
Republica Moldova și Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord vor recunoaște reciproc permisele de conducere
Permisele de conducere eliberate de autoritățile din Republica Moldova vor fi recunoscute în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei și viceversa. Membrii Comisiei parlamentare politică externă și integrare europeană au aprobat avizul consultativ pentru încheierea unui Memorandum în acest sens, informează MOLDPRES.
Documentul are drept scop facilitarea circulației cetățenilor moldoveni și britanici care dețin permise de conducere eliberate atât de autoritățile din Republica Moldova, cât și de cele din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord. Mai exact, va fi asigurată preschimbarea permiselor de conducere în baza unor condiții egale și reciproc avantajoase, prevăzute în Memorandul care urmează a fi încheiat.
În rezultat, cetățenii moldoveni vor avea parte de un acces îmbunătățit pe piața muncii din Regatul Unit al Marii Britanii, iar relațiile economice moldo-britanice se vor consolida.
Conform procedurii, Memorandumul de înțelegere urmează să fie ratificat de Parlament. Până în prezent, Republica Moldova a încheiat acorduri similare cu alte patru state – Lituania, Turcia, Italia și Spania.
Un bărbat, care a înșelat peste 30 de persoane, a fost trimis pe banca acuzaților
Câteva instituții de stat vor fi reorganizate. Lilia Dabija: „Inițiativa va aduce mai multă eficiență”
Structurile MAI, mobilizate pentru a asigura ordinea publică de 9 mai. Cetățenii sunt atenționați să evite simbolurile care incită la război
Condiții mai bune pentru 46 mii de elevi și profesori. Zeci de școli vor fi renovate cu o investiție de 54 milioane de dolari
Informațiile privind domiciliul, excluse din noile cărți de identitate
Cu ajutorul Guvernului, localitatea Lozova, Strășeni, beneficiază de un sistem modern de gestionare a deșeurilor
Termenul de prezentare a rapoartelor pentru producătorii înregistrați în lista REP a fost extins până la 31 mai
FOTO // Ziua Europei la Cimişlia: eveniment dedicat tinerilor cu genericul „Construim viitorul european al Regiunii Sud”
Un fost primar din Leova și fratele acestuia, condamnați pentru escrocherie și fals în acte
Ucraina speră că tribunalul special va face posibil ca Putin să fie judecat pentru invazie
UE deblochează un miliard de euro pentru industria militară ucraineană, finanțat din activele rusești înghețate
Crima de agresiune împotriva Ucrainei va fi investigată de un tribunal special. Vicepremierul Mihai Popșoi: „Trebuie să acționăm acum”
GALERIE FOTO // Orășelul European-2025, inaugurat la Chişinău
Victimele celui de-al Doilea Război Mondial, comemorate de premierul Dorin Recean: „Victoria împotriva nazismului este Victoria Păcii”
REPORTAJ MOLDPRES// Orășelul European-2025, inaugurat la Chişinău, după care în toată ţara: Merităm să trăim într-o lume mai bună, mai sigură și mai frumoasă
România // Curtea Constituțională a validat primul tur al alegerilor prezidențiale
Expoziție documentară despre instituțiile parlamentare din țările UE, amenajată la Parlament
GALERIE FOTO // Republica Moldova comemorează victimele celui de-al Doilea Război Mondial
Victimele celui de-al Doilea Război Mondial, comemorate de preşedintele Parlamentului. Igor Grosu: „Să nu uităm niciodată sacrificiul lor”
Meteorologii au anunțat Cod galben de înghețuri în centrul şi nordul ţării
Mesaj transmis de Igor Grosu la București: „Pentru R. Moldova este esențial ca România să fie un stat european puternic”
Președinta Maia Sandu a participat la ceremonia de comemorare a victimelor celui de-al Doilea Război Mondial
Comisara europeană, Marta Kos, va face un tur prin localitățile din Republica Moldova: „Vreau să aud ce așteaptă cetățenii din partea Europei”
Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia de comemorare a victimelor celui de-al Doilea Război Mondial
Când va adera Republica Moldova la UE? Dorin Recean și Marta Kos au pariat la Chișinău