ro

 

Societate
30 Ianuarie, 2026 / 15:28
/ 14 August, 2025

Pacienții cu cancer vor fi scutiți de drumuri lungi pentru chimioterapie. Tratamentele vor fi disponibile și în spitalele raionale

Pacienții oncologici din Republica Moldova vor putea primi tratamente chimioterapeutice mai aproape de casă, în spitalele raionale și la Spitalul Clinic Bălți. Anunțul a fost făcut de ministra Sănătății, Ala Nemerenco, care a semnat un ordin ce permite extinderea accesului la aceste servicii medicale, comunică MOLDPRES.

Potrivit șefei de la sănătate, tratamentele vizate nu sunt complicate din punct de vedere al administrării și vor fi realizate de oncologii din teritoriu, cu medicamente asigurate de la nivel central. Întreg procesul va fi ghidat și monitorizat de specialiștii Institutului Oncologic din Chișinău.

Conform sursei citate, măsura are scopul de a reduce costurile și disconfortul pacienților, care anterior erau nevoiți să călătorească în capitală pentru proceduri. Astfel, pacienții vor evita drumurile lungi, cozile și timpul pierdut, beneficiind de tratament mai rapid și mai accesibil.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 ore

Antreprenorii, îndemnați să protejeze angajații în contextul vremii nefavorabile

/ Acum 7 ore

Condiții de iarnă pe drumurile naționale: intervenții ale drumarilor în mai multe raioane

/ Acum 18 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 30 ianuarie

/ Acum 19 ore

Oraşul Râșcani va avea spații publice moderne, drumuri reabilitate și un parc urban nou, cu finanţare de la Guvern

/ Acum 20 ore

Apă potabilă pentru trei sate din raionul Soroca: un proiect care schimbă viața a peste 2300 de oameni

/ Acum 20 ore

Nicanor Ciochină, fostul primar de Bodurești, cercetat într-un nou dosar penal pentru fapte de tortură 

/ Acum 21 ore

VIDEO // Un nou centru comunitar pentru persoane în etate, inaugurat la Sărătenii Vechi, Teleneşti

/ Acum 21 ore

Bărbatul omorât și abandonat la Vadul lui Vodă, găsit în apele Nistrului

/ Acum 21 ore

Condiții meteo extreme pentru final de ianuarie: ce trebuie să știe și să facă populația

/ Acum 22 ore

Olimpiada națională de inteligență artificială, organizată în premieră în Republica Moldova

/ Acum 22 ore

Cod Galben de ghețuș și polei: temperaturi în scădere și condiții meteo dificile în Republica Moldova

/ Acum 23 ore

Procurorii cer nouă ani de închisoare pentru fostul primar de Boldurești. Instanța prelungește controlul judiciar

/ Acum 23 ore

SATUL EUROPEAN // Noi condiții pentru activități sportive și de recreere în comuna Vălcineț, Ocniţa

/ Acum 23 ore

Judecătoare agresată în incinta Judecătoriei Chișinău. CSM califică incidentul drept un atac asupra justiției