
Politicienii platformei DA se alătură echipei PAS la parlamentare
Platforma Demnitate și Adevăr (DA) a anunțat că va participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie alături de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), într-un efort comun de a consolida frontul proeuropean și de a preveni fragmentarea votului cetățenilor care susțin integrarea europeană, transmite MOLDPRES.
„Consiliul Platformei DA a decis, după consultări temeinice cu primarii și consilierii locali, să accepte parteneriatul politic cu PAS, colegii noștri din cadrul Partidului Popular European”, a declarat președintele formațiunii, Dinu Plîngău.
El a explicat că decizia a fost luată pentru a asigura un front electoral comun și eficient împotriva forțelor antidemocratice și proruse.
„Ne-am fi lansat într-o luptă politică, dar nimeni din Platforma DA nu a dorit să își asume riscul de a lua câteva procente care să împiedice formarea unei majorități proeuropene. Drumul spre Europa nu e garantat. Dar împreună cu PAS putem garanta o direcție clară și sigură pentru țară”, a mai adăugat Plîngău.
În baza modificărilor recente la Codul Electoral, Platforma DA nu va figura în buletinul de vot. Totodată, Liviu Vovc a fost desemnat președinte interimar al formațiunii, până la organizarea congresului partidului, programat după alegeri.
„ACUM trebuie să fim uniți pentru țară, pentru a deveni împreună scutul care poate ține piept provocărilor momentului. Să fim raționali și să înțelegem că, înainte de toate, suntem cetățeni care trebuie să ne iubim țara, să iubim Republica Moldova”, a declarat liderul Platformei DA.
Președintele PAS, Igor Grosu, a confirmat că formațiunea a avut dsicuții cu Platforma DA în scopul consolidării segmentului pro-european și pro-democratic la alegerile parlamentare din 28 septembrie.
„PAS a purtat discuții în ultima perioadă cu blocul "Împreună" și a propus reprezentanților acestora locuri eligibile pe lista noastră electorală. Pentru a uni societatea în jurul obiectivelor de aderare la UE, dezvoltare, menținerea păcii și protejării democrației în țara noastră, am invitat pe lista PAS persoane consacrate din afara partidului - foști miniștri, jurnaliști, antreprenori, sportivi, artiști, rectori, dar și politicieni”, a scris Igor Grosu.
„La toamnă vor avea loc cele mai importante alegeri parlamentare de la independență încoace. Avem șansa istorică să aderăm la UE in următorii 4 ani și ar fi o tragedie să ratăm acest obiectiv. PAS acționează în spiritul acestui obiectiv”, a adăugat liderul PAS.
Pe 28 septembrie, în Republica Moldova se vor desfășura alegeri parlamentare.
Igor Grosu anunță cu cine va face coaliție PAS în viitorul Parlament și dezvăluie detalii despre negocierile cu alte partide
Încă doi cetățeni ai Republicii Moldova, incluși pe lista de sancțiuni a UE
Daniel Vodă atenționează: „Asistăm la o intensificare a tentativelor de manipulare a opiniei publice, în special în mediul online”
CEC: Duminică, va avea loc votarea repetată pentru alegerea primarului comunei Boldurești, raionul Nisporeni
Ambasadorul Victor Chirilă, la Forumul Economic de la Vatra Dornei: „Republica Moldova devine o piață tot mai atractivă pentru investiții, în contextul apropierii de UE”
Executivul ajustează comunicarea publică în perioada electorală
Daniel Vodă, după protestul de la Guvern: „În timp ce unii se agită, Executivul investește și continuă munca pentru cetățeni”
Sancțiuni UE pentru persoane și companii din Moldova // Daniel Vodă: „Chișinăul acționează alături de Bruxelles pentru a apăra alegerile și instituțiile democratice”
Mihai Popșoi, discuții cu diplomații de la Bruxelles: „Prin munca lor zilnică, contribuie la consolidarea locului nostru în familia europeană”
La USM a fost inaugurată Aula „Alexandru Moșanu” – un spațiu al memoriei și continuității
CEC anunță calendarul și locațiile de depunere a actelor pentru înregistrarea candidaților la parlamentare
MAE: Republica Moldova sprijină concluziile Regatului Unit privind campania cibernetică desfășurată de Direcția Principală de Informații a Rusiei
Peste 1400 de copii au participat la Programul Educațional „Excursia Europeană”, ediția a doua
Mai multe proiecte de infrastructură și investiții locale se dezvoltă în raioanele Edineț și Briceni cu ajutorul statului #MoldovaPoate
USMF „Nicolae Testemițanu” începe admiterea la studii superioare de licență, integrate și de master pentru cetățenii autohtoni
Deputatul Radu Marian: „Am votat legi care să ducă la stabilizarea economiei în fața șocurilor externe”
R. Moldova și Suedia vor consolida cooperarea bilaterală
Igor Grosu, la inaugurarea Aulei „Alexandru Moșanu” de la USM: „Păstrăm vie amintirea unui mentor autentic și a unui om de o integritate exemplară”
Politicienii platformei DA se alătură echipei PAS la parlamentare
România își reafirmă sprijinul pentru Republica Moldova. Nicușor Dan: „O vom susține pe toate planurile”
Peste 8700 de locuri bugetare disponibile pentru admiterea la universitate în noul an de studii. Dosarele pot fi depuse online din 21 iulie
Maia Sandu pentru publicația „Der Standard”: „Dacă Rusia preia puterea în Moldova, țara va deveni o bază a războiului hibrid împotriva UE”
UE susține modernizarea serviciilor sociale în R. Moldova. 10 organizații civile primesc peste 3,3 milioane lei
UNICEF a donat 140 de laptopuri pentru consolidarea medicinei primare din Republica Moldova
Certificatul veterinar pentru călătorii cu animale de companie, disponibil online în Republica Moldova