În Republica Moldova a fost lansată etapa a treia de vaccinare anti-COVID
Chişinău, 11 mai. /MOLDPRES/. Membrii Comitetului Național de Coordonare a Imunizării au aprobat astăzi contigentele de persoane din etapa a treia de vaccinare împotriva COVID-19, care urmează să fie imunizate începând cu ziua de astăzi, comunică MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, etapa a treia de vaccinare a populației generale va începe cu imunizarea persoanelor care își desfășoară activitatea în următoarele domenii: procesare, distribuire și comercializare a alimentelor de bază (panificație, lactate, carne, fructe și legume); uzine de apă, epurare, transport și distribuție apă; centrale electrice, producție și transport curent electric; unități de producție, transport și distribuție gaze; unități de producție, transport și distribuție medicamente și dispozitive medicale; transport de persoane și mărfuri. Tot în etapa a treia vor fi vaccinați și angajații serviciului de telecomunicații speciale, radio și televiziune națională; lucrătorii din hoteluri și restaurante; frizerii și angajații din centrele de întreținere corporală; lucrătorii din domeniul teatral; angajații băncilor, personalul poștal, reprezentanții cultelor religioase. La fel, vor fi imunizați și membrii de familie a persoanelor din colectivitățile menționate.
Conform sursei citate, concomitent, continuă prima și a doua etapă de vaccinare, care presupune imunizarea lucrătorilor medicali, persoanelor cu vârsta de peste 60 ani, celor cu comorbidități și cu vârsta cuprinsă între 18-60 ani, care au comorbidități și pentru care infecția COVID-19 prezintă un risc sporit de a face forme grave și chiar deces.
Autoritățile anunță că, în următoarea perioadă, vor fi deschise mai multe Centre de vaccinare la nivel național. Astăzi, urmează să fie inaugurat Centru de vaccinare la Bălți, iar în următoarele zile se preconizează organizarea altui Centru în cadrul C.I.E. „Moldexpo”.
Până în prezent, în țara noastră au fost vaccinate 185.292 de persoane.
Ex-liderul democrat Vladimir Plahotniuc va depune mărturie în dosarul „kuliok”
Bradul de Crăciun, împodobit de antreprenori autohtoni, inaugurat la Moldexpo: Produsele colectate vor fi donate
Palatul de Cultură din Ungheni intră în 2026 în proces de renovare, cu sprijinul UE
VIDEO // Doi tineri reținuți pentru jaful a 51.000 de lei din sucursala unei bănci din capitală
Bernina Express, propunere de vacanță de iarnă pentru pasagerii Aeroportului „Eugen Doga” din Chișinău
ANSA a nimicit 3,4 tone de ardei de import care nu corespundeau normelor de siguranță alimentară
Anunț de ANGAJARE – Responsabil de ediție (Editor)
Comisia de Evaluare a Judecătorilor încheie audierile din 2025 cu cazul Vasile Nogai
În zilele de odihnă, peste 4 200 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Soluții pentru integrarea copiilor reveniți din diaspora, discutate de ministrul Dan Perciun cu un grup de părinți
Peste 700 de permise de conducere urmează a fi anulate după descoperirea unei scheme de corupție
VIDEO// Proiect de lege: Salariile șefilor ANRE, CNPF și ANRCETI ar putea fi plafonate
Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital în urma unei explozii produse într-o suburbie a capitalei
Dosarul mașinilor de lux. Procurorii trimit în judecată a doua inculpată
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul dedicat reformei justiției și combaterii corupției: „Reforma justiției este despre viitorul Republicii Moldova – despre încrederea cetățenilor, dezvoltarea economică și locul nostru firesc în familia europeană
Un bărbat, condamnat la 19 ani de închisoare pentru violență în familie și viol
Oficial rus: Ucraina și Federația Rusă se află „în pragul” unui acord de pace
Premiera spectacolului „Macbeth”, o incursiune în mintea omului contemporan, la Teatrul Republican „Luceafărul”
FOTO // Blocul chirurgical al Spitalului raional Cahul, renovat capital. Investițiile se cifrează la peste 2,2 milioane de lei
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu: „O justiție independentă este o condiție de bază pentru creșterea economică și bunăstarea cetățenilor”
Franța cere „garanții de securitate robuste” pentru Kiev înainte de orice concesie teritorială
Ministrul Finanțelor: „Alinierea la standardele europene nu este doar o cerință a UE, ci un beneficiu pentru cetățeni”
Bărbat rănit într-un incendiu izbucnit într-o parcare din Chișinău
Republica Moldova a devenit membru permanent al Rețelei Europene a Inspecțiilor Judiciare
A promis mașini din UE la preț mic, dar a dispărut cu banii. Organizatorul unei escrocherii auto, trimis în judecată
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care au credite ipotecare
Un magistrat din capitală a fost eliberat din funcție după sesizarea Procuraturii Anticorupție
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Dialoguri vizuale” dedicată tradițiilor de iarnă
Escrocheria „ruda implicată în accident” face noi victime. O tânără va ajunge după gratii
Programul Casa Verde: primii beneficiari și-au modernizat deja locuințele după ce au primit granturi de până la 200 de mii de lei