
Moldovenii care muncesc în Italia vor beneficia de prestații sociale. Acordul urmează a fi votat în Camera Deputaților din Italia
Acordul social dintre Republica Moldova și Republica Italiană se află deja pe masa Camerei Deputaților din Italia și urmează să fie votat în una din ședințele viitoare. Detaliile au fost oferite de președintele Parlamentului, Igor Grosu, care a discutat astăzi la Budapesta cu președintele Camerei Deputaților, Lorenzo Fontana, transmite MOLDPRES.
Igor Grosu a punctat că Acordul reprezintă un pas mare înainte, care nu doar că întărește prietenia sinceră dintre țările noastre, dar recunoaște și contribuția enormă a diasporei noastre.
„În cadrul discuțiilor, am transmis recunoștința noastră, în numele sutelor de mii de moldoveni care muncesc în Italia. Este un pas mare înainte, care nu doar că întărește prietenia sinceră dintre țările noastre, dar recunoaște și contribuția enormă a diasporei noastre”, a afirmat Igor Grosu.
Președintele Parlamentului a punctat că Acordul va oferi moldovenilor din Italia acces la protecție socială esențială: pensii pentru limită de vârstă; pensii de dizabilitate; pensii și indemnizația pentru accidente de muncă sau boli profesionale; pensii de urmaș.
„Comunitatea noastră merită această recunoaștere. Cu prieteni adevărați, Moldova poate construi parteneriate puternice, în folosul oamenilor săi, oriunde s-ar afla”, a conchis Igor Grosu.
Întâlnirea dintre cei doi oficiali a avut loc la Budapesta, acolo unde președintele Parlamentului, Igor Grosu participă la Conferința Președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană.
Premierul Dorin Recean oferă detalii despre acordul pe care îl va semna la Chișinău cu Marta Kos, comisar UE
R. Moldova va emite pașapoarte și documente de călătorie adaptate la standardele europene de securitate
Republica Moldova și România vor coopera pentru realizarea unei arhive vizuale comune
CEC a acreditat observatori naționali pentru monitorizarea alegerilor locale noi
Deputații au adus un omagiu veteranilor celui de-al Doilea Război Mondial. Igor Grosu: „Este de datoria noastră să apărăm valori câștigate cu greu și să rămânem uniți”
Provocările la adresa securității Republicii Moldova și măsurile întreprinse pentru a contracara amenințările, abordate de vicepremierul Mihai Popșoi la Varșovia
Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos va efectua o vizită în Republica Moldova
Conducerea țării, în discuții cu ambasadorii. Dorin Recean: „Muncim pentru ca Moldova să devină stat membru al UE în următorii patru ani”
Republica Moldova și Regatul Unit își vor consolida parteneriatul strategic
Bananele, în pericol pe fondul creșterii temperaturilor
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Festivalul „Toba Fest” de la Văleni, dor de rădăcini, tradiții şi muzică autentică
Rusia respinge ca inacceptabil ultimatumul de încetare a focului în Ucraina
Peste 300 de tineri au participat la un Târg al Oportunităților Educaționale, desfășurat la Bălți
R. Moldova, alăturată comunității internaționale în marcarea Zilei Mondiale a Sănătății Plantelor
Ministrul de externe al Danemarcei, Lars Løkke Rasmussen: „Republica Moldova are determinarea necesară pentru a avansa pe calea integrării europene”
Avere nejustificată de peste 1,8 mln de lei, depistată de ANI la doi funcționari și la un membru al familiei lor
Situaţie excepţională la Bălţi: un gol, depistat sub stratul de beton al carosabilului unei străzi
Moldovenii care muncesc în Italia vor beneficia de prestații sociale. Acordul urmează a fi votat în Camera Deputaților din Italia
Trei cazuri de boală Lyme, asociate mușcăturilor de căpușe, au fost înregistrate în capitală
Vicepremierul Oleg Serebrian a avut o întrevedere cu ambasadorii țărilor din formatul Nordic-Baltic 8
Salvatori din Republica Moldova participă la un exercițiu internațional desfășurat în Bulgaria
BNM menține la nivel de 6,5 la sută rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară
Igor Grosu la Budapesta: „Integrarea europeană înseamnă consolidarea statului, a democrației și a păcii”
43 de mii de încălcări privind cuplarea centurii de siguranță și folosirea telefonului în timpul conducerii, înregistrate în ultimele trei luni
Lucrările pe drumul M1 frontiera cu România – Leușeni – Chișinău – Dubăsari – frontiera cu Ucraina, în etapă de finalitate