Echipa Zaria Bălți a urcat pe locul cinci în clasament

10:02 | 01.10.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 1 oct. /MOLDPRES/. Formația Zaria Bălți a învins-o ieri, pe teren propriu, cu scorul 3-0, pe Speranța Nisporeni și a urcat pe locul cinci în clasamentul campionatului național de fotbal, relatează MOLDPRES.

Gazdele au început meciul în forță și au deschis scorul în primul minut prin Abekop. Dros a majorat scorul în minutul 39, iar după pauză, Mbala a stabilit rezultatul final în minutul 53.

În celelalte partide ale etapei a 12-a au fost înregistrate următoarele rezultate: Petrocub Hâncești - Sfântul Gheorghe Suruceni 1-2, Spicul Chișcăreni – Dinamo-Auto Tiraspol 1-1, Dacia Chișinău – Milsami Orhei 1-1.

Pentru astăzi este programat cu începere de la ora 17.00 meciul Zimbru Chișinău – Sheriff Tiraspol.

Clasamentul campionatului este condus de Sheriff cu 29 de puncte acumulate. Urmează în top, în ordine, Milsami (28 p.), Dacia (23 p.), Petrocub (15 p.), Zaria (13 p.), Speranța (12 p.), Dinamo-Auto (12 p.), Zimbru (11 p.), Sfântul Gheorghe (11 p.), Spicul (11 p.).