ro

 

Societate
13 Iunie, 2026 / 15:07
/ 15 Mai, 2026

Absolvenții de liceu, invitați la târguri educaționale la Ungheni și Orhei: universitățile vor prezenta oportunitățile oferite studenților

Absolvenții de liceu sunt invitați sâmbătă, 16 mai, la târguri educaționale organizate în orașele Ungheni și Orhei. Participanții vor avea ocazia să descopere oportunitățile oferite de instituțiile de învățământ din țara noastră, informează MOLDPRES.

Acestea sunt ultimele două târguri educaționale ale universităților, organizate în cadrul celei de-a doua ediții a campaniei naționale „Învață în Moldova”, inițiată de Ministerul Educației și Cercetării.

Viitorii absolvenți ale liceelor din localitățile raioanelor Ungheni, Călărași, Nisporeni, Fălești, Glodeni și Telenești sunt așteptați la Ungheni, iar la Orhei vor veni elevii de clasa a XII-a din liceele din Strășeni, Dubăsari, Criuleni și Orhei.

În cadrul târgurilor, elevii vor avea ocazia să discute cu reprezentanții universităților din țară despre programele de studii superioare, să participe la ateliere de ghidare în carieră, iar atmosfera va fi întregită de momente artistice susținute de cântăreții Kapushon și Marej.

Ambele evenimente vor începe la ora 10:00 și se vor desfășura la Ungheni, în Parcul Central din str. Vasile Alecsandri, 5, iar la Orhei - în Grădina Publică, str. Vasile Lupu, 160/1.

Anterior, în cadrul campaniei „Învață în Moldova” din acest an, asemenea târguri universitare au mai avut loc la Edineț, Cahul, Căușeni, Bălți, Soroca și Hîncești.

Campania „Învață în Moldova” este o inițiativă a Ministerului Educației și Cercetării, lansată în 2025, care își propune să promoveze învățământul superior autohton și să ghideze tinerii absolvenți de liceu în alegerea parcursului profesional. Campania include diverse activități de familiarizare a elevilor absolvenți de licee cu oferta educațională a instituțiilor de învățământ superior din țară.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară

/ Acum 1 zi

Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”

/ Acum 1 zi

Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”

/ Acum 1 zi

Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă

/ Acum 1 zi

Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 1 zi

Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier

/ Acum 1 zi

Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 1 zi

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

/ Acum 1 zi

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil

/ Acum 1 zi

DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL