ro

 

Oficial
27 Martie, 2026 / 20:04
/ 29 Septembrie, 2020

Premierul Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Austriei în R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 sep. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a avut astăzi o întrevedere cu Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Austriei în țara noastră, Christine Freilinger, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

În debut, șeful Executivului și-a exprimat aprecierea pentru dinamica ascendentă a relaţiilor moldo-austriece, precum și pentru contribuția semnificativă a șefului misiunii diplomatice Christine Freilinger - primul Ambasador rezident al Austriei în Republica Moldova, în promovarea și consolidarea dialogului moldo-austriac.

Ion Chicu a mulțumit pentru sprijinul constant acordat de Austria ţării noastre în diverse domenii de pe agenda de cooperare bilaterală și pentru asigurarea continuităţii susţinerii Republicii Moldova în procesele de reformare şi modernizare a țării și avansare în procesul de integrare europeană a ţării noastre. De asemenea, prim-ministrul a exprimat gratitudine pentru asistenţa tehnică substanțială acordată de Austria, inclusiv prin proiectele implementate de Agenţia Austriacă pentru Dezvoltare (ADA) în Republica Moldova.

„Exprimăm recunoștință profundă pentru suportul și gestul de solidaritate al Guvernului Austriei acordat Republicii Moldova în lupta cu pandemia de COVID-19. De asemenea, avem toată determinarea să continuăm procesele începute pe segmentul integrării europene, asigurării bunăstării cetățenilor și implementării agendei de reforme a Guvernului", a conchis premierul.

La rândul său, Ambasadoarea Austriei Christine Freilinger a mulțumit șefului Executivului pentru interesul acordat intensificării și diversificării cooperării economice dintre ambele țări și a reiterat susținerea parcursului european al Republicii Moldova.

„Aducem mulțumiri Guvernului pentru buna colaborare pe parcursul mandatului și contăm în continuare pe un dialog deschis și valorificarea potențialului existent de cooperare multidimensională moldo-austriacă", a subliniat Christine Freilinger.   

Oficialii și-au exprimat deschiderea pentru dezvoltarea și consolidarea consecventă a bunelor relații dintre Republica Moldova și Austria în diverse domenii de interes reciproc, inclusiv prin dezvoltarea proiectelor bilaterale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Starea de urgență în sectorul energetic, instituită pentru 60 de zile. Premierul Alexandru Munteanu: „Este o măsură necesară care ne permite să acționăm rapid, să evităm blocajele şi cel mai important - să protejăm oamenii”

/ Acum 3 zile

Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu instituirea stării de urgență

/ Acum 3 zile

Guvernul a aprobat propunerea de instituire a stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile, după atacurile Federației Ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina

/ Acum 3 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu vicepreședintele Adunării Parlamentare a OSCE Kyriakos Hadjiyianni

/ Acum 4 zile

Planul de Creștere al Republicii Moldova – oportunități de dezvoltare și investiții, discutate la EBA Business Outlook 2026

/ Acum 4 zile

Combaterea criminalității transfrontaliere – în atenția Consiliului Național de Securitate

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu, la conferința „EBA Business Outlook 2026”: „Cuvântul-cheie în lumea nouă este adaptare”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu participă la Summitul parlamentar al Inițiativei celor Trei Mări de la Zagreb

/ Acum 6 zile

Generația Pădurii: Cancelaria de Stat a participat la campania de împădurire în satul Dereneu, Călărași

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu: „Viitorul democrației depinde de modul în care protejăm capacitatea fiecăruia de a gândi de sine stătător”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene, Gert Jan Koopman

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu și Șeful Comitetului Militar al NATO, în dialog despre modernizarea sectorului de securitate din Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Amiralul Giuseppe Cavo Dragone, Președintele Comitetului Militar al NATO

/ Acum 7 zile

Consultări pentru reforma APL, organizate în toate raioanele țării și UTA Găgăuzia: Au participat peste 4500 de primari și cetățeni