
Vicepremierul Mihai Popșoi, în vizită de lucru la Bruxelles. Procesul de integrare europeană și securitatea regională, pe agenda discuțiilor
Vicepremierul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe, efectuează în perioada 14-15 iulie o vizită de lucru la Bruxelles, Regatul Belgiei. Șeful diplomației moldovenești va purta discuții cu miniștrii Afacerilor Externe din statele membre ale UE, în cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Externe al Uniunii Europene, la invitația Înaltului Reprezentant, informează MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, Mihai Popșoi va vorbi despre agenda de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, contextul de securitate din regiune, noile oportunități de cooperare cu UE pe dimensiunea securității și consolidarea rezilienței în fața amenințărilor hibride.
Totodată, ministrul de Externe, Mihai Popșoi, va avea întrevederi bilaterale cu Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, comisarul european pentru extindere, Marta Kos, precum și cu mai mulți miniștri ai afacerilor externe ai statelor membre ale UE.
De asemenea, vicepremierul Mihai Popșoi va participa la ședința Comisiei pentru afaceri externe a Parlamentului European și va avea întâlniri cu europarlamentari din diferite grupuri politice.
Pe 15 iulie, viceprim-ministrul Mihai Popșoi va discuta cu un grup de cetățeni ai Republicii Moldova stabiliți la Bruxelles.
Vicepremierul Mihai Popșoi, în discuție cu ministra de Externe a României, Oana Țoiu. Integrarea europeană, pe agendă
CEC: 25 de partide politice au dreptul să participe la alegerile parlamentare din 28 septembrie
Președinta Maia Sandu: „Pacea este alegerea noastră. Moldova merge ferm spre Uniunea Europeană”
Furnizorii de servicii media, difuzorii și distribuitorii de publicitate pot difuza doar mesaje de interes public aprobate de CEC
Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare cu ocazia Zilei Naționale a Franței: „Un partener strategic și prieten loial”
Furnizorii de servicii media și difuzorii de publicitate, obligați să anunțe condițiile de oferire a spațiului publicitar în perioada electorală
Vicepreședinta executivă pentru Suveranitate tehnologică, securitate și democrație a Comisiei Europene, Henna Virkkunen, vine la Chișinău
Președintele României, Nicușor Dan, despre interdicția impusă lui Ion Ceban: „A fost o evaluare făcută pe chestiuni de securitate națională”
CEC: Pe 15 iulie este ultima zi pentru prezentarea rapoartelor de gestiune financiară a partidelor politice
CEC: Duminică, va avea loc votarea repetată pentru alegerea primarului comunei Boldurești, raionul Nisporeni
Ministerul Justiției propune două soluții în contextul grevei anunțate de Uniunea Avocaților. Veronica Mihailov-Moraru: „Nu trebuie să periclităm buna funcționare a sistemului de justiție”
Granturi de până la 2 milioane de lei pentru startup-urile din domeniul tehnologic, printr-un nou program gestionat de ODA
Ambasadorul Victor Chirilă, la Forumul Economic de la Vatra Dornei: „Republica Moldova devine o piață tot mai atractivă pentru investiții, în contextul apropierii de UE”
Cooperarea dintre R. Moldova și România în sectoarele-cheie ale economiei a fost discutată de speakerul Igor Grosu cu ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene al României
MAE: Mai mulți cetățeni moldoveni, aflați ilegal în Polonia, vor fi repatriați
Bloomberg: Tot mai multe state din UE vor o reacție de forță împotriva tarifelor impuse de Donald Trump
Executivul ajustează comunicarea publică în perioada electorală
VIDEO // Guvernul explică cine decide și pe ce bază este interzis accesul unor persoane în Republica Moldova
Daniel Vodă, după protestul de la Guvern: „În timp ce unii se agită, Executivul investește și continuă munca pentru cetățeni”
Guvernul introduce noi categorii de băuturi alcoolice și modernizează standardele de etichetare
CSM a aprobat nouă rapoarte pozitive de evaluare externă, inclusiv pentru judecători promovați la Curțile de Apel și CSJ
Dorin Junghietu: Compania „Energocom” a procurat jumătate din volumul necesar de gaze pentru sezonul rece 2025-2026
Guvernul eficientizează procesul de planificare a controalelor de stat
Fermierii moldoveni investesc peste 22 de milioane de dolari pentru modernizarea fermelor zootehnice
Cod galben de instabilitate. După caniculă vin averse cu grindină și vijelii