
Colaborarea moldo–cehă a fost discutată la Chișinău
Chişinău, 18 oct. /MOLDPRES/. Președinția cehă a Uniunii Europene dă un semnal Moldovei că este așteptată în UE. Avem nevoie unii de alții, iar Cehia va oferi Republicii Moldova experiența pe care o are în procesul de integrare. Declarația a fost făcută astăzi de către președintele Camerei Deputaților a Parlamentului Republicii Cehe, Markéta Pekarová Adamová, în cadrul unei conferințe susținută în comun cu speakerul Igor Grosu, comunică MOLDPRES.
Igor Grosu a menționat că în cadrul întrevederii bilaterale au fost discutate aspecte legate de securitatea din regiune, criza energetică și criza refugiaților. „Dubla ipostază pe care o are Cehia la momentul actual legată de președinția UE și relațiile bilaterale au fost discutate astăzi. Am vorbit și despre necesitățile pe care le avem și acțiunile pentru următoarea perioadă. Statutul de țară candidat obținut de R. Moldova ne onorează și implică o responsabilitate enormă. Cele nouă condiționalități primite le tratăm ca parte a agendei interne de reforme. Suntem deja în proces de implementare a lor, cu accent pe reforma justiției. Am discutat si despre securitatea energetică. Faptul că Gazprom a redus volumele de gaz face ca situația noastră să devină și mai complicată, dar suntem siguri că împreună cu partenerii noștri vom găsi soluții și pentru aceasta problemă. Am discutat și despre cooperarea bilaterală și observăm o dinamică bună a schimburilor comerciale. Am solicitat suport privind experiența pe care o are Cehia în atragerea fondurilor de coeziune”, a opinat Grosu.
Speakerul Markéta Pekarová Adamová a menționat, la rândul său, că președinția cehă a UE dă un semnal puternic Moldovei că este așteptată în UE. „Nu doar R. Moldova are nevoie de UE, ci avem nevoie unii de alții. Am discutat la Chișinău și despre securitatea energetică, dar și despre cea din regiune. Cehia va împărtăși experiența sa pe calea spre UE. Avem relații excelente și la nivel parlamentar, deoarece avem un grup de prietenie. Vom vizita și câteva proiecte finanțate de Cehia, unul dintre care este axat pe refugiații din Ucraina”, a conchis oficialul ceh.
Președintele Camerei Deputaților a Parlamentului Republicii Cehe, Markéta Pekarová Adamová, se află, în perioada 17-19 octombrie, într-o vizită oficială în Republica Moldova. Agenda vizitei include întrevederi cu președintele țării, Maia Sandu, și cu prim-ministrul Natalia Gavrilița.
Consolidarea relațiilor bilaterale, pe agenda discuțiilor dintre Mihai Popșoi și noul însărcinat cu afaceri al SUA în Republica Moldova
Igor Grosu anunță cu cine va face coaliție PAS în viitorul Parlament și dezvăluie detalii despre negocierile cu alte partide
Încă doi cetățeni ai Republicii Moldova, incluși pe lista de sancțiuni a UE
Daniel Vodă atenționează: „Asistăm la o intensificare a tentativelor de manipulare a opiniei publice, în special în mediul online”
CEC: Duminică, va avea loc votarea repetată pentru alegerea primarului comunei Boldurești, raionul Nisporeni
Ambasadorul Victor Chirilă, la Forumul Economic de la Vatra Dornei: „Republica Moldova devine o piață tot mai atractivă pentru investiții, în contextul apropierii de UE”
Executivul ajustează comunicarea publică în perioada electorală
Daniel Vodă, după protestul de la Guvern: „În timp ce unii se agită, Executivul investește și continuă munca pentru cetățeni”
Sancțiuni UE pentru persoane și companii din Moldova // Daniel Vodă: „Chișinăul acționează alături de Bruxelles pentru a apăra alegerile și instituțiile democratice”
La USM a fost inaugurată Aula „Alexandru Moșanu” – un spațiu al memoriei și continuității
CEC anunță calendarul și locațiile de depunere a actelor pentru înregistrarea candidaților la parlamentare
MAE: Republica Moldova sprijină concluziile Regatului Unit privind campania cibernetică desfășurată de Direcția Principală de Informații a Rusiei
Peste 1400 de copii au participat la Programul Educațional „Excursia Europeană”, ediția a doua
Mai multe proiecte de infrastructură și investiții locale se dezvoltă în raioanele Edineț și Briceni cu ajutorul statului #MoldovaPoate
USMF „Nicolae Testemițanu” începe admiterea la studii superioare de licență, integrate și de master pentru cetățenii autohtoni
Deputatul Radu Marian: „Am votat legi care să ducă la stabilizarea economiei în fața șocurilor externe”
R. Moldova și Suedia vor consolida cooperarea bilaterală
Igor Grosu, la inaugurarea Aulei „Alexandru Moșanu” de la USM: „Păstrăm vie amintirea unui mentor autentic și a unui om de o integritate exemplară”
Politicienii platformei DA se alătură echipei PAS la parlamentare
România își reafirmă sprijinul pentru Republica Moldova. Nicușor Dan: „O vom susține pe toate planurile”
Peste 8700 de locuri bugetare disponibile pentru admiterea la universitate în noul an de studii. Dosarele pot fi depuse online din 21 iulie
Maia Sandu pentru publicația „Der Standard”: „Dacă Rusia preia puterea în Moldova, țara va deveni o bază a războiului hibrid împotriva UE”
UE susține modernizarea serviciilor sociale în R. Moldova. 10 organizații civile primesc peste 3,3 milioane lei
UNICEF a donat 140 de laptopuri pentru consolidarea medicinei primare din Republica Moldova
Certificatul veterinar pentru călătorii cu animale de companie, disponibil online în Republica Moldova