
Consiliul Europei inițiază crearea unui tribunal special pentru Ucraina, care va încerca judecarea responsabililor pentru invazia lansată în 2022
Consiliul Europei a lansat miercuri procesul de creare a unui așa-numit Tribunal Special pentru Ucraina, care urmărește judecarea responsabililor ruși pentru invazia lansată în 2022, relatează agenția EFE, citată de Agerpres și MOLDPRES.
Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, care și-a desfășurat reuniunea anuală la Luxemburg, l-a însărcinat pe secretarul general Alain Berset cu lansarea acestui organ judiciar pe baza unui acord cu Ucraina, a indicat organizația paneuropeană într-un comunicat.
Tribunalul Special pentru Ucraina este prezentat ca fiind complementar Curții Penale Internaționale (CPI), care investighează crimele de război, crimele împotriva umanității sau actele de genocid. Motivând că Rusia nu a ratificat Statutul de la Roma, actul fondator al CPI, aliații europeni ai Ucrainei au imaginat un mecanism separat, chiar dacă Rusia nu face parte nici din acesta.
Delictul de crimă de agresiune împotriva Ucrainei, un concept juridic nou creat de inițiatorii acestei instanțe, are în vedere judecarea „înalților lideri politici și militari responsabili cu planificarea, pregătirea sau executarea” invaziei, ocupației sau anexării teritoriului ucrainean, inclusiv președintele rus Vladimir Putin, scrie sursa citată.
În cazul în care aceștia nu se află în custodia acestei noi instanțe, adică dacă nu se predau și nici nu sunt capturați, ea va putea iniția proceduri împotriva lor în lipsă, „în interesul justiției”.
Surse din Consiliul Europei au declarat agenției EFE că acest organ, al cărui sediu ar putea fi la Haga (unde se află și CPI) și-ar putea începe activitatea la începutul anului 2026, după ce principalele obstacole juridice și financiare vor fi fost soluționate, deși a început deja lucrul pe diferite aspecte.
Zelenski susține că primul pas pentru încheierea războiului în Ucraina este o încetare a focului începând cu 12 mai
11 mai - Ziua tatălui în România
Negocierile directe propuse de Putin sunt o primă mișcare, dar insuficientă, afirmă Emmanuel Macron
Vladimir Putin propune negocieri directe cu Ucraina
Ilie Bolojan: Este în interesul României să se ajungă cât mai rapid la o pace durabilă și justă în Ucraina
UE susține propunerea privind o încetare a focului completă și necondiționată în Ucraina
Kremlinul respinge „presiunile" și „amenințările cu sancțiuni" ale aliaților europeni ai Kievului pentru un armistițiu în Ucraina
Ucraina și aliații săi europeni propun Moscovei un armistițiu complet și necondiționat de 30 de zile începând de luni
Ucraina: Liderii europeni sosiți la Kiev au adus un omagiu soldaților ucraineni căzuți în luptele împotriva invaziei ruse
Chișinăul va găzdui Olympic Fest 2025 de Ziua Sportivului și Mișcării Olimpice
GALERIE FOTO // Patru expoziții dedicate industriei alimentare, inaugurate la Moldexpo
Vizitatorii Grădinii Zoologice pot achiziționa bilete online
620 de companii au primit compensații în valoare de 41,6 mln de lei pentru plata facturilor la energia electrică
CSP a instituit Comisia de preselecție a candidaților la funcția de procuror-șef al Procuraturii Anticorupție
Cadrele didactice pot beneficia de un nou program de formare profesională pentru dezvoltarea competențelor digitale
Patru expoziții dedicate industriei alimentare și tehnologiilor de ambalare a produselor au fost deschise la Moldexpo
La Spitalul raional Hâncești au fost inaugurate Blocul anatomopatologic și Secția sterilizare
MIDR: Peste 800 de proiecte cu impact direct asupra bunăstării familiilor din Moldova vor fi realizate prin Programul Satul European
CNAM a transferat circa 950 mil de lei pentru serviciile medicale oferite populației în luna mai
Parlamentul oferă trei stagii plătite pentru tineri
Premierul Dorin Recean, la Hîncești: „Prioritatea noastră este să păstrăm același ritm, să transformăm localitățile noastre în localități curate, sigure și moderne”
Inspectori ANSA au învățat la Braşov practici europene în domeniul recoltării probelor
FOTO Moldova Fruct, la Iaşi şi Bacău: „Vom elabora politici agricole eficiente, adaptate realităților din R. Moldova”
Reforma RESTART. Asistenții sociali vor primi uniforme și automobile noi pentru dezvoltarea serviciilor de protecție a victimelor violenței și a traficului de ființe umane
Corul Național al Ucrainei „Grigori Verevka” a susținut un concert la Teatrul de Operă și Balet din Chișinău