ro

 

Societate
03 August, 2026 / 15:10
/ 29 Octombrie, 2020

Vineri intră în vigoare două Metodologii pentru protecţia mediului de nitraţi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 oct. /MOLDPRES/. Metodologiile de identificare și desemnare a zonelor vulnerabile la nitrați și a zonelor sensibile la nutrienți, aprobate de Guvern, vor fi publicate în Monitorul Oficial de vineri, 30 octombrie. Controlul asupra executării acestora îi va reveni Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, transmite MOLDPRES.

Metodologia privind identificarea și desemnarea zonelor vulnerabile la nitrați stabilește abordările și criteriile de desemnare a acestor zone, în vederea asigurării protecției mediului ambiant de efectele negative ale nitraților utilizați în sectorul agricol, reducerii poluării apelor cu nitrați proveniți din surse agricole, raționalizării şi optimizării utilizării îngrășămintelor chimice şi organice ce conțin compuși ai azotului.

Conform documentului, poluarea cu nitrați reprezintă descărcarea, directă sau indirectă, în apele de suprafață sau subterane a compușilor de azot care provin din surse agricole, și care provoacă ca urmare: periclitarea sănătății oamenilor, afectarea organismelor vii şi a ecosistemelor acvatice, limitarea folosinței apei şi deteriorarea mediului ambiant. „Se consideră Zonă vulnerabilă la nitrați suprafețele de teren agricol de pe teritoriul țării prin care se drenează scurgerile difuze în apele poluate sau expuse poluării cu nitrați şi care contribuie la poluarea acestor ape”, indică decizia Guvernului.

Pe teritoriul Republicii Moldova se pot identifica trei tipuri de zone vulnerabile: zone vulnerabile potențiale; zone vulnerabile cu surse actuale şi zone vulnerabile cu surse istorice.

Metodologia privind identificarea și desemnarea zonelor sensibile la nutrienți stabileşte abordările şi criteriile de delimitare a corpurilor de apă supuse eutrofizării, în vederea asigurării unei tratări adecvate a apelor uzate şi protecției apelor în receptorii naturali, astfel încât conținutul anumitor forme ale azotului şi fosforului să nu capete tendințe de creştere, situație care trebuie să conducă la eliminarea sau cel puțin reducerea potențialului de eutrofizare a apelor de suprafață. Conform hotărârii Executivului, zonă sensibilă la nutrienți constituie apele de suprafață unde se constată depășiri ale valorilor normale ale azotului şi fosforului peste limita admisibilă, ca urmare a deversării apelor uzate.

Decizia intră în vigoare mâine, la data publicării în Monitorul Oficial.

Sursă: www.monitorul.md

foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 7 ore

Zilele Diasporei 2026 încep astăzi la Chișinău. Programul include Forumul Diasporei, evenimente pentru tineri și activități culturale

/ Acum 7 ore

Agenda evenimentelor, luni, 3 august

/ Acum 22 ore

Un bărbat a fost reținut după ce ar fi amenințat cu un pistol o femeie într-o piață din Strășeni

/ Acum 23 ore

Guvernul furnizează cinci motopompe pentru lucrările de la stația de captare a apei de la Vadul lui Vodă. Vasile Tofan: „Asigurarea cu apă a cetățenilor nu trebuie să fie un subiect de dezbatere și nu voi accepta politizarea acestuia”

/ Acum 1 zi

Ministerul Muncii extinde serviciile „Respiro”. Noi centre au fost deschise la Criuleni, Rezina și Cahul

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR | Nicolae Testemițanu – ministrul care a plătit cu funcția pentru promovarea cadrelor naționale

/ Acum 1 zi

ERATĂ // Președintele Parlamentului, Igor Grosu, nu a afirmat, în interviul acordat MOLDPRES, că R. Moldova este dependentă de gazele rusești

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Trafic intens la punctul de trecere Giurgiulești–Galați, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Creștinii ortodocși de stil vechi îl sărbătoresc pe Sfântul Proroc Ilie

/ Acum 1 zi

Condiții mai bune pentru pacienții Institutului de Cardiologie. O secție a instituției a fost renovată cu suportul CNAM

/ Acum 1 zi

Chișinăul și Kievul intensifică cooperarea pentru monitorizarea debitului râului Nistru

/ Acum 1 zi

Site-ul Ministerului Educației și Cercetării a fost ținta unui atac cibernetic

/ Acum 1 zi

Ambasada Republicii Moldova în Italia a emis o alertă după cutremurul din Napoli și solicită moldovenilor din zonă prudență