
Serviciul Fiscal de Stat și Academia „Ștefan cel Mare” au semnat un acord de colaborare
Serviciul Fiscal de Stat (SFS) și Academia „Ștefan cel Mare” a Ministerului Afacerilor Interne au semnat un acord de colaborare, care prevede implementarea unor activități comune, în special în ceea ce privește instruirea, schimbul de experiență și combaterea fraudelor economice, transmite MOLDPRES.
Acordul a fost semnat de directoarea SFS, Olga Golban, și rectorul Academiei, Dinu Ostavciuc.
Scopul documentului este dezvoltarea unui parteneriat continuu între părți, realizarea de studii și analize, dezvoltarea și implementarea unui cadru normativ pentru aplicarea reglementărilor fiscale, asigurarea resurselor necesare și a suportului continuu pentru creșterea motivației, dezvoltarea diferitor activități, proiecte și inițiative comune.
„Serviciul Fiscal de Stat are drept prioritate fortificarea echipei și dezvoltarea continuă a acesteia, un accent deosebit fiind pus pe partea de instruire. Vrem să continuăm aceste activități. Ne vom conjuga eforturile în vederea prevenirii și combaterii fenomenului fraudelor fiscale”, a declarat directoarea SFS, Olga Golban.
Acordul vizează consolidarea cooperării interinstituționale pentru combaterea evaziunii fiscale și promovarea conformării voluntare, dezvoltarea de proiecte și activități de instruire, practică profesională și cercetare, precum și organizarea de conferințe, mese rotunde și sesiuni de formare pe teme de interes fiscal și juridic, facilitarea schimbului de date, bune practici și resurse.
De asemenea, părțile au subliniat importanța consolidării implicării în procesul de susținere a activităților pentru dezvoltarea cunoștințelor în domeniul combaterii fraudelor.
Peste 700 de companii au primit compensații la energie. Valoarea sprijinului depășește 57 mln de lei
Dolarul scade sub pragul de 17 lei
Acordarea garanției de stat pentru creditul BERD, accesat de Energocom, aprobată în prima lectură
Ministerul Agriculturii va ajusta cadrul normativ ca activitatea GAL-urilor să devină mai eficientă
Pomicultori din nordul ţării, instruiţi să sporească exportul fructelor proaspete în UE, conform cerinţelor de siguranţă alimentară
Moldova Energy Forum, deschis la Chișinău. Dorin Junghietu: „Ne aflăm într-un moment definitoriu pentru viitorul energetic al țării”
FOTO // O intersecţie de pe drumul Floreşti-Anenii Noi, redeschisă pentru circulaţia rutieră
Facturi mai mici cu până la 50 la sută pentru locuitorii unui bloc din Bălți reabilitat energetic
Euro și dolarul își continuă ieftinirea
Prima rundă de instruiri privind clasificarea carcaselor de carne conform standardelor Uniunii Europene, organizată de ANSA
Un inginer cadastral din capitală, condamnat pentru mită de 3,5 mii euro
R. Moldova găzduiește Congresul Mondial al Viei și Vinului. Maia Sandu: „Recunoaștere internațională pentru un sector care a înfruntat imperii”
Medicul, care a votat în locul bătrânilor din azilul din Comrat, a fost condamnat
Evaluarea externă a Curții de Apel Centru s-a încheiat
Tehnologia - în centrul procesului judiciar. Prima e-sală de judecată din nordul țării, inaugurată la Bălți
Peste 3800 de șoferi, trași pe dreapta în zilele de weekend
Nume noi în echipa PAS. Igor Grosu: „E momentul să strângem rândurile și să ne unim”
Parlamentul European cere fonduri de preaderare pentru Republica Moldova în bugetul multianual al UE
Droguri de peste 1,5 milioane de lei, ridicate de poliție. Patru suspecți au fost reținuți
Reconstrucţia podului de la Buţeni, Hânceşti, finalizată până în toamna acestui an #MoldovaPoate
Noi cazuri de rujeolă în capitală. Părinții sunt îndemnați să-și vaccineze copiii
Un studiu EcoContact privind drepturile de mediu va fi examinat de Oficiul Avocatului Poporului și partenerii instituționali
ANRE: Criza din Orientul Mijlociu influențează prețurile la carburanți
Cronicarii sportivi din R. Moldova, cu un reprezentant al AIS „MOLDPRES” în teren, și-au adjudecat un nou trofeu internațional
Atenție, șoferi! Continuă lucrările de întreținere, reparație și reconstrucție a drumurilor publice naționale