ro

 

Politică
19 Aprilie, 2026 / 20:32
/ 08 Aprilie, 2026

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, despre prioritățile mandatului său și replică pentru Ion Ceban: „Chișinăuienii au nevoie de soluții, nu de circ politic”

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a oferit astăzi clarificări privind prioritățile instituției pe care o conduce, răspunzând totodată speculațiilor despre o eventuală candidatură a sa la Primăria capitalei și criticilor lansate de primarul Ion Ceban. Într-un dialog cu presa, după şedinţa de astăzi a Guvernului, oficialul a subliniat că atenția sa rămâne concentrată pe reformele structurale din domeniul mediului, în special pe protecția râului Nistru și combaterea tăierilor ilegale de pădure, transmite MOLDPRES.

Întrebat despre o posibilă candidatură a sa la funcția de primar al Chișinăului, Gheorghe Hajder a evitat un răspuns direct, punând accent pe responsabilitățile actuale.

„În aceste momente cred că este important să ne concentrăm pe Nistru, să ne asigurăm că apa de acolo este sigură pentru consum. Este bine să mergem în continuare pe reforma silvică, pentru a diminua efectul tăierilor ilegale și multe alte priorități inițiate în cadrul Ministerului”, a declarat oficialul.

Totuși, ministrul a conturat profilul candidatului de care ar avea nevoie capitala, lansând o critică voalată la adresa actualei administrații.

„Chișinăuienii au nevoie de un candidat puternic, responsabil, care să ofere soluții la adevăratele probleme – ambuteiaje, drumuri noi, transport public – și nu un primar care să facă circ politic din orice subiect”, a punctat ministrul

Referitor la decizia Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Hajder a precizat că formațiunea are mai mulți candidați integri și eficienți, iar conducerea partidului va anunța o decizie oficială la momentul potrivit.

Replica pentru Ion Ceban: „Minciuni grosolane și show politic”

Ministrul Mediului a respins acuzațiile primarului Ion Ceban privind autorizarea unui așa-zis centru de reciclare la Sângera, catalogându-le drept „show politic”. Hajder a reamintit situații similare din trecut, precum cele de la Stăuceni sau Trușeni, unde temerile lansate de primar nu s-au confirmat sau au fost gestionate defectuos de municipalitate.

„Atunci când există o inițiativă din partea unui agent economic care încearcă să ofere o soluție la probleme sensibile, noi trebuie să găsim instrumente de a încuraja, verificând desigur respectarea tuturor normelor. Nu trebuie să omorâm ideile bune încă de la început”, a explicat ministrul.

Hajder l-a acuzat pe Ion Ceban de dezinformare în cazul Sângera: „S-a mințit destul de grosolan. Primarul de Sângera și domnul Ceban cunoșteau foarte bine destinația terenului încă de la achiziție. Este o minciună să spui că n-ai cunoscut atunci când nu-ți mai iese din punct de vedere politic”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

FOTO // Republica Moldova poate deveni hub strategic pentru afacerile americane. Deputați de la Chișinău au prezentat la Washington noile facilități pentru investitorii din SUA

/ Acum 3 zile

Alegeri locale noi: CEC anunță numărul candidaților și participanților la referendum

/ Acum 4 zile

Ambasada României în Republica Moldova: crearea Serviciului relații cu România consolidează cooperarea bilaterală

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, discuții cu coordonatoarea rezidentă a ONU în Moldova: „Cooperarea cu ONU ne ajută să devenim mai rezilienți”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova își consolidează diplomația economică, sub coordonarea MAE

/ Acum 4 zile

Șeful Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, ambasadorul Cosmin Dinescu, decorat cu medalia „Meritul Diplomatic”

/ Acum 4 zile

O nouă reuniune în formatul „1+1” va avea loc joi la Tiraspol. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, anunță agenda discuțiilor

/ Acum 4 zile

Activitatea site-ului oficial al Parlamentului a fost sistată temporar din cauza unei defecțiuni

/ Acum 4 zile

Mark Tkaciuk părăsește fracțiunea parlamentară a Blocului „Alternativa”: „Nu înțeleg sensul existenței unei astfel de fracțiuni”

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va părăsi oficial CSI pe 8 aprilie 2027”

/ Acum 4 zile

Un nou cadru de organizare și funcționare a MAE: va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică

/ Acum 4 zile

Aprobat de Guvern: Republica Moldova denunță încă un acord cu CSI

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va avea noi ambasadori în Japonia și Kazahstan

/ Acum 5 zile

Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”

 


 
/ Acum 23 ore

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 1 zi

Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice

/ Acum 1 zi

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 1 zi

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 1 zi

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

Vezi mai multe