ro

 

Politică
26 Iulie, 2026 / 20:02
/ 10 Decembrie, 2015

Un deputat socialist a rupt în Parlament harta României Mari

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 dec. /MOLDPRES/. Deputatul PSRM  Vlad Batrîncea a rupt astăzi în cadrul ședinței în plen a Legislativului harta României Mari, nemulțumit de faptul că Ministerul Educației a emis un ordin prin care această hartă a fost distribuită în toate instituțiile de învățămînt din țară. Deputații PL au criticat gestul socialistului, informează MOLDPRES.

Un ordin al ministrului în exercițiu al Educației, Corina Fusu, ce prevedea repartizarea în toate instituțiile de învățămînt din țară a hărții României Mari, a generat dispute între deputații PSRM și PL. Socialiștii s-au arătat nemulțumiți de faptul că instituțiile statului ”promovează idei unioniste” și au cerut ca ministrul să vină cu explicații la acest subiect.

După ce solicitarea lor a fost respinsă, deputatul Vlad Batrîncea a rupt demonstrativ harta României Mari chiar în timpul ședinței, gest ce a generat critici dure din partea deputaților liberali.

 „Vreți voi sau nu, dar aceasta este istoria”, a opinat liderul PL, Mihai Ghimpu. 

Tot astăzi tineri unioniști  au organizat un flashmob spontan în fața Parlamentului, în semn de protest față de declarațiile socialiștilor. Aceștia au întins un tricolor imens și au afişat pancarte cu mesajul „Unirea – Ideal Naţional” şi „Harta României e a noastră, puşcăria-i casa voastră”.

(Reporter A. Zara, editor M. Jantovan)


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Amalgamare voluntară la Hâncești: șase primării se unesc și vor primi 40,8 milioane de lei pentru dezvoltare

/ Acum 3 zile

Mihai Popșoi: „Următorul obiectiv este deschiderea celorlalte clustere de negocieri cu Uniunea Europeană”

/ Acum 3 zile

Mihai Popșoi: Relațiile externe trebuie valorificate mai mult în beneficiul economiei Republicii Moldova

/ Acum 4 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte privind energia, justiția și infrastructura școlară

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Prima ședință a Guvernului Tofan, în imagini: priorități, decizii și atmosfera din debutul noului Executiv

/ Acum 4 zile

Termenul pentru amalgamarea voluntară expiră pe 31 iulie

/ Acum 4 zile

Ministerele vor prezenta propuneri de optimizări în sistemul public

/ Acum 4 zile

Premierul anunță reguli mai stricte pentru deplasările externe ale demnitarilor. Vasile Tofan: „Trebuie să strângem puțin cureaua”

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan cere măsuri împotriva „salariilor nesimțite”. Guvernul va propune plafonări și eliminarea unor sporuri

/ Acum 4 zile

VIDEO // Actele oficiale emise în R. Moldova și Germania vor fi recunoscute mai simplu. Mihai Popșoi: „Noua procedură le va permite cetățenilor să economisească timp și bani”

/ Acum 4 zile

Guvernul a aprobat eliberarea din funcție a doi secretari de stat de la Agricultură și Sănătate

/ Acum 4 zile

Alexandru Manciu va asigura interimatul funcției de director al ANSA

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, la prima ședință a noului Guvern: „Provocările sunt mari. Trebuie să muncim cu integritate și curaj”

/ Acum 4 zile

Premierii României și Ucrainei au transmis mesaje de felicitare după învestirea Guvernului de la Chișinău