilor
Un bărbat, condamnat la peste șapte ani de închisoare pentru vătămare corporală
Peste 4400 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
Actualele provocări ale sistemului procuraturii în contextul procesului de reformă și al alinierii la standardele UE, pe agenda discuțiilor organizate de Consiliul Europei
Un automobil a fost mistuit de flăcări în orașul Vatra din Chișinău
Igor Grosu: „Parlamentul va avea un rol crucial în următorii ani pentru apropierea R. Moldova de Uniunea Europeană”
Vladislav Cojuhari a preluat conducerea Ministerului Justiției: „Vom acționa după principiul echității și transparenței”
Vreme instabilă și temperaturi moderate la începutul primei săptămâni de noiembrie
Doina Gherman, înainte de Raportul de Extindere al UE: „Avem voință politică și sprijinul cetățenilor”
Republica Moldova și BERD consolidează parteneriatul pentru dezvoltarea sectorului agroindustrial
Lucrările pe șantierul de ocolire Slobozia Mare avansează conform graficului, urmând să fie finalizate la începutul lui 2026
FOTO// Cooperare pentru viață: Germania și Moldova construiesc infrastructura care va aduce apă sigură în Regiunea Centru
VIDEO// Noul ministru al Mediului, Gheorghe Hajder, anunță prioritățile: păduri, ape curate și gestionarea deșeurilor
VIDEO // Ministrul Dan Perciun: „Ne dorim ca salariul mediu în educație să ajungă la nivelul salariului mediu pe economie”
Autoritățile din R. Moldova și România identifică soluții pentru fluidizarea traficului de mărfuri perisabile la frontieră
VIDEO // Cristian Jardan a preluat ștafeta la Ministerul Culturii:„Este important să muncim pentru obiectivele care le vom seta împreună”
CNAS a alocat 218 milioane de lei pentru plata indemnizațiilor destinate familiilor care au copii
VIDEO // Noua ministră a Muncii, Natalia Plugaru: „Domeniul social reprezintă o prioritate”
Reforma sectorului de securitate, analizată de angajați ai structurilor de forță din țară și din străinătate
Fosta președintă a organizației teritoriale Edineț a Partidului Politic „Șor”, condamnată la patru ani de închisoare
VIDEO // Valeriu Chiveri noul viceprim-ministru pentru reintegrare - prezentat echipei Biroului politici de reintegrare