ro

 

Cultură
03 Iunie, 2026 / 10:08
/ 21 Ianuarie, 2026

VIDEO // „Copacul Evei”, primul film fantasy din Moldova ajunge pe marele ecrane

Cinematografele din Republica Moldova vor găzdui, începând cu 5 februarie, „Copacul Evei”, primul film fantasy produs în țară. Această producție pentru întreaga familie, semnată de regizorul Anatol Cotrobai, aduce pe marele ecran magie, legendă și emoție, invitând publicul să creadă din nou în bunătate, curaj și miracole, relatează MOLDPRES.

În rolurile principale îi regăsim pe Anatol Cotrobai, Anatol Guzic și Ion Țurcan, într-un univers fantasy inspirat de tradițiile și folclorul moldovenesc. Filmul îl aduce în prim-plan pe „Tătuca”, un stejar miraculos venit din cosmos, capabil să vindece boli și să aducă bucurie oamenilor. Generații întregi au venerat copacul, însă în 1899, un boier lacom îl taie pentru a-i fura puterea magică, iar scoarța sa dispare pentru mult timp.

Acțiunea se mută în prezent, când scoarța miraculoasă reapare în Muzeul de Etnografie din Chișinău. Dar magia nu este lipsită de pericole: Aartur, un colecționar bogat și perfid, plănuiește să o fure. În urma unui jaf eșuat, scoarța ajunge accidental la Eva, o fetiță cu suflet bun, care trezește copacul la viață. Împreună cu prietenii săi, Eva încearcă să păstreze secretul și să protejeze magia copacului, în timp ce situațiile comice se înmulțesc, iar poliția se implică în anchetă.

Premiera filmului este programată pentru 5 februarie 2026, iar producția promite să aducă împreună familiile și să transforme vizionarea într-o experiență plină de emoție și uimire.

 


 
Ultimele Știri
/ 24 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Alexei Marinat, scriitorul basarabean care a supraviețuit Gulagului

/ 24 Mai, 2026

BTA: Bulgaria sărbătorește Ziua Sfinților Frați Chiril și Metodiu și Ziua Alfabetului Bulgar

/ 24 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare pentru Cristian Mungiu: „Un cineast de renume, cu rădăcini în Republica Moldova, care produce filme memorabile”

/ 24 Mai, 2026

Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere

/ 24 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Simeon Murafa – juristul și publicistul care a adus prima tipografie cu litere latine la Chișinău

/ 24 Mai, 2026

Scriitorul și dramaturgul Matei Vișniec a fost distins cu Ordinul de Onoare. Președinta Maia Sandu: „O voce în slujba adevărului”

/ 24 Mai, 2026

REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia

/ 23 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // 35 de ani de la adoptarea denumirii oficiale „Republica Moldova”

/ 23 Mai, 2026

Noaptea Europeană a Muzeelor, marcată în Republica Moldova. Toate instituțiile muzeale își deschid ușile cu intrare gratuită

/ 22 Mai, 2026

VIDEO // Moment emoționant la Beijing. Studenți chinezi au recitat în limba română poezia „În limba ta” de Grigore Vieru și „Glossă”, în fața ministrului Mihai Popșoi

/ 22 Mai, 2026

Patru monumente istorice de pe ambele maluri ale Nistrului vor fi restaurate cu sprijinul UE

/ 22 Mai, 2026

BITEI 2026 a fost inaugurat la Chișinău. Cristian Jardan: „Un eveniment important în viața culturală a Chișinăului și a R. Moldova”

/ 22 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Druță, membru al Sfatului Țării și promotor al școlii românești din Basarabia

/ 22 Mai, 2026

Ploile abundente au afectat mai multe drumuri, iar echipele de intervenție au lucrat pe parcursul nopții

 


 
/ Acum 15 ore

Viceprim-ministra Cristina Gherasimov, în discuții cu eurodeputatul Manfred Weber: „Sprijinul partenerilor europeni ne ajută să avansăm cu încredere pe drumul spre UE”

/ Acum 15 ore

Victimele accidentului aviatic SMURD din 2016, comemorate la Haragâș. Premierul Alexandru Munteanu: „Sacrificiul lor rămâne un simbol al curajului și solidarității dintre oameni”

/ Acum 16 ore

Subvenții în valoare de 178 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în luna mai

/ Acum 16 ore

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, a avut o serie de întrevederi cu oficiali europeni: Sprijinul pentru agenda europeană a Republicii Moldova - reconfirmat

/ Acum 16 ore

Ministerul Finanțelor deschide o nouă rundă de investiții în valori mobiliare de stat prin eVMS.md

/ Acum 17 ore

Republica Moldova revine la Bookfest București cu autori, lansări și proiecte editoriale de referință

/ Acum 17 ore

Festivalul Industriilor Creative 2026 aduce la Chișinău zeci de experți internaționali și sute de participanți din sectorul creativ

/ Acum 17 ore

ARMENPRESS: Exporturile armenești corespund standardelor UE, afirmă ministrul Economiei, pe fondul interdicțiilor comerciale impuse de Rusia și al eforturilor de diversificare a piețelor

/ Acum 17 ore

Dorin Damir a fost achitat de Curtea de Apel în dosarul de șantaj

/ Acum 17 ore

FOTO // Comuna Lăpușna se modernizează prin cinci proiecte finanțate de Guvern. Drumuri reparate, primărie nouă și investiții în educație

Vezi mai multe