De astăzi, cetățenii pot solicita cărți de identitate de tip nou
De astăzi, cetățenii Republicii Moldova pot solicita perfectarea cărților de identitate de tip nou. Primul milion de cărți de identitate vor fi eliberate gratuit persoanelor care solicită actul pentru prima dată, cu termen de perfectare în 20 zile lucrătoare, transmite MOLDPRES.
„De astăzi, putem solicita cărțile de identitate de tip nou! Tocmai ce m-am programat online cu aplicația EVO – simplu, comod și fără stat la coadă, prin serviciul de programare la Agenția Servicii Publice. Noul document este un pas concret spre Moldova Digitală și o Moldovă mai aproape de Uniunea Europeană”, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.
Cartea de identitate va avea dimensiunea unui card bancar, formatul de 85,6 mm pe 53,98 mm. Aceasta va conține date în format tipărit: denumirea statului emitent, în limbile română și engleză; denumirea actului de identitate, în limbile română și engleză; seria şi numărul; numele și prenumele; sexul; data naşterii; cetăţenia; numărul de identificare de stat al persoanei fizice; data emiterii și autoritatea emitentă; data expirării termenului de valabilitate; imaginea facială; semnătura olografă a titularului, de la vârsta de 14 ani.
Totodată, noua carte de identitate va conține date în format electronic: toate datele din formatul tipărit și din formatul inscripționat; mijloacele semnăturii electronice calificate; datele biometrice ale titularului (imaginea facială și, după caz, imaginile amprentelor digitale).
Cartea de identitate nu va conține informația privind domiciliul și reședința temporară a titularului, ceea ce va permite eliminarea necesității preschimbării acesteia de fiecare dată când titularul își schimbă locul de trai.
Cărțile de identitate vor conține semnătura electronică. Astfel, titularii se vor putea autentifica în sistemele informaționale ale instituțiilor publice pentru a solicita diverse servicii publice electronice (bancare, fiscale, sociale, financiare, educaționale etc.), fără a sta în rând la ghișeu.
Titularii cărților de identitate se vor autentifica în următoarele sisteme informaționale: MSign, MPower, MPass, MNotify, MCabinet, eVMS, e-Raportare, e-Declarație, e-Factura, e-Licențiere, e-Stare Civilă, e-Achiziții, etc. Cetățenii vor putea semna acte, cereri sau declarații oficiale fără a se prezenta la oficiile instituțiilor publice.
În timp, Cărțile de identitate vor dobândi o utilitate extinsă, putând fi utilizate nu doar pentru identificare pe teritoriul Republicii Moldova, ci și ca document de călătorie în țările care le vor recunoaște în acest sens (de exemplu, țările membre ale Uniunii Europene).
Noile cărți de identitate se vor elibera cetățenilor Republicii Moldova, care au împlinit vârsta de 14 ani. La solicitarea reprezentantului legal, actul va putea fi eliberat și înainte de împlinirea vârstei de 14 ani.
Potrivit Agenției Servicii Publice, în prima lună de la lansarea proiectului, cărțile de identitate nu vor putea fi solicitate în regim de urgență. Cetățenilor care vor avea nevoie de o carte de identitate în regim de urgență li se vor elibera cărți de identitate provizorii, care au aceeași valoare juridică ca și un act permanent pe teritoriul Republicii Moldova. Actul de identitate provizoriu va fi eliberat gratuit cetățenilor, la data adresării.
Cetățenii care dețin un buletin de identitate valabil nu sunt obligați să-și perfecteze noua carte de identitate. Buletinele de identitate rămân valabile până la expirarea acestora.
După epuizarea cantității de un milion de cărți de identitate eliberate gratuit, cetățenii vor achita suma de 290 de lei pentru perfectarea actului în termen de 20 zile lucrătoare.
Aprobat de Guvern. Indemnizația unică la naștere va fi majorată până la 21 886 de lei
Geniștii Armatei Naționale au neutralizat 79 de obiecte explozive în luna noiembrie
CSP: Un procuror a fost eliberat din funcție, iar alți doi au fost sancționați
Peste 50 de hectare din Rezervația „Prutul de Jos” vor fi împădurite pentru protejarea lacurilor Manta și Beleu
Investiții europene în eficiență energetică la Centrul de Transfuzie din Bălți: condiții moderne pentru colectarea sângelui
DOC // Decizie publicată în Monitorul Oficial. Fondurile și resursele economice ale bașcanei Evghenia Guțul, blocate de Serviciul Fiscal de Stat
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, despre drona găsită la Pepeni: „Tratăm serios acest caz, trebuie investigat”
Bugetul asigurării medicale obligatorii pe 2026 votat de Guvern. Prețul poliței medicale rămâne neschimbat
Șeful Direcției Generale Locativ-Comunale a capitalei a fost reținut de CNA în cazul achizițiilor publice
Alexandru Munteanu anunţă pentru 2026 creșteri salariale țintite şi o nouă lege a salarizării
Peste 50 de percheziții sunt desfășurate de INI și PCCOCS într-un dosar privind dezordini în masă
Guvernul Japoniei oferă 21 de milioane de lei pentru modernizarea echipamentelor televiziunii naționale
Achizițiile publice din capitală, în vizorul CNA. Ofițerii anticorupție au descins la Direcția locativ-comunală
DOC // Trei diplomați și experți străini, onorați de șefa statului pentru contribuții la democratizarea Moldovei
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Republica Moldova este pregătită să avanseze în negocierile de aderare la UE”
Nicu Popescu, după vizitele de la Stockholm și Oslo: „Țările nordice văd Moldova ca parte a familiei europene”
Comitetul de Asociere UE-Moldova se reunește la Chișinău: negocierile de aderare, pe ordinea de zi
R. Moldova, solidară cu Marea Britanie: Chișinăul sprijină sancțiunile împotriva Rusiei pentru atacul cu Noviciok din 2018
Înțelegerea de cooperare tehnică dintre R. Moldova și Japonia pentru modernizarea infrastructurii media publice „Teleradio-Moldova”, semnată la MAE
FOTO, VIDEO // O mamă de 48 de ani a adus pe lume cel de-al 14-lea copil la Maternitatea Spitalului „Gheorghe Paladi”
Doi magistrați au picat evaluarea externă. CSM va examina rapoartele Comisiei de Vetting
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu echipa Fondului Monetar Internațional, condusă de Alina Iancu
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii
Antreprenoarele din mediul rural lansează prima platformă a femeilor pentru agricultură rezilientă din Republica Moldova
Lideri europeni sunt îngrijorați de posibilitatea ca SUA să trădeze Europa și Ucraina
VIDEO // Dosarul pregătirii dezordinilor în masă. 35 de persoane, instruite anterior în Serbia, cercetate de organele de forță
Limba română, studiată printr-un program special în școlile din Moldova pentru copiii reveniți din diaspora și străini
Bugetul asigurărilor sociale 2026 – mai mult sprijin pentru familii și copii
GALERIE FOTO // Examinarea Bugetului de Stat 2026 la Guvern, în obiectivul MOLDPRES
Ministerul Mediului suspendă temporar licitațiile pentru atribuirea fondurilor cinegetice