ro

 

Societate
24 Iunie, 2026 / 17:47
/ 18 Iulie, 2025

A fost lansată Eko App Moldova, aplicația care promovează turismul durabil

Oficiul Național al Turismului, în colaborare cu parteneri naționali și internaționali, a lansat astăzi aplicația mobilă Eko App Moldova. Inițiativa reprezintă un pas major în digitalizarea sectorului turistic din Republica Moldova, având ca scop promovarea turismului durabil, valorificarea patrimoniului natural și cultural și susținerea dezvoltării economice în zonele rurale, transmite MOLDPRES.

Aplicația, dezvoltată sub egida Ministerului Culturii, este rezultatul unei colaborări strategice între Oficiul Național al Turismului, Fundația Human Doc și este cofinanțată de Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Polone prin programul Polish Aid. Inspirată de un model de succes din Polonia, Eko App Moldova oferă utilizatorilor o platformă interactivă pentru a explora ariile naturale protejate, traseele ecoturistice și ofertele antreprenorilor locali.

Proiectul integrează tehnologii moderne, precum realitatea augmentată, pentru a oferi o experiență imersivă și educativă. Utilizatorii pot accesa informații detaliate despre flora și fauna locală, pot vizualiza hărți interactive ale unor trasee precum cel din Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi” și pot descoperi pensiuni, meșteri populari și producători din regiunile vizitate. O componentă esențială a aplicației este accentul pus pe accesibilitate, incluzând materiale adaptate pentru persoanele cu deficiențe de auz, prin interpretare în limbajul mimico-gestual.

„Acest proiect este un exemplu excelent de modernizare a industriei turismului și de aliniere la principiile dezvoltării sustenabile. Eko App Moldova nu doar că facilitează accesul la informație, dar încurajează descoperirea comorilor naturale și a comunităților locale, contribuind la integrarea potențialului turistic în circuitul național și internațional”, a declarat Andrei Chistol, secretar de stat la Ministerul Culturii.

La eveniment au participat reprezentanți ai partenerilor de implementare, printre care InnoVillage Moldova, Rețeaua Națională Leader, ANTRIM și Infonet, care au contribuit la dezvoltarea conținutului și la asigurarea unei legături strânse cu beneficiarii din teritoriu.

Ana Șandra, director interimar al Oficiului Național al Turismului, a subliniat caracterul educativ al inițiativei.

„Eko App Moldova este mai mult decât un ghid digital. Este un instrument educațional care își propune să crească gradul de conștientizare privind importanța protejării patrimoniului nostru. Prin efortul comun al tuturor partenerilor, am creat o punte între tehnologie și natură, oferind atât turiștilor, cât și localnicilor, o modalitate nouă de a interacționa cu frumusețile țării”, a estimat Ana Şandra.

Unul dintre primele trasee-pilot implementate în cadrul proiectului este „Farmecul Nistrului” din localitatea Mărcăuți, raionul Dubăsari, demonstrând aplicabilitatea practică a soluției digitale în promovarea unor destinații mai puțin cunoscute.

„Credem cu tărie că tehnologia poate fi un catalizator pentru schimbare pozitivă. Această aplicație este un instrument viu, care va continua să se dezvolte prin adăugarea de noi trasee și locuri. Scopul nostru a fost să creăm o platformă intuitivă, care să încurajeze un nou mod de a gândi și de a practica turismul, unul mai responsabil și mai conectat la valorile locale”, potrivit Fundației Human Doc.

Aplicația Eko App Moldova este disponibilă gratuit și poate fi descărcată de utilizatori pentru a explora într-un mod inovator și sustenabil potențialul turistic al Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 ore

Un copil de 12 ani, salvat de la înec într-un lac din capitală

/ Acum 6 ore

VIDEO // Percheziții într-un dosar de spălare de bani în sumă de 13,5 milioane de lei

/ Acum 7 ore

Familiile polițiștilor decedați la Sângerei vor primi un ajutor material de câte un milion de lei din partea Guvernului

/ Acum 7 ore

Un avocat s-a retras din concursul pentru Colegiul disciplinar al judecătorilor

/ Acum 7 ore

Minut de reculegere la ședința Guvernului în memoria polițiștilor decedați la Sângerei. Alexandru Munteanu: „Este o pierdere grea”. Executivul va acorda sprijin financiar familiilor

/ Acum 7 ore

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Competențele organelor de anchetă privind dosarele complexe de corupție, fraudă financiară și criminalitate organizată vor fi delimitate mai clar

/ Acum 7 ore

VIDEO // Barajul lacului Taraclia intră în reparații. Lucrările vor spori siguranța populației și a drumului

/ Acum 8 ore

SATUL EUROPEAN // Canalizare, drumuri și spații publice modernizate pentru locuitorii satului Taraclia

/ Acum 8 ore

DOC // Președinta Maia Sandu i-a retras cetățenia fostului director adjunct al SIS, Alexandru Bălan

/ Acum 8 ore

Reforma asistenței medicale primare: Ministerul Sănătății dă asigurări că niciun centru medical nu va fi închis, iar accesul la servicii rămâne gratuit

/ Acum 8 ore

Autospecialele de poliție din țară vor porni simultan sirenele la ora 9.00, în semn de recunoștință și profund respect față de memoria celor doi polițiști care au decedat la Sângerei

/ Acum 9 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 24 iunie

/ Acum 20 ore

Ploi de scurtă durată și  temperaturi de până la +31 de grade Celsius, prognozate pentru miercuri

/ Acum 23 ore

Cei doi polițiști loviți de o mașină la Sângerei au decedat la spital