ro
Societate
17 Iulie, 2025 / 06:21
/ Acum 11 ore

Cod Galben de instabilitate atmosferică. Poliția îndeamnă cetățenii să fie prudenți

Poliția a îndemnat cetățenii să fie prudenți în contextul Codului Galben de instabilitate atmosferică, valabil până mâine dimineață. Astfel, pe întreg teritoriul țării sunt prognozate ploi și vânt puternic, informează MOLDPRES.

Șoferii sunt îndemnați să evite oprirea sau parcarea mașinilor în apropierea copacilor, pilonilor electrici sau structurilor instabile.

„Fiți prudenți la volan! Atenție sporită la posibile obstacole pe carosabil, în contextul în care ar putea să cadă crengi, panouri, fire electrice sau alte elemente. Reduceți viteza și păstrați o distanță suficientă față de mașinile din față”, a comunicat Inspectoratul General al Poliției.

De asemenea, asigurați-vǎ că ușile și ferestrele locuinței sunt închise. Strângeți obiectele ușoare din curți și de la balcoane, acestea pot fi luate de vânt și pot provoca incidente. La fel, monitorizați copiii și asigurați-vă cǎ aceștia se află în locuri lipsite de risc.

În cazurile de urgențǎ, apelați imediat Serviciul 112.