A fost lansată Eko App Moldova, aplicația care promovează turismul durabil
Oficiul Național al Turismului, în colaborare cu parteneri naționali și internaționali, a lansat astăzi aplicația mobilă Eko App Moldova. Inițiativa reprezintă un pas major în digitalizarea sectorului turistic din Republica Moldova, având ca scop promovarea turismului durabil, valorificarea patrimoniului natural și cultural și susținerea dezvoltării economice în zonele rurale, transmite MOLDPRES.
Aplicația, dezvoltată sub egida Ministerului Culturii, este rezultatul unei colaborări strategice între Oficiul Național al Turismului, Fundația Human Doc și este cofinanțată de Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Polone prin programul Polish Aid. Inspirată de un model de succes din Polonia, Eko App Moldova oferă utilizatorilor o platformă interactivă pentru a explora ariile naturale protejate, traseele ecoturistice și ofertele antreprenorilor locali.
Proiectul integrează tehnologii moderne, precum realitatea augmentată, pentru a oferi o experiență imersivă și educativă. Utilizatorii pot accesa informații detaliate despre flora și fauna locală, pot vizualiza hărți interactive ale unor trasee precum cel din Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi” și pot descoperi pensiuni, meșteri populari și producători din regiunile vizitate. O componentă esențială a aplicației este accentul pus pe accesibilitate, incluzând materiale adaptate pentru persoanele cu deficiențe de auz, prin interpretare în limbajul mimico-gestual.
„Acest proiect este un exemplu excelent de modernizare a industriei turismului și de aliniere la principiile dezvoltării sustenabile. Eko App Moldova nu doar că facilitează accesul la informație, dar încurajează descoperirea comorilor naturale și a comunităților locale, contribuind la integrarea potențialului turistic în circuitul național și internațional”, a declarat Andrei Chistol, secretar de stat la Ministerul Culturii.
La eveniment au participat reprezentanți ai partenerilor de implementare, printre care InnoVillage Moldova, Rețeaua Națională Leader, ANTRIM și Infonet, care au contribuit la dezvoltarea conținutului și la asigurarea unei legături strânse cu beneficiarii din teritoriu.
Ana Șandra, director interimar al Oficiului Național al Turismului, a subliniat caracterul educativ al inițiativei.
„Eko App Moldova este mai mult decât un ghid digital. Este un instrument educațional care își propune să crească gradul de conștientizare privind importanța protejării patrimoniului nostru. Prin efortul comun al tuturor partenerilor, am creat o punte între tehnologie și natură, oferind atât turiștilor, cât și localnicilor, o modalitate nouă de a interacționa cu frumusețile țării”, a estimat Ana Şandra.
Unul dintre primele trasee-pilot implementate în cadrul proiectului este „Farmecul Nistrului” din localitatea Mărcăuți, raionul Dubăsari, demonstrând aplicabilitatea practică a soluției digitale în promovarea unor destinații mai puțin cunoscute.
„Credem cu tărie că tehnologia poate fi un catalizator pentru schimbare pozitivă. Această aplicație este un instrument viu, care va continua să se dezvolte prin adăugarea de noi trasee și locuri. Scopul nostru a fost să creăm o platformă intuitivă, care să încurajeze un nou mod de a gândi și de a practica turismul, unul mai responsabil și mai conectat la valorile locale”, potrivit Fundației Human Doc.
Aplicația Eko App Moldova este disponibilă gratuit și poate fi descărcată de utilizatori pentru a explora într-un mod inovator și sustenabil potențialul turistic al Republicii Moldova.
Un copil de 12 ani, salvat de la înec într-un lac din capitală
VIDEO // Percheziții într-un dosar de spălare de bani în sumă de 13,5 milioane de lei
Familiile polițiștilor decedați la Sângerei vor primi un ajutor material de câte un milion de lei din partea Guvernului
Un avocat s-a retras din concursul pentru Colegiul disciplinar al judecătorilor
Minut de reculegere la ședința Guvernului în memoria polițiștilor decedați la Sângerei. Alexandru Munteanu: „Este o pierdere grea”. Executivul va acorda sprijin financiar familiilor
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Competențele organelor de anchetă privind dosarele complexe de corupție, fraudă financiară și criminalitate organizată vor fi delimitate mai clar
VIDEO // Barajul lacului Taraclia intră în reparații. Lucrările vor spori siguranța populației și a drumului
SATUL EUROPEAN // Canalizare, drumuri și spații publice modernizate pentru locuitorii satului Taraclia
DOC // Președinta Maia Sandu i-a retras cetățenia fostului director adjunct al SIS, Alexandru Bălan
Reforma asistenței medicale primare: Ministerul Sănătății dă asigurări că niciun centru medical nu va fi închis, iar accesul la servicii rămâne gratuit
Autospecialele de poliție din țară vor porni simultan sirenele la ora 9.00, în semn de recunoștință și profund respect față de memoria celor doi polițiști care au decedat la Sângerei
Agenda evenimentelor, miercuri, 24 iunie
Ploi de scurtă durată și temperaturi de până la +31 de grade Celsius, prognozate pentru miercuri
Cei doi polițiști loviți de o mașină la Sângerei au decedat la spital
Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga: „Discutăm cu fermierii pentru a identifica soluții și o poziție comună care vizează politica fiscală”
VIDEO // Un autocamion cu combustibil a luat foc la Sângerei. Alte două mașini s-au ciocnit în fumul dens
Garanții noi în muncă pentru părinți și îngrijitori de familie
Un lot de ouă de găină, retras de pe piață. Consumatorii sunt îndemnați să returneze produsul în magazine
Noi reglementări pentru utilizarea tehnologiilor avansate în tratarea cancerului
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, despre politica fiscală: „Accesul la medicamente este o prioritate a statului”
BTA: Universitatea de Medicină din Sofia introduce noi programe de licență pentru studenții internaționali
Peste 12 mii de locuri bugetare în centre de excelență, colegii și școli profesionale. Planul de admitere, aprobat de Guvern
Guvernul a aprobat Programul Național de Dezvoltare a Turismului „Turism 2029”
Planul de digitalizare a serviciilor esențiale pentru antreprenori pentru 2026 - aprobat de Guvern
Șoferul care a provocat moartea celor doi polițiști la Sângerei, reținut pentru 72 de ore
Starea de alertă în sectorul energetic a încetat. CNMC: „Analiza indicatorilor de risc nu indică necesitatea prelungirii acesteia”
Moldovenii între 18 și 55 de ani ar putea urma instruiri militare obligatorii. Anatolie Nosatîi: „Nu înseamnă că mâine vor merge la armată. Este o investiție în securitatea națională”
VIDEO // Prioritățile pentru dezvoltarea turismului în următorii patru ani, stabilite de Guvern
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
FOTO // Republica Moldova și România au marcat centenarul aviației civile prin reconstituirea simbolică a rutei București–Chișinău