
Un avocat din capitală, reținut într-un dosar de trafic de influență
Un avocat din capitală a fost reținut într-un dosar de trafic de influență. Acesta ar fi pretins de la rudele unor persoane arestate mijloace bănești în sumă de 15 mii de euro și, respectiv, 50 mii de euro pentru a determina persoane publice să adopte hotărâri favorabile în privința a două persoane aflate în stare de arest, informează MOLDPRES.
După transmiterea mijloacelor bănești, sub controlul Centrului Național Anticorupție (CNA), avocatul a fost reținut pentru 72 ore.
În prezent, CNA desfășoară acțiuni în vederea stabilirii și documentării tuturor persoanelor implicate în acțiunile ilegale și atragerii la răspundere penală a acestora.
„În papucii lor” – flashmob de susținere a persoanelor cu HIV, organizat în capitală
Pompierii au lichidat incendiul de la Durlești. Flăcările au distrus circa 1500 metri pătrați din acoperișul blocului de locuit
Premii pentru echipa din Republica Moldova la Concursul Internațional de Științe și Inginerie Regeneron ISEF
Incendiul de la Durlești: 16 persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței
Testele de bacalaureat vor fi evaluate de peste 550 de profesori în patru centre republicane
Meteorologii prognozează vreme instabilă în weekend, cu ploi și temperaturi în scădere
Peste 30 de mii de cazuri noi de hipertensiune arterială sunt înregistrate anual în Republica Moldova
Incendiul din orașul Durlești. Toți consumatorii au fost reconectați la curentul electric
Incendiul din orașul Durlești a fost localizat. Pompierii continuă să intervină la fața locului
Maia Sandu, întrevedere cu președintele Muntenegrului, Jakov Milatović: „Suntem uniți de aspirațiile noastre europene”
Premierul Dorin Recean a găzduit o întrevedere de rămas bun cu ambasadorul Chinei, Yan Wenbin
Meteorologii au anunţat Cod galben de instabilitate atmosferică
Șefa statului Maia Sandu, discuție telefonică cu președintele ales al României, Nicușor Dan: „Am convingerea că vom continua să întărim punțile trainice dintre Chișinău și București”
În R. Moldova a fost lansat proiectul „7000 de ani sub vin”, ce confirmă existența unei tradiții viticole milenare pe teritoriul actual al ţării
Serviciul Vamal a încasat peste 863 mil de lei în ultima săptămână
Prim-ministrul Dorin Recean, la Forumul Economic de la Viena – Reuniunea Chișinău 2025: „Republica Moldova este un partener economic de încredere”
Academia „Ștefan cel Mare” a MAI a participat la un târg educațional dedicat elevilor din licee
BUGET PLUS// 579 de proiecte în valoare de 2,6 mlrd lei, depuse pentru Programul „Europa este aproape”
Peste 4 200 de încălcări în traficul rutier, documentate în zilele de odihnă
Oameni de afaceri din Austria, reuniți la un forum economic la Chișinău. Dorin Recean: „Moldova este un partener economic de încredere”
Permisele auto eliberate în Republica Moldova și Letonia vor fi recunoscute reciproc
Un avocat din capitală, reținut într-un dosar de trafic de influență
Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat. Ministerul Finanțelor a lansat o nouă perioadă de subscriere
Eurodeputatul Siegfried Mureșan: „După victoria lui Nicușor Dan, România va continua să fie principalul susținător al integrării europene a R. Moldova”
Cum au votat alegătorii din Republica Moldova la scrutinul prezidențial din România