
La Bruxelles continuă screening-ul bilateral. Sunt analizate cinci capitole-cheie din planul de aderare
În luna mai, la Bruxelles, vor fi analizate cinci capitole-cheie din procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, printre care Capitolul 25 – Știință și cercetare. Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov consideră că acest domeniu oferă oportunități importante pentru modernizarea educației, cercetării și dezvoltarea inovației, transmite MOLDPRES.
„Analizăm la Bruxelles 5 capitole importante din procesul nostru de negocieri. Unul dintre ele este Capitolul 25 - Știință și cercetare, în domeniul ce ne va permite să deschidem noi orizonturi pentru cercetare, educație, dezvoltare tehnologică și inovație în Republica Moldova”, a declarat Cristina Gherasimov.
Secretara de stat din cadrul Ministerului Educației și Cercetării, Adriana Cazacu, a subliniat importanța mobilității academice și a finanțărilor europene:
„Implementarea politicilor în domeniul științei și cercetării înseamnă mai multă mobilitate pentru cercetători și acces la programe europene așa precum este Orizont Europa. Șanse mai mari pentru ca tinerii să se implice în proiecte de cercetare și inovare, încurajarea transferului tehnologic între universități, institute de cercetare și companii și, bineînțeles, atragerea cercetătorilor moldoveni din diasporă și facilitarea reîntoarcerilor în țară”.
Maria Catană, referentă pentru Capitolul 25, a spus că aplicarea normelor europene va ajuta Moldova să se conecteze mai bine la rețeaua de cercetare a UE.
„Punerea în aplicare a legislației europene în acest domeniu va ajuta Republica Moldova să se integreze în spațiul european de cercetare, va îmbunătăți accesul la infrastructura de cercetare de calitate, va contribui la creșterea competitivității și va crea un mediu mai favorabil pentru start-up-uri și întreprinderile mici și mijlocii”.
Capitolul 25 este unul dintre domeniile esențiale pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova, vizând consolidarea punților dintre cercetare, educație și economie prin standarde europene și cooperare internațională.
Planul de Creștere și integrarea în UE, discutate la Ministerul Agriculturii împreună cu sectorul asociativ
Comisarul UE pentru Justiție, în vizită la Chișinău: „Vom colabora îndeaproape pentru a pune în aplicare reformele prioritare în justiție”
Republica Moldova și Germania consolidează cooperarea în domeniul afacerilor europene
A VI-a reuniune a Dialogului UE – R. Moldova în domeniul energiei: „Moldova, un partener de încredere la granița estică a Uniunii Europene”
Integrarea europeană avansează: Bruxellesul încheie analiza Capitolului 13 pentru Moldova
Olanda susţine R. Moldova în administrarea plăţilor în agricultură, conform cerinţelor UE
Republica Moldova deschide discuțiile pe Capitolul 13 – Pescuit și acvacultură, în cadrul Clusterului 5 al negocierilor de aderare la UE
Concursul „EU & bunicii mei”, lansat în Ziua Copilului de Biroul pentru Integrare Europeană
Lituania susţine R. Moldova în alinierea la standardele UE a capacităților de protecție a mediului
Accident tragic la Strășeni. O femeie a decedat, după ce a fost lovită de un automobil condus de un tânăr de 18 ani fără permis
Direcția Cooperare Polițienească Internațională a IGP a primit confirmarea privind reținerea fostului șef SIS, Vitalie Pîrlog
Cetățeni români din zona de conflict armat din Orientul Apropiat au fost repatriați în România
R. Moldova va avea o Strategie pentru Sisteme de Transport Inteligente
GALERIE FOTO // Republica Moldova, calea spre afirmare: 35 de ani în obiectivul MOLDPRES
Ultimul examen din sesiunea de bacalaureat. 468 de candidați susțin proba la limba maternă
Șeful IGP: Autoritățile așteaptă confirmarea oficială a reținerii fostului șef SIS, Vitalie Pîrlog
Euro și dolarul își continuă aprecierea
SUA: Trump va decide asupra intervenției în Iran „în următoarele două săptămâni”
AIS „Moldpres” marchează 35 de ani de activitate. Directorul Vitalie Hadei: „Rămânem o sursă de încredere și un model de profesionalism pe piața media”
Ucraina // Odesa, atacată cu drone: un bloc de locuințe a fst cuprins de flăcări
Șefa statului a avut o întâlnire cu autoritățile publice locale și cele raionale din Cimișlia
Parlamentul îi va propune pe Nicolae Roșca și Liuba Șova pentru un nou mandat la Curtea Constituțională
Președinta Maia Sandu a participat astăzi, la Comrat, la un eveniment dedicat promovării și protejării limbii găgăuze
Domnica Manole și Sergiu Litvinenco, propuși de Guvern pentru Curtea Constituțională
Pentru vineri, meteorologii prognozează vreme răcoroasă și vânt