ro
Cultură
20 Septembrie, 2025 / 15:25
/ Acum 1 oră

Zilele Cinematografiei Ucrainene s-au deschis la Chișinău cu documentarul „Războiul porțelanului”

Zilele Cinematografiei Ucrainene s-au deschis vineri seara la Chișinău cu proiecția documentarului „Războiul porțelanului” (2023) – o lucrare despre fragilitatea vieții umane și rezistența ucrainenilor în fața războiului declanșat de Rusia. Evenimentul de deschidere, găzduit de Cinematograful Odeon, a reunit diplomați, studenți și refugiați din Ucraina, transmite MOLDPRES.

Documentarul, regizat de Brendan Bellomo și Slava Leontyev, surprinde viața a trei artiști ucraineni din Harkov – soții Slava Leontyev și Anya Stasenko, alături de prietenul lor Andrey Stefanov – care au ales să rămână în oraș în ciuda bombardamentelor constante. În timp ce Slava devine instructor pentru civili, învățându-i să folosească arme, Anya creează figurine de porțelan care evocă frumusețea, speranța și rezistența culturală. Filmul subliniază puterea artei ca formă de rezistență atunci când identitatea și viața sunt puse în pericol.

„Porcelain War” a avut premiera mondială la Festivalul de la Sundance 2024, unde a câștigat Grand Jury Prize în cadrul competiției U.S. Documentary. Pelicula este o coproducție SUA–Ucraina–Australia și a fost nominalizată la Oscarul 2025 pentru Best Feature Documentary.

„Este deosebit de valoros să vezi cum diplomații, studenții, regizorii și refugiații stau în aceeași sală – râzând și plângând la aceleași cadre. Exact asta este puterea cinematografiei. Ea devine un pod care unește oamenii și ne ajută să ne înțelegem unii pe alții. În 2019 am început proiecțiile de film ucrainean în Moldova, iar astăzi marcăm deja Zilele Cinematografiei Ucrainene”, a menționat Dmitrii Lecarțev, președintele Congresului Național al Ucrainenilor din Republica Moldova.

Potrivit lui Lecarțev, în Republica Moldova locuiesc peste 250 de mii de ucraineni, iar cultura a devenit o punte între comunități: „Ea le permite cetățenilor Moldovei să cunoască mai bine Ucraina, iar ucrainenilor – să se simtă auziți”.

La rândul său, ambasadorul Ucrainei la Chișinău, Paun Rohovei, a subliniat rolul strategic al cinematografiei:

„Cinematografia ucraineană de astăzi nu este doar artă, ci și un instrument puternic al diplomației. Ea unește oamenii și poartă adevărul despre Ucraina. În vreme de război pe scară largă, filmul devine martor al crimelor și consecințelor devastatoare ale agresiunii Kremlinului, povestind despre durerea, reziliența și indestructibilitatea poporului nostru.”

Ministrul Culturii, Sergiu Prodan, a remarcat la deschiderea evenimentului că festivalul aduce „povești simple despre lucruri complexe” și invită publicul să participe la proiecțiile găzduite de Cinematograful Odeon:

„Festivalul reunește diplomați, regizori, studenți și refugiați, demonstrând că filmul are puterea de a crea empatie, de a apropia comunități și de a oferi o voce celor care trebuie să fie auziți.”

Zilele Cinematografiei Ucrainene se desfășoară la Chișinău în perioada 19–21 septembrie și aduc pe marile ecrane cinci dintre cele mai apreciate producții recente ale Ucrainei: 

documentarul nominalizat la Oscar 2025 „Războiul de porțelan”; thrillerul „Pamfir”, prezentat la Festivalul de la Cannes, drama istorică „Dovbush”; comedia „Izi”, premiată la Veneția; animația pentru copii „Mavka; cea mai de succes producție animată ucraineană „Cântecul pădurii”, distribuită în 148 de țări și dublată în 32 de limbi.

Toate filmele sunt proiectate în versiunea originală, cu subtitrare în limba engleză. Intrarea este liberă.

Zilele Cinematografiei Ucrainene în Moldova (UFDM) sunt organizate de Asociația de Cultură și Artă a Ucrainenilor „PTAȘCA” și Congresul Național al Ucraineanilor din Moldova, cu sprijinul Ministerului Culturii al Republicii Moldova, al Agenției Relațiilor Interetnice, al Ambasadei Ucrainei, precum și al organizațiilor People In Need și UNHCR Moldova.